Milli Savunma Üniversitesine Nasıl Girilir ?

26.06.2018
2.072
A+
A-
Milli Savunma Üniversitesine Nasıl Girilir ?

Bilindiği gibi 15 temmuz darbe girişimi sonrasında olağanüstü hal kapsamında alınan bazı tedbirlerden biri de Milli Savunma Üniversitesi’nin kurulmasıydı. 669 sayılı kanun hükmünde kararname ile birlikte Milli Savunma Üniversitesi resmi olarak kurulmuş oldu. Bununla birlikte Cumhurbaşkanlığından çıkan 4.10.16 tarihli karar ile birlikte Milli Savunma Üniversitesi rektörü olarak da Prof. Dr. Erhan Afyoncu resmi olarak atanmıştır. Bu atama sonrasında harp okulları, astsubay meslek yüksek okulları, enstitüler, askeri lise personelleri, bando astsubay meslek yüksek okulu ve taşınmazları ile birlikte taşınır tüm malları Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde kullanılmak üzere Milli Savunma Üniversitesi rektörlüğüne verilmiştir.

Rütbeli bir şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet etmek isteyen tüm vatandaşlar için kurulan Milli Savunma Üniversitesi, kapatılan askeri okullara alternatif olarak ortaya çıkarılan bir eğitim kurumudur. Askeri liselerin kapanmasıyla birlikte şartları karşılayan vatandaşlar Milli Savunma Üniversitesi’ne giriş sınavı ile birlikte Milli Savunma Üniversitesi’ne girebilmektedir. Kara harp okulu, hava harp okulu, deniz harp okulu ve astsubay hazırlama meslek yüksek okulu tamamen Milli Savunma Üniversitesinin çatısı altında birleşmiştir. Askeri liseler kapanmadan önce öğrenci alımları askeri liselerden yapılmaktaydı, ancak günümüzde bu birliklere alımlar Milli Savunma Üniversitesi ile yapılmaktadır.

Bununla birlikte üniversitelerden yatay geçişle Milli Savunma Üniversitesi’ne girmekte mümkün hale gelmiştir. Yani halkımızdan birçok kişiye Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet etme imkanı sağlandığını söyleyebiliriz. Milli Savunma Üniversitesini kendine hedef belirleyip orduda görev yapmak isteyen tüm adayların ilk önce farkında olmaları gereken şey bu okulun askeri eğitim veren bir okul olduğudur. Yani sıradan üniversitelerden farklı olarak hem bazı dersler gösterilirken hem de askeri bir disiplinle dersler işlenmektedir. Milli Savunma Üniversitesi diğer üniversitelerden farklı olarak yatılı bir okul olma özelliği taşır. Sadece 1. derece yakın akrabasıyla aynı şehirde ikamet edenler hafta sonları gidebilirler, bunun haricinde okuldan ayrılmak yasaktır. Kısacası adaylar girdikleri okulun disiplinli bir okul olduğunun farkında olarak başvuruda bulunmalıdırlar.

Milli Savunma Üniversitesi Başvuru Şartları Nelerdir ?

 • Yukarıda bahsettiğimiz gibi disiplinli bir eğitim hayatına adapte olabileceğinizi düşünüyorsanız ve ömür boyu Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet etme hayali kuruyorsanız Milli Savunma Üniversitesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Hem fiziken hem de psikolojik olarak hazır olmanızda fayda olacağını söyleyebiliriz. Yani klasik 4 yıllık lisans bölümüne gider gibi hazırlanmanız gerekmektedir. Başta da belirttiğimiz gibi okul yatılı bir okuldur ve öğrencilerini askeri hayata hazırlar. Bunun için hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak kendinizi en iyi şekilde hazırlamanız gerekmektedir.

 

 • Milli Savunma Üniversitesine girmek için adaylarda aranan şartlardan en başta gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmasıdır. Birçok emniyet gücü biriminde ve memurlukta olduğu gibi askeriye için girilen Milli Savunma Üniversitesinde’de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranır. Adaylar yurt dışında ikamet ediyorlarsa da Türk vatandaşı oldukları taktirde başvuru yapabilirler. Eğer Türk olmalarına rağmen yabancı ülke vatandaşlıkları mevcutsa başvuruda bulunamazlar. Bununla birlikte farklı ülke uyruklu olup Türkiye’de ikamet eden yabancıların da başvuru yapması mümkün değildir.

 

 • Harp okulları için düzenli olarak hem erkek hem bayan öğrenci kabul edilir. Bunun yanında Astsubay Meslek Yüksekokulları için yalnızca erkek öğrenci alımı vardır. Bayan adayların sadece harp okulları için başvuruda bulunabileceklerini unutmamaları gerekmektedir.

 

 • Harp okullarına girmek için MSÜ başvurusunda bulunacak adayların tamamı en fazla 20 yaşında olmak zorundadır. Yani 2018 yılı için konuşacak olursak 1998 yılında doğanlar ve bu yıldan sonra doğanlar başvuruda bulunabilirler. Ayrıca gün ve aya bakılmadan başvurular kabul edilir. Astsubay meslek yüksekokulları için ise yaş sınırı daha farklıdır. 21 yaş tavan sınırı olarak kabul edilir ve daha büyük yaşta olan adaylar başvuru yapamaz. 2018 yılı için 1997 ve sonraki yıllarda doğmuş adayların astsubay meslek yüksekokulları için başvuru yapmasının mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

 

 • Lise öğrenimine devam eden ancak Milli Savunma Üniversitesine girmek isteyen adayların harp okulları ile astsubay meslek yüksekokullarının kesit kayıtlarının son gününe kadar mezun olmaları gerekmektedir. Bunun yanında 2018 yılı için konuşacak olursak 2016 ve 2017 yıllarında mezun olmuş adayların da başvuru yapabileceğini söylemekte fayda var. 2019 yılında da 2017 ve 2018 yılında mezun olmuş adaylar başvurabilecektir. Yani milli savunma üniversitesine başvuru yapmak için gençlerin yaklaşık 3 kere hakları olduğunu söyleyebiliriz. Birincisi mezun oldukları yıl ve daha sonra o yılı takip eden 2 yıl boyunca başvuru yapabilirler. 20 yaşını geçtiklerinde ise başvuru yapmaları mümkün olmaz. MSÜ için başvuru yapacak adaylar haklarının sınırlı olduğunu bilerek girmek için çaba sarf etmelidirler.

 

 • Bu yıl için Milli Savunma Üniversitesi sınavı 18 mart tarihinde gerçekleştirilmiştir. Gelecek yıl yine Mart ayı içerisinde Milli Savunma Üniversitesi sınavının düzenleneceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca bu sınavda toplamda 135 dakikalık bir sürenin olduğunu belirtmekte fayda var. Sınavdan alınan puanlar yalnızca aynı yıl için geçerli olmaktadır. Ertesi yıl yeniden sınava girilmesi zorunludur.

 

 • Milli Savunma Üniversitesi için geçerli sınavda toplamda 120 soru yer alır, bu sorulardan 40 tanesi Türkçe’den gelirken 40 tanesi Temel Matematik’ten 20 soru Sosyal Bilimler’den 20 soru da Fen Bilimlerinden gelir. Her yıl düzenli olarak açıklanacak taban puanı alan adayların Milli Savunma Üniversitesi’ne girmesi mümkün olacaktır. Bununla birlikte Milli Savunma Ünivetsitesi için başvuru yapan adaylar fiziki mülakattan yani parkur aşamasından geçecektir. Başvuruda bulunan adayların bu bilgiyi de göz önünde bulundurmasında fayda var.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Neslihan dedi ki:

  Merhabalar efendim, ben Kara Harp Okulu mülakatlarina katilmaya hak kazandım. 17 yasında bir bayanım ve çok tecrübesizim bana birkaç öneride bulunabilir misiniz?

 2. Cafer kubat dedi ki:

  Özel kuvvetlere girebilmek için askeriyenin hangi dalını okumak lazım

 3. Canan dedi ki:

  Bu üniverstenin kendi sınavına girerekmi ancak üniversteye girebiliyoruz yani tyt veya ayt puanı ile değilmi?

 4. hilal dedi ki:

  1997 doğumluyum bu sene hazırlanıyorum. msü için, doğum yılından dolayı girişim nasıl olucak?