MSB 2018 Yılı Muvazzaf Subay Alım Sonuçları

22.12.2018
A+
A-
MSB 2018 Yılı Muvazzaf Subay Alım Sonuçları

Milli Savunma Bakanlığı 2018 subay alımı, ön başvuru sonuçlarına göre açıklanmıştır. Bu ön başvuru sonuçları duyurusuna göre sınava gireceğiniz gün ve saat belli bir şekilde karşınıza gelmektedir. Ön başvuru sonuçlarınızı ve sınav tarihlerinizi görmek için yazımızı okuyun. Listede adı olan kişiler alım için belirtilen tarihte seçim aşaması yerinde olmalıdırlar. Milli Savunma Bakanlığı 2018 yılı dış kaynaktan subay alımı personeltemin.msb.gov.tr sitesi üzerinden resmi bir duyuru ile yayınlanmıştır. Duyuruya ulaşamayanlar için aşağıda tam halini sizlerle paylaşacağız.

Subay ünvanı asteğmen, teğmen, üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay, albay, tuğgeneral, tümgeneral, korgeneral, orgeneral veya mareşal rütbelerine sahip olan kişilere verilmektedir. Subaylığa yeni giren kişiler yukarıda verilen listede sırayla asteğmen, teğmen olarak rütbe atlayarak ilerlerler. Sonunda ise mareşale kadar ulaşma şansları vardır. Bu durum ise göstereceğiniz başarılara ve yaptığınız işlere bağlı olarak yürümektedir. Dolayısı ile subay olacak kişiler sabırlı olmalı, işini severek yapmalıdırlar. Aksi takdirde subaylık aşamasında oldukça fazla zorlanırsınız.

blank

2018 Yılı Subay Alımı Duyurusu

MSB tarafından yapılan 2018 dış kaynaktan subay alımı duyurusu tüm detayları ile beraber alt kısımda yer almaktadır.

 • Milli Savunma Bakanlığı 2018 Yılı Muvazzaf Subay Temini Seçim Aşaması Faaliyetleri 26 Aralık 2018 – 1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacaktır.
 • Seçim Aşaması Faaliyetlerine çağrılan adaylar, sorgulama sayfasında belirtilen tarihte saat 08.00’da MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak/ANKARA adresinde hazır bulunacaklardır.
 • Genel Kültür Sınavına girecek olan adayların (Bando, Pratisyen Tabip, Diş Hekimi, Eczacı, Uzman Tabip tercihi olanlar) sınavları 26 Aralık 2018 tarihinde yapılacaktır. Genel Kültür Sınavı sonuçları aynı gün akşam duyurulacak ve başarılı olan adaylara, 27 Aralık 2018 tarihinde seçim aşamalarına katılmak üzere çağrı yapılacaktır.
 • Beden Eğitimi Öğretmeni, Deniz Piyade, Harita Mühendisi ve Bando tercihi olan adaylar tercih ettikleri sınıfın özelliğine göre ayrıca Başvuru Kılavuzunda belirtilen ilave sınavlara da gireceklerdir. Belirtilen tarihlerde sınavlara gelmeyen adayların ilgili tercihleri geçersiz sayılacaktır.
 • Erkek adaylarda; başvuru şartlarını taşıyan tüm adaylar (başvuru sayısı kontenjanın 20 katının altında olduğundan), bayan adaylarda; sınıf bazında kontenjanların 20 katı kadar aday KPSS P3 puanına göre sıralanarak sınavlara çağrılmıştır. Sınıf bazında bayan adayların sınav çağrısı için belirlenen baraj puanları tabloda belirtilmiştir.
blank

Seçim Aşamaları;

Birinci Gün     : Evrak Kontrol, Fiziki Değerlendirme, Kişilik Değerlendirme Testi,
Fiziki Yeterlilik Testi (Tüm Adaylar için)

İkinci Gün     : Yüzme Sınavları (Beden Eğitimi ve Deniz Piyade tercihi olan adaylar için)  
Üç Boyutlu Görüş Testi (Harita Mühendisi Sınıfı için)
Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Bando Sınıfı için)

Üçüncü Gün     :  Beden Eğitimi Öğretmenleri için ilave Fiziki Yeterlilik Testi

 • Tüm adayların sınavlara gelirken Fiziki Yeterlilik Testi için spor kıyafeti (Eşofman, spor şortu, spor fanilası, spor ayakkabısı vb.) getirmeleri gerekmektedir.
 • Yüzme testi MSÜ Kara Harp Okulu Komutanlığı Bakanlıklar/ANKARA adresinde yapılacaktır. Adayların yüzme testi için yanlarında mayo, terlik, bone ve havlu getirmeleri gerekmektedir.
 • Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı Hava Kuvvetleri Bando ve Merasim Komutanlığı Kirazlıdere/ANKARA adresinde yapılacaktır.
 • Seçim aşaması faaliyetlerinin sonunda, başarılı olan adaylara mülakat sınav tarihleri ayrıca bildirilecektir. Adaylar kendilerine bildirilen tarih ve saatte MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak/ANKARA adresinde mülakat sınavı için hazır bulunacaklardır.
 • Adaylar sınavlara gelirken Başvuru Kılavuzunda belirtilen belgeler ile birlikte e-devlet şifrelerini de beraberinde getireceklerdir. Başvuru kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.
 • Spor yapmasında sakınca bulunmadığına dair tek hekim raporu getirmeyen adaylar “Fiziki Yeterlilik Testi” ne alınmayacaklardır.
 • Adayların sınavlara gelirken belgelerinin aslı ile birlikte fotokopilerini de getirmeleri gerekmektedir. Ancak getirilen belgelerin asılları teslim edilmeyecek, adayın kendisinde kalacaktır.
 • Cep telefonu ile sınav merkezine giriş kabul edilmeyecektir.
 • Adayların başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları, getirecekleri belgeler üzerinden kontrol edilecektir. Adayların başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşıldığında veya evraklarının eksik/yanlış olduğu tespit edildiğinde, temin sürecinin hangi aşamasında olursa olsun adaylıkları sonlandırılacaktır.
 • Seçim aşaması faaliyetlerine gelmeden önce ilgili açıklamaları ve başvuru kılavuzunu tekrar okuyunuz ve çağrıldığınız tarihi mutlaka bir kez daha kontrol ediniz.
 • Bu duyuru tebliğ niteliğinde olup adaylara ayrıca posta veya telefon ile sınav tarihi tebliğ edilmeyecektir.

BAŞVURU İÇİN Buraya Tıklayın.

2018 Jandarma Söz./Muvazzaf Astsubaylık Kazanan Adayların Yapacakları
Subay Nasıl Olunur
Milli Savunma Üniversitesine Nasıl Girilir ?
İkiz Kardeşler Aynı Yerde Askerlik Yapabilir mi?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. blank Mustafa dedi ki:

  2019 SUBAY VE ASTSUBAY ALIMLARI İÇİN TAKİPTEYİZ

 2. blank Msb dedi ki:

  Merhaba bu egitim kac ay oluyor evli olanlar eğitim sirasinda ne kadar para alir vede aksam evlerine gidermi

 3. blank Mesut dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin…

  Tarih bölümü mezunuyum, 23. Dönem Pomem Spor Mülakatında sağlık toplarından birine dokunamayıp boşluğa dokundum, geçip devam etsem en fazla -1 sn ceza alacakken o an geri dönüp sağlık topuna dokunup öyle devam ettim ve 4 sn zaman kaybederek parkuru çok rahat 44-45 sn aralığında bitirecekken 49,04 sn de bitirerek elendim.

  Akabinde hemen Dış Kaynaktan Muvazzaf Subay / Astsubay alımlarına başvurdum. Ön başvuru sonucu, 16 Ocak tarihinde Mamak/Ankara’ya çağrıldım. Sorum şu; seçim aşaması faaliyetlerinin ilkine tekabül eden (Genel Kültür Sınavı [(Bando, Pratisyen Tabip, Diş Hekimi, Eczacı, Uzman Tabip (Göğüs Hst., Anestezi, Acil Tıp vb.) sınıfları için] ”Genel Kültür Sınavına”

  KARA K.K.LIĞI/ÖĞRETMEN/KÜTÜPHANE/ÖĞRETMEN
  KARA K.K.LIĞI/ÖĞRETMEN/SOSYOLOJİ/ÖĞRETMEN
  KARA K.K.LIĞI/ÖĞRETMEN/FELSEFE/ÖĞRETMEN
  KARA K.K.LIĞI/PİYADE/PİYADE
  KARA K.K.LIĞI/TANK

  sınıflarına başvuran bir kişi olarak ben de tabii tutulacak mıyım?..

  Sınavın çok zor olmadığını genel mahiyette bir sınav olduğunu yapmış olduğum araştırmalar neticesinde bir nebze de olsun öğrendim fakat seçim aşaması faaliyetlerinde bu sınava tabii tutulacak mıyım tutulmayacak mıyım anlayamadım? Esasında her şey açıklamada ”(Genel Kültür Sınavı [(Bando, Pratisyen Tabip, Diş Hekimi, Eczacı, Uzman Tabip (Göğüs Hst., Anestezi, Acil Tıp vb.) sınıfları için] ” gayet net ama ilk kez başvurduğum için her anlamda net olmak adına bir de sizlere danışmak istedim. Teşekkürler…