Misyon Koruma (Yurt Dışı) Sınavı Nedir?

02.11.2015
1.067
A+
A-
Misyon Koruma (Yurt Dışı) Sınavı Nedir?

Misyon Koruma Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kendi bünyesinde ki polis memurları ve polis amirleri için sınav düzenleyerek yurt dışında bulunan Türk Büyükelçilikleri’ne, Başkonsoloslukları’na veya Daimi Temsilcilikleri’ne kendi personelini geçici olarak görevlendirdiği sınava verilen isimdir. Misyon koruma sınavı belli şartları taşıyan polis memurları ve polis amirlerinin sınava girerek sınavı kazanmaları sonucunda emniyet genel müdürlüğünün koymuş olduğu kıstasları geçerek sınav tamamlanmış olur.

Sınavı kazanarak atandığı ülkeye giden emniyet personeli görev yaptığı süre boyunca bulundukları ülkedeki Türkiye’ ye ait Büyükelçilikleri ve Büyükelçiyi korumakla görevlendirilir.

Misyon koruma sınavını kazanan personel ayrıca görev yaptığı süre boyunca Dış İşleri Bakanlığı personeli olarak görevlerine devam ederler.Misyon Koruma sınavını kazanan emniyet personelleri 2015 yılından önce sınavı kazandıktan sonra atamasının yapıldığı ülkede 3 yıl görev almaktaydılar ancak 2015 yılı içerisinde yapılan değişiklikle bu görev süresi 1 yıl’ a düşürülmüştür ancak bu değişikliğe şöyle bir madde eklenilmiştir, görevli polis memuru veya polis amirinin Dışişleri Bakanlığı ve Genel Müdürlük tarafından uygun görülmesi halinde bu görev süresi bir yıl daha uzatılabilir. Son yapılan değişikliklerle misyon koruma sınavı 2 aşamadan oluşmaktadır bunlar yazılı sınav ve mülakattır bu 2 aşamada da başarılı olan personeller yurt dışına gitmeye hak kazanırlar. 2015 yılı içerisinde yapılan değişiklikle görev süresinin 1 yıl a düşürülmesi Misyon Koruma sınavının her yıl yapılacağının da işaretidir. 2016 yılı için yapılacak sınava girecek arkadaşlara sitemizce başarılar dileriz.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.