Asker Alımları

MSÜ Sözlü Mülakat Soruları 2023

MSÜ sözlü mülakat soruları 2023 yılı için fikir olması açısından adaylar tarafından merak edilen bir konu olmuştur. Bildiğiniz üzere MSÜ açılımı ile Milli Savunma Üniversitesi olmaktadır. Liseden sonra adaylar üniversite olarak Milli Savunma Üniversitesini seçebilir ve Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde erlere göre daha yüksek rütbeden göreve başlayabilirler. Ancak bunun için öncelikle MSÜ yani Milli Savunma Üniversitesi bünyesine dahil olup başarılı bir şekilde okuldan mezun olmaları gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere MSÜ sözlü mülakat soruları 2023 konusunu paylaşarak mülakat aşamalarından söz edeceğiz. Böylece MSÜ nasıl giriş yapılır hakkında bilgi sahibi olacak ve sözlü mülakat aşamasındaki soruları görebileceksiniz.

MSÜ Mülakat Aşamaları Nelerdir?

İlk paragrafta bahsettiğimiz üzere Milli Savunma Üniversitesine giriş yapabilmek için öncelikle farklı aşamaları geçmeniz gerekmektedir. İlk aşama ÖSYM tarafından düzenlenen MSÜ sınavı olmaktadır. Yazılı sınavda çoktan seçmeli sorular sizleri bekliyor olacaktır. MSÜ sınavından taban puanı alan kişiler yine ÖSYM’nin düzenlediği YKS kapsamındaki TYT ve AYT sınavına girerler. Burada AYT bölümünden giriş yapacağınız fakülteye uygun puan yapmanız gerekmektedir. Örnek olarak Deniz Harp Okulu veya Hava Harp Okulu AYT bölümünde sayısal puana sahip olan öğrencileri alabilmektedir. Sizden istenilen puanı aldıktan sonra adaylar arasında puana dayalı bir sıralama oluşturulur ve belirlenen kontenjan dahilinde adaylar mülakatlara çağırılırlar.

Yazılı mülakatları geçen adayları sırasıyla FYT yani Fiziki Yeterlilik Testi ve sözlü mülakat beklemektedir. Fiziki yeterlilik testi üzerinde daha önceden duyurulmuş parkur üzerinde size verilen süre içerisinde puan toplamaya çalışırsınız. Yazılı sınavın %25’i, FYT’nin %25’i olmak üzere puan ortalamanız alınır. Son mülakat aşaması ise en çok puan getiren aşamadır. Sözlü mülakatta puan ortalamasına %50 katkı vardır. Dolayısıyla sözlü mülakattan alacağınız puan kaderinizi belirleyebilir. Sözlü mülakatta heyet karşısına çıkar ve size sorulan sorulara cevap verirsiniz. Ardından yazılı, fiziki ve sözlü mülakatların belirttiğimiz yüzdelerde ortalamaları alınarak sizin başarı sıranız belirlenir. Bu başarı sırasına göre de okula giriş yapabilirsiniz.

Sözlü Mülakatta Nelere Dikkat Edilir?

Karşınızda olacak komisyon sizi karşılarına alarak bazı özelliklerinizi kontrol etmektedir. Daha önce farklı alanlarda sözlü mülakat tavsiyelerinde bulunmuştuk. Buradan yola çıkarak kısa bilgi verecek olursak sözlü mülakat aşamalarında mutlaka kendinize güvenin yüksek olması gerekmektedir. Aynı zamanda duruşunuza ve giyiminize özen göstermelisiniz. Size soru sorulurken veya siz konuşurken gözlerinizi komisyondakilerden ayırmayın ve duvarlara bakmayın. Kendinizden emin bir şekilde soruları cevaplayın ve bilmediğiniz soruların cevaplarını gevelemeden net bir şekilde bilmediğinizi belirtin.

Komisyon aynı zamanda kekemeliğinize, bireysel kültürünüze, konuşma ve ifade becerinize, mesleği istekliliğinize, pelteklik ve tutukluluğunuza da bakmaktadır. Dolayısıyla sizlere verdiğimiz örnek sorular üzerinde evde alıştırma yapın ve ailenizi karşınıza bir komisyon gibi oturtun. Onlardan sizlere örnek soruları sormasını isteyin. Siz de sözlü mülakat aşamasındaki ciddiyet ile çalışmanıza devam edin.

MSÜ 2023 Sözlü Mülakat Soruları Nelerdir?

MSÜ Sözlü mülakat soruları 2023 için açıklanmamaktadır. MSÜ sözlü mülakat aşamasında geçen hiçbir soru resmî olarak açıklanmaz. Çünkü sorulan sorular komisyon tarafından belirlenir ve her kişiye farklı sorular sorulur. Ancak mülakat aşamasına giren ve sorulan soruyu paylaşan birçok aday mevcuttur. Sizlere adaylardan gelen, tecrübelerini paylaşan kişilerin sorularını alt kısımda vereceğiz. Böylece size sorulabilecek sorular hakkında fikir sahibi olabileceksiniz. Bu soruların yanı sıra güncel olaylara da çalışmanız faydalı olacaktır.

1- Neden asker olmak istiyorsun?

2- FETÖ’yü 3 kelime ile anlatır mısın?

3- Darbe gecesi neredeydin ne yaptın?

4- Anayasanın ilk 4 maddesini söyleyiniz?

5- Milli Savunma Bakanı kimdir?

6- Neden subay – uzman olmak istiyorsun?

7- Atatürk’ün İlke ve İnkılaplarını neler?

8- En son okuduğun kitap nedir bilgi verir misin?

9- Atatürk’ün yazdığı kitaplar neler?

10- Atatürk’ün Çanakkale’de ilk görevi ve rütbesi nedir?

11- Nutukta nelerden bahsediliyor?

12- Gelibolu’da savaşın seyrini değiştiren köyün adı nedir?

13- İzmir’de ilk kurşunu atan kimdir?

14- Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar nelerdir?

15- Korkuların var mıdır?

16- Hava-Deniz-Kara-Jandarma Kuvvetlerine ne verebilirsin?

17- FETÖ tehdidinden bahseden misin?

18-15 Temmuz gecesi neredeydin?

19-15 Temmuz gibi bir kalkışma olursa ne yaparsın?

20-Demokrasi ne demektir?

21-Siyasi erk ne demektir?

22-Egemenlik kime aittir?

23-Ülkemiz için en büyük tehditler nelerdir?

24-Ülkemizin daha iyi olması için neler yapılabilir?

25-Demokrasiye inanır mısın?

26-Daha fazlası ve cevaplar için (binlerce soru) uygulamamıza bakınız.

2023 – Kara Harp Okulu Başvurusu
Polis ve Subaylar Saç Uzatabilir Mi?
2020 MSÜ Sınavı Yeni Tarihi

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu