MSÜ Göz Muafiyet Şartları Nelerdir ?

10.07.2018
A+
A-
MSÜ Göz Muafiyet Şartları Nelerdir ?

Tüm askeri liselerin kapanması ile birlikte Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları için başvuran adaylar Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde eğitim görmeye başladılar. Böylece lise mezunu tüm adaylar için Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde rütbeli olarak görev alma fırsatı doğmuş oldu. Ülkemizde askerlik kutsal mesleklerden biri kabul edildiği için gençlerden de Milli Savunma Ünivpiersitesi için yoğun bir talep geldi. Elbette her ne kadar binlerce aday MSÜ bünyesinde eğitim görüp rütbeli subay olmayı istese de yalnızca belirlenen kriterlere uyanlar ve istenilen puanları alan adayların MSÜ için başvurması mümkündür. Doğal olarak kontenjan uygulaması olduğu için sadece en uygun adayların MSÜ tarafından kabul edilip eğitim görmesi sağlanmaktadır.

Milli Savunma Üniversitesi’ne girmek isteyen adaylar normal üniversitelere giriş şartlarına göre kabul edilmez. MSÜ için ayrı bir sınav bildiğiniz gibi geçtiğimiz Mart ayında düzenlenmişti. Bununla birlikte geçtiğimiz günlerdeki üniversite sınavına giren adaylar da MSÜ için başvuru yapabilecekler. Elbette burada adaylarda aranan bazı önemli şartlar da olacaktır. Öncelikle MSÜ bünyesinde eğitim veren Astsubay Meslek Yüksekokulu’nda öğrenim gören adayların TYT için baraj puanı aşması gerekiyor. Yine Harp Okulları için başvuruda bulunacak adayların hem TYT için hem de hangi alandan sınava girecekse o puan türünden barajı aşmaları gerekiyor. TYT için baraj puan 150 iken adayların girecekleri diğer alan sınavı için baraj 180 olarak belirlenmiştir.

Elbette bu baraj puanlar alınması gereken en düşük puanları ifade eder. Yani her 180 ve üzeri alan öğrenci harp okuluna giremez. Her 150 ve üzeri alan öğrenci de Astsubay Meslek Yüksekokulları’na giremez. Adaylar ne kadar yüksek puan alırlarsa o derece girme ihtimalleri de yüksek olur. Ancak burada adayların dikkat edeceği en önemli nokta MSÜ bir askeri üniversite olduğu için fiziki şartlar ve sicil şartları gibi çok çeşitli şartlar aranır. Yani adayların boyları ve boylarına uyumlu vücut kitle endeksleri olmak zorundadır. Boy ve kilo şartlarını karşılamayan ya da sicilinde askeri okullara giriş için engel bulunan adaylar ne kadar iyi puan almış olurlarsa olsun MSÜ tarafından kabul edilmeleri mümkün olmaz. Yani adaylar öncelikle kendilerinin MSÜ ‘ye girecek yeterliliğe sahip olup olmadığına bakıp girmek için istenilen şartların tamamını karşıladıklarından emin olmalıdırlar.

MSÜ İçin Maksimum Göz Bozukluk Dereceleri Kaçtır ?

Milli Savunma Üniversitesi çatısı altında eğitim görüp Kara, Hava veya Deniz kuvvetleri komutanlığında görev almak isteyen adaylardan istenilen çok önemli yeterlilikler mevcuttur. Öncelikle adayların bir askeri üniversiteye gireceklerinin bilincinde olup bu doğrultuda hareket etmeleri şarttır. Örneğin boyu ve kilosu istenilen kriterleri karşılamayan adaylar yazılı sınavlardan iyi puan alsalar da giremeyeceklerinin bilincinde olup fiziki olarakta hazır hale gelmeye gayret göstermelidirler. Normal üniversitelere giriş için puanlar yeterli kıstas olabilir, ancak MSÜ’ye girerken adayların istenilen her şartı karşılamaları beklenir. Sonuçta Milli Savunma Üniversitesi bünyesinden mezun olan adaylar Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından rütbeli subaylar olarak istihdam edileceklerdir. Bunun için de sadece bu göreve en uygun adayların seçilip eğitilmesinin amaçlanması gayet doğaldır. Adaylar için boy ve kilo şartlarının yanında en çok merak edilen sorulardan biri de göz muafiyet şartlarıdır. Günümüzde insanların birçoğunun gözünde bozukluklar mevcuttur. Adaylar da doğal olarak hangi derecede bozukluklarının MSÜ girişleri için engel olduğuyla ilgili merak içindeler. Sizlere bu konuyla ve diğer giriş şartlarıyla ilgili detaylı bilgileri aktaralım:

 • MSÜ için yapılan başvurularda adaylarda sağlık şartları aranır. Bu sağlık şartları yetkili kurumların yayınladığı sağlık yönetmeliği listesinde de detaylı şekilde yer alır. Öncelikle adayların gözlerinde belirli noktalara kadar bozukluk olması kabul edilebilir bir durumdur. Elbette bu bozuklukların da belirli limitleri vardır. Milli Savunma Üniversitesi için başvuracak harp okulları öğrencilerinde aranan göz dereceleri şartı maksimum 2 derece olunması gerektiğidir. Burada da sol gözde toplam 1 derece sağ gözde toplam 1 derece yani ikisinin toplamı maksimum 2 derece gözde bozukluk olabilecektir. Daha üst seviyelerdeki bozukluklar kabul edilmemektedir. Sağlık yönetmeliğinde bilimsel olarak bu bilgiler 35. Maddede detaylı olarak açıklanmıştır.

 

 • Bahsettiğimiz sağlık yeterlilik yönetmeliği hem Türk Silahlı Kuvvetleri için, hem Sahil Güvenlik Komutanlığı için, hem de Jandarma Genel Komutanlığı için geçerli olan yönetmeliktir. Tüm bu kurumlarda istenilen yeterlilikler benzerlik gösterdiği için sağlık yönetmeliğinde aranan şartlar da aynıdır. Adaylarda aranan sağlık yönetmeliği 35.  Maddesi hakkında sizlere detaylı şekilde bilgi aktarmak gerekirse, her iki göz için ayrı ayrı olmak kaydı ile 1 diyopetriye kadar olan hipermetrop ve miyop Milli Savunma Üniversitesi gibi eğitim kurumlarında öğrenci olmaya engel değildir. Bununla birlikte astigmat için de 1 diyopiyi geçmeyen durumlar Milli Savunma Üniversitesine girişler mümkündür ve bu durum engel teşkil etmez.

 

 • Göz şartları yukarıda belirttiğimiz gibi şekilde sıralanmıştır. Adaylar bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için resmi sağlık yeterlilik şartları yönetmeliğine bakarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirler. Askeri anlamda eğitim veren Milli Savunma Üniversitesi için aranan tek sağlık şartı göz sağlığı değildir. Birçok sağlık şartı ve fiziki yeterlilik şartları aranmaktadır. Bununla birlikte öğrencilerin sicilinin temiz olması da son derece önemlidir. Sonuç olarak Türk Silahlı Kuvvetleri için önemli mevkilere yükselme ihtimalleri olan adayların temiz bir sicil ve sağlık açısından istenilen yeterliliklere sahip olarak okullara kabul edildiğini belirtmek gerekiyor. Her yıl düzenli olarak yayınlanacak olan MSÜ aday kitapçıklarında tüm bilgiler hakkında en detaylı ve son güncellemeleri takip etmeniz mümkündür.

MSÜ Tercihleri Nereden ve Nasıl Yapılacak ?

MSÜ Sözlü Mülakat Soruları 2018

MSÜ Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? 2018


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. blank Emre dedi ki:

  Admin,23.dönem pomem de ön lisans beklenecek mi ?

  1. blank Hakan dedi ki:

   Şu an belirsiz.

  2. blank Efe dedi ki:

   Benim göz numaram sol 1.5 sağ 1.5 miyop
   Herhangi bir tolerans imkanı olabiliyor mu
   (Msü sınavına girdim, mülakatlara çağırıldım ama gözümden dolayı direkt eleneceğimi düşünüyorum bu yüzden de gidip gitmeme konusunda kararsızım)

   1. blank Ufuk dedi ki:

    Gittin mi gittiysen bir sorun oldu mu gözünde

 2. blank Nazire dedi ki:

  1.60 boyla neden polislik kabul edilmiyor ?

 3. blank Oğuzhan dedi ki:

  Admin benim göz numaram 2.70 e 3.0 gibi birşey ben deniz harp okuluna gitmeyi çok istiyorum hiçbir şekilde tolerans olmazmı?

  1. blank Eren dedi ki:

   Ankara- Keçörende Era Göz Hastalıkları Merkezine Gidersen Yardımcı oluyorlar.
   eragoz.com.tr den bakabilirsin

  2. blank irem dedi ki:

   noldu kabul edildin mii

 4. blank Huseyin dedi ki:

  sol gözüm 1.5 miyop harp okulu için elenirmiyim :/ birde astsubaylıkta göz sınırıları kaç?

  1. blank Eren dedi ki:

   Elenebilirsin ama Keçiörende Era Göze gidersen hemen tedavi ediyolar

 5. blank Halil İbrahim dedi ki:

  admin iyi günler hava harp için gözde tolerans yok deniiyor era göz hastahanesinde ne yapılıyor ve bir şansımız daha var mı

 6. blank Görkem dedi ki:

  Ben gözümden lazer ameliyatı olsam dikişsiz bir şekilde (miyopum) sağlık şartlarından geçermiyim

 7. blank Mutlu dedi ki:

  İkisinin toplamı mı 1.25 i geçmeyecek sadece 1 göz mü benim sağ göz 0.75 sol 0.50 tam 1.25 toplamı geçirirler mi cevaplarsanız çok mutlu olurum