Misyon Koruma Mülakat Sınavı Nasıl Yapılır?

03.12.2016
1.255
A+
A-
Misyon Koruma Mülakat Sınavı Nasıl Yapılır?

Misyon koruma yazılı sınavında başarılı olan polis memurları ve amirleri 2. bir sınav olarak mülakat sınavına tabi tutulurlar. Mülakat sınavına tabi tutulan adaylar bu sınavdan da başarılı olurlarsa sınavları kazanmış olurlar.

Misyon Koruma Mülakat Sınavı Nasıl Yapılır?

Misyon koruma mülakat sınavı ile ilgili tüm detaylar misyon koruma sınavı yönetmeliğinde yer almaktadır. Misyon koruma yönetmeliği mülakat sınavları ile ilgili şunları söyler;

(1) Mülakat sınavı; yazılı sınav başarı listesi sıralamasına göre Ankara’da yapılır.

(2) Mülakat sınavı, sınav komisyonu tarafından dış temsilcilikleri koruma görevi için gerekli mesleki yeterliliği belirlemek üzere adayın; temsil yeteneğinin, bir konuyu kavrayıp özetleme ve ifade yeteneği ile yabancı dil bilgisinin puan vermek suretiyle değerlendirilmesidir. Mülakat sınavı;


Misyon Koruma Sınavı Mülakat Konuları

a) Temsil yeteneği 40 puan,

b) Bir konuyu kavrayıp özetleme ve ifade yeteneği 40 puan,

c) Yabancı dil bilgisi 20 puan,

olmak üzere toplam yüz puan üzerinden yapılır. Sınav komisyonunun her bir üyesi tarafından verilen puanlar ayrı ayrı bu Yönetmeliğin Ek-1’inde yer alan Mülakat Sınavı Aday Değerlendirme Formuna kaydolunur. Sınav komisyonunun yüz tam puan üzerinden verdiği puan adayın mülakat sınavı puanını oluşturur. Mülakat sınavı puanı 50 puanın altında olan personel başarısız sayılır ve nihai sıralamaya dahil edilmez.

(3) Temsil yeteneğinin tespitinde; güncel ve kültürel konular, protokol bilgisi, giyim, kültürel farkındalık, tutum ve davranış, davranış ve tepkilerinin göreve uygunluğu ve uyum kabiliyeti gibi nitelikler aranır.

(4) Bir konuyu kavrayıp özetleme ve ifade yeteneğinin tespitinde; mülakat sınavında adaylara sorulmak üzere, ölçmeye yönelik soru hazırlanabilir. Bu yönteme başvurulması halinde hazırlanan sorular, sınav komisyonu huzurunda adayın kendisi tarafından kura çekilmek suretiyle sorulur. Bir adaya sorulan soru bir başka adaya da sorulabilir. Adaya bu yöntemle kaç soru sorulacağına sınav komisyonu karar verir. Bu yönteme başvurulması sınav komisyonu üyelerinin ayrıca soru sormasına engel oluşturmaz.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Donh dedi ki:

  Sporcu takvileri genel sağlıkta sorun oluyor mu ? Bcaa, protein tozu vs.

  1. admin dedi ki:

   Sorun olmaz muhtemelen.

 2. Fatma Nur dedi ki:

  Benim sol gözümün içinde çok minik bi leke var sağ gözümde de ben var goz kapağımin orda sorun olurmu