MSÜ Kara Harp Okulu Eğitim ve Öğretim 2023

11.08.2018
A+
A-
MSÜ Kara Harp Okulu Eğitim ve Öğretim 2023

Hain fötö darbesi sonucunda 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulan MSÜ ( Milli Savunma Üniversitesi ), askerliği meslek olarak seçen bir çok gencimizin girmek istediği Lisans ve Önlisans düzeyinde eğitim veren bir kurumdur.

MSÜ bünyesinde Kara Harp Okulu , Deniz Harp Okulu , Hava Harp Okulu ,Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu,Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu,Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu ve Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.MSÜ ne girmek isteyen gençlerimiz gerekli şartları taşıdıklarında bu okullardan birine başvurmaktadırlar.Başvuru ve seçim aşamalarını başarı ile geçen adaylar bu okullardan birine yerleşmekte ve verilen eğitim öğretimin sonunda SUBAY veya ASTSUBAY olarak mezun olurlar.Bizlerde bu okullardan biri olan Kara Harp Okulu Eğitim ve Öğretim-2023 hakkında siz değerli adayları bilgilendirmeye çalışacağız .

Kara Harp Okulu Eğitim ve Öğretim

Kara Harp Okuluna yerleştirilen adaylar iki türde eğitim alırlar bunlar ASKERİ ve AKADEMİK eğitimdir.

Askeri Eğitim

KHO’da; Piyade, Tank, Topçu, Hava Savunma, Kara Havacılık, İstihkâm, Muhabere, Ulaştırma, İkmal, Bakım, Personel, Maliye sınıflarından subay yetiştirilmektedir. İstekli öğrencilere, gerekli şartları taşıdıkları takdirde helikopter ve uçak pilotu olma imkânı sunulmaktadır. Her yıl, KHO’dan mezun olan Harbiyelilerin bir kısmı, pilot olarak yetiştirilmek maksadıyla Kara Havacılık sınıfına ayrılmaktadır.

Askeri Eğitimin Amacı

Harbiyelilere sevk ve idare edebilme yeteneği kazandırmak, çeşitli sınıf ve silahların taktik kullanılması ile muharebe sahası sistemleri hakkında bilgi edinmelerini sağlamak maksadıyla, akademik program boyunca haftada bir gün askerî eğitim icra edilmektedir. Yaz döneminde ise İzmir Menteş’te, 6 hafta süreli eğitim verilmekte, Afyon ve Çanakkale başta olmak üzere Harp Tarihi gezileri düzenlenerek donanımlı birer subay olmaları sağlanmaktadır. Harbiye’de akademik ve askerî eğitimlerin yanısıra beden eğitimi ve spor dallarında eğitim verilmektedir.

Akademik Eğitim

Öğrenciler Millî Savunma Üniversitesi’ne bağlı Harp Okullarında hazırlık sınıfını müteakip, birinci sınıfta, öğrenim görecekleri lisans programlarına yönelik ortak dersler alırken 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü sınıflarda; İşletme, Uluslararası İlişkiler, Strateji ve Güvenlik, Endüstri ve Sistem Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, programlarında modern laboratuvar, derslik ve amfilerde, akademik unvana sahip öğretim üyeleri tarafından verilen dersleri alacaklardır. Bu programlar, alanında öncü yükseköğretim kurumlarının programlarına eşdeğerde düzenlenmiştir. Mezun olan tüm öğrenciler subay diploması ile birlikte evrensel geçerliliği olan bir lisans programının diplomasını da almaktadır.

Kara Harp Okulunda Yabancı Dil

KHO’da İngilizcenin yanında Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, Rusça, Yunanca dillerinde de eğitim verilmektedir. Ders dışı ortamlarda da yabancı dillerini geliştirmeleri adına Harbiyelilere bilgisayar ve internette çalışma imkânları sağlanmakta, ilave kurslar düzenlenmektedir. KHO’nu başarıyla bitiren Harbiyeliler yüksek lisans ve doktoralarını yurt içinde ve yurt dışındaki üniversitelerde yapabilmektedirler

Kara Harp Okulunda Bölümler

Kara harp okulunda öğrenim gören SUBAY adayları ; Endüstri ve Sistem Mühendisliği , Elektronik Mühendisliği ,Makine Mühendisliği,Uluslararası İlişkiler,Bilgisayar Mühendisliği,İnşaat Mühendisliği ile İşletme ve Yönetim Bilimleri bölümlerinde okumaktadırlar.

Kara Harp Okulunda Yaşam

Kara Harp Okulunda eğitim gören  adaylar kendilerine sağlanan bir çok sosyal ve kültürel imkandan yararlanmaktadırlar. Öğrencilerini her açıdan sağlam bir SUBAY olarak yetiştirmek isteyen Kara Harp Okulu bu amaç doğrultusunda öğrencilere bir çok imkan sağlamaktadır.

Beden Eğitimi ve Spor

Beden Eğitimi ve Spor Programında; Askerî-Modern Pentatlon, Atış (Ateşli / Havalı), Atletizm, Balık Adam-Can Kurtarma, Basketbol, Biatlon, Binicilik, Futbol, Halk Oyunları, Hentbol, Kayak, Koşarak Hedef Bulma, Kros, Masa Tenisi, Okçuluk, Satranç, Tekvando, Tenis, Triatlon, Voleybol, Yüzme dallarında eğitim ve öğretim verilmektedir.

KHO’da fiziken kuvvetli, çevik, atılgan Harbiyelilerin yetişmesi için modern spor tesisleri, vücut geliştirme salonları, atış poligonları, tenis ve halı futbol sahaları, Harbiyelilerin kullanımına sunulmuştur. İstekli olan Harbiyeliler, ulusal ve uluslararası alanda yapılan müsabakalarda Harp Okulunu temsil etmektedir.

Sosyal Etkinlikler

Harbiyelilere; hobi ve eğitsel kol olarak; Binicilik, Ebru, Maket/Model Uçak, Zekâ Oyunları, Satranç, Müzik, Resim, Tiyatro, Dans ve Halk Oyunları konusunda uzman personel tarafından eğitim verilmektedir. Başarılı öğrencileri ödüllendirmek, bilgi ve görgülerini artırmak maksadıyla çeşitli yurt içi ve yurt dışı geziler düzenlenmektedir.

Öğrencilere Sağlanan İmkanlar

Harbiyelilerin bütün ihtiyaçları (Beslenme, yatma, giyim, harçlık, eğitim-öğretim, vb.) devlet tarafından karşılanmaktadır. Harbiyelilerin yatakhaneleri 3-8 kişilik odalardan oluşmaktadır. Harbiyeliler, her hafta Cuma akşamı, Cumartesi ve Pazar günleri sivil kıyafet ile şehir içi izne çıkabilmektedir.

Okul yerleşkesi içinde bulunan 13 Mart Sitesinde; kafeterya, pastane, market, kuruyemiş ve kitap satış reyonlarında Harbiyelilere hizmet sunulmaktadır. Kütüphane zengin kitaplığı yanında, ulusal ve uluslararası elektronik veri tabanına ulaşabilecekleri internet imkânına da sahiptir. Harbiyeli Kapalı Devre Televizyon Sistemi (HTV)’nden eğitim, okul içi iletişim ve sosyal faaliyetler yayımlanmaktadır.

Kara Harp Okulu Mezuniyet

Kara Harp Okulu öğrencilerine harp okulundan mezun olduklarında SUBAY diplomasının yanısıra bitirdikleri bölüme ait LİSANS diploması da verilmektedir.

Subaylar, devlet memurudur. KHO’ndan mezun olur olmaz maaş almaya başlamaktadırlar. Mezun olan subaylar, dinlenme ve eğitim maksatlı olarak aileleri ile birlikte yaz ve kış dönemlerinde sadece TSK personeline hizmet veren yerel ve özel eğitim merkezlerinden istifade edebilmektedirler. Orduevleri ile sosyal tesisler; konumu, konforu, sunduğu nitelikli ve ekonomik imkanlarıyla TSK mensuplarının hizmetindedir. Subaylar, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK)’nun doğal üyesidirler.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. blank Münire dedi ki:

    Üniversite okurken sınava gibilirmiyiz

  2. blank Asker Adayı dedi ki:

    Piyade sınıfında bayan adaylar bulunabiliyor değil mi?

  3. blank Elif dedi ki:

    Yaş sınır var mi