MSÜ Tercihleri Nereden ve Nasıl Yapılacak ?

MSÜ Tercihleri Nereden ve Nasıl Yapılacak ?

Askeri okulların kapatılmasıyla birlikte rütbesi asker yetiştirmek için açılan Milli Savunma Üniversitesi birçok adayın başvuruda bulunduğu ve son dönemin en çok talep gören üniversitelerindendir. Adaylar Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde eğitim alıp rütbeli bir şekilde Türk Ordusu’nda görev yapmayı beklemektedir. Elbette daha önce askeri okullara nasıl ki belirli şartlara göre öğrenci alınıyorsa, MSÜ için de adayların bazı şartları karşılaması mecburidir. Sonuç olarak Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde istihdam edilmek üzere rütbeli askerler bu şekilde yetiştirilmeye başlandı ve doğal olarak adayların seçimlerinde yetkili kurumlar birçok şart istemektedir. Adaylardan istenilen şartların hepsini karşılayabilenler kabul edilirken büyük kısmı elenecektir.

Elenen adayların büyük kısmı yazılı sınavından alacakları puanın düşük olması sebebiyle elenirken, bir kısmı da puanları tutsa bile fiziki şartlar vs. gibi birçok farklı şarttan dolayı elenmektedir. Milli Savunma Üniversitesi Türk Silahlı Kuvvetleri için, Kara Harp Okulu, Hava Harp Okulu ve Deniz Harp Okulu gibi tüm birimlere subay yetiştiren ülkemizde açılışı yeni olsa da önemi büyük olan eğitim kurumlarından biridir. MSÜ her ne kadar askeri öğrencileri yetiştirse de sonuç itibariyle bir üniversitedir ve adaylarda aranılan şartlardan biri de TYT puanının istenilen barajı geçmiş olmasıdır. Öncelikle Astsubay Meslek Yüksekokulu için ve Harp Okulları için farklı alım kriterlerinin olduğunu belirtmekte fayda var.

Eğer adaylar Astsubay Meslek Yüksekokulları için başvuru yapacaklarsa 30 Haziran’da düzenlenmiş olan TYT ‘den 150 ve üzerinde puan almış olmak zorundadırlar. Eğer adaylar Harp Okulları için başvuru yapacaklarsa da TYT ‘den 150 puan ve üzeri alınmasının yanı sıra 1 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen AYT sınavından da tercih ettikleri harp okulunun yerleştirme puan türüne göre 180 ve üzerinde baraj puanı aşmış olmalıdırlar. Elbette bunlar sadece baraj puanlardır ancak alımlar esnasında puanların çok daha yüksek olacağını söylemekte fayda var. Yani bu puanları aşmış her aday bu okulları tercih edebilirken, kabul edilmek için almaları gereken puanların başvuruların yoğun olacağını düşündüğümüzde çok daha yüksek olacağını tahmin ediyoruz.

MSÜ Tercih Aşamaları Nelerdir ?

Binlerce öğrencinin girdiği üniversite sınavları sonrası birçok aday MSÜ ‘ye girebilmek için çaba sarfediyor. Elbette rütbeli şekilde asker olmak binlerce adayın hayali olsa da çok sınırlı sayıda aday MSÜ tarafından kabul edilip eğitim görebilecek. Özellikle de Harp Okulları için yoğun şekilde başvuru olması beklenirken, Astsubay Meslek Yüksekokulları’nın da MSÜ bünyesinde eğitim verdiğini tüm adayların bilmesi gerekiyor. Artık üniversite sınavları 2018 için geride kaldı ve hem Harp Okulları için hem de Astsubay Meslek Yüksekokulları için MSÜ bünyesinde eğitim görmeyi amaçlayan adaylar açıklanacak üniversite puanlarını beklemeye başladılar. Alacakları puanlara göre adayların MSÜ ‘ye girip giremeyecekleri de aşağı yukarı belli olacak. Her aday iyi puan aldığı taktirde MSÜ ‘ye girecek diye bir kesinlik söz konusu değildir. MSÜ bir askeri eğitim üniversitesi olduğundan dolayı sağlık şartları, fiziki şartlar gibi farklı eleme usülüne göre aday kabul eder. Elbette ne kadar yüksek puan alırsanız MSÜ tarafından kabul edilmeniz açısından o kadar önemlidir. Ancak kesinlikle her yüksek puan alan MSÜ ‘ye giremez. Sizlere sıralya MSÜ tercihlerinin nasıl yapacağını açıklayalım:

  • Öncelikle her adayın elinde bir adet E-Devlet şifresi olması zorunludur. E-Devlet şifresi her türlü resmi işinizde sizlere kolaylık sağlayan, mahkeme dava dosyaları, oy kullanılacak yerler, borç alacak sorgulama gibi birçok işlemin yapılabildiği E-Devlet sitesine girmeniz için size PTT tarafından verilen özel şifredir. Bu şifreyi belirli bir ücret karşılığında PTT şubelerinden edinmeniz mümkündür. Ücreti çok yüksek olmasa bile yanınızda 10 TL bulundurmanızda fayda var. Aynı zamanda resmi nüfus cüzdanınızı da yanınıza alıp PTT şubelerinden birine gidip E-Devlet şifresi için başvuru yapmanız gerekiyor. Daha sonra size orada yetkililer şifrenizi verecekler. İlk olarak başvuracak adayların E-Devlet şifresi olması gerektiğini belirtmiş olalım.

 

  • Adaylar öncelikle Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesine giriş yapmalıdırlar. msb.gov.tr sitesi Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesidir. Daha sonra tüm adaylar sitenin üst kısmında yer alan Personel Temin yazılı kısıma tıklamalıdır. Bu aşamadan sonra yukarıda yer alan E-Devlet ile giriş kısmına tıklayıp, açılan sayfaya TC kimlik numaranızı ve PTT’den almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi girerek giriş yapacaksınız. Eğer E-Devlet sitesine ilk defa giriyorsanız sizden şifrenizi güncellemenizi isteyecektir. Buradan şifrenizi güncelleyerek işleme devam edebilirsiniz.

 

  • Daha sonra sayfanın solunda Bana Özel yazılı kısmın altında MSB internet adlı bir yer çıkacak, oraya tıklayın. Açılan sayfada alt alta Bilgilerim, Çağrı takip, mesajlarım ve Tercih yap seçenekleri çıkacaktır. Buradan Tercih yap seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfadan tercih işleminizi tamamlayarak MSÜ için başvuru yapmış olacaksınız.

 

  • Bu yıl başvurusunu yapmış adaylar için 2 Temmuz ile 10 Ağustos tarihleri arasında seçin aşaması yapılacağını bilmeniz gerekiyor. Polislikte KPSS puanının 2 sene geçerli olması gibi bir durum MSÜ için geçerli değildir. Yani MSÜ için düzenlenen özel sınavda alınacak puan sadece o yıl için geçerlidir. Bu yıl yapılan sınav sadece 2018 senesinde yapılacak başvuruları kapsamaktadır.

 

  • Harp okullarına başvuracak adayların 2018 yılı için en fazla 1998 ve sonraki yıllarda doğmuş olanları kabul edilir. Yani 20 yaşından büyüklerin kabul edilmeyeceğini söylemekte fayda var. Astsubat meslek yüksekokulları için ise yaş sınırı 21 olarak belirlenmiştir. Adaylar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır ve yapılacak güvenlik tahkikatında olumlu sonuç alınması gereklidir. Yani öğrenci adaylarının sicilleri temiz olmak zorundadır.

Milli Savunma Üniversitesine Nasıl Girilir ?

Komando Nasıl Olunur? Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Komando İle JÖH Arasındaki Fark Nedir?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.