Asker Alımları

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Baraj Puanları 2023

İki yıllık bir aradan sonra MSÜ tekrardan kayıt almaya başladığı haberleri tüm Türkiye’ye ulaşmış durumdadır. Tabi bu konu hakkında kafalarda oluşan soru işaretleri de beraberinde gelmiştir. Bildiğiniz üzere subay veya astsubay olmak için MSÜ okulundan mezun olarak rütbe konusunda hızlı bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Hazırlık dahil olmak üzere toplamda 5 yıl öğrenim gördüğünüz bu üniversitede alacağınız diploma da lisans diplomalarına eşit olmaktadır. Okul içerisinde hem derslere girecek hem de fiziki olarak asker yetiştirme programına tabii tutulacaksınız. Zorlu geçecek olan süreçte hazırlık sınıfı dahil olmak üzere 5 yılda antrenmanlar sürekli olarak devam edecektir. Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) baraj puanları 2023 yılında ise ne olduğu durumunu alt başlıklarımızdan detaylı bir şekilde öğrenebileceksiniz.

Milli Savunma Üniversitesine Kadınlar Başvuru Yapabilir Mi?

MSÜ kadın öğrenci alımı yapmaktadır. Fakat şöyle bir sorun vardır. Üniversite içerisinde bildiğiniz üzere 2 ve 4 yıllık eğitim süreleri bulunur. Astsubaylık için sadece erkek öğrenciler başvuru yapabilir, kadın öğrenciler yapamaz. Fakat 4 yıllık subay bölümüne kadın öğrenciler de dahil olabilir. Bunun için üniversiteye giriş şartlarını sağladığınız zaman sadece sınava giriş yapmanız ve subaylık bölümlerini yazmanız yeterli olacaktır. Sağladığınız başarıya göre değerlendirilecek, diğer öğrenciler ile karılaştırılarak alımınız sağlanacaktır.

Milli Savunma Üniversitesi Eğitimleri Kaç Yıl?

MSÜ içerisinde iki çeşit öğrenim görebiliyorsunuz. Bu öğrenim türleri subaylık ve astsubaylıktır. Subaylık daha üst bir rütbe olduğu için bu bölümün öğrenim süresi 4 yıldır. Fakat İngilizce hazırlık zorunlu olduğu için öğrenim süresi 5 yıla çıkmaktadır. Eğer daha önceden İngilizce alt yapınız varsa muafiyet sınavına girip hazırlık sınıfını atlayabilirsiniz. Muafiyet sınavında başarılı olamayan kişiler 1 yıl süre boyunca sadece İngilizce dersi ve askeri eğitim göreceklerdir. Ardından bölüm derslerine geçecek ve çeşitli derslerde başarı sağlama zorunluluğu doğacaktır. Bir öğrenim türü olan astsubaylıkta ise süre 2 yıldır. İngilizce hazırlık olayı astsubaylık için de geçerlidir. İngilizce hazırlık sınıfı boyunca askeri antrenmanların da yapıldığını belirtelim. İşiniz sadece İngilizce olmayacak.

MSÜ Antrenmanlar ve Dersler Kaç Günde Bir Olur?

Milli Savunma Üniversitesi eğitim konusunda diğer üniversitelere nazaran çok yoğun bir eğitim öğretim programı geçirir. Hem askeri olarak antrenman yapar hem de okul içerisindeki dersleri geçmeye çalışırsınız. Aklınıza antrenmanlar kaç günde bir oluyor gibi bir soru gelmiş olabilir. Bu sorunun cevabı ise her gün olarak verilecektir. Haftanın 5 günü boyunca ilk yarım gün yani sabah okulun derslerine gireceksiniz. Bu derslerin saat toplamı 6 olmaktadır. Ardından mola verilir. Bu moladan sonra askeri antrenmanlara başlanır. Akşam 5’e kadar devam eder. Haftanın 5 günü boyunca bu döngü sürekli olarak tekrarlanır. Hafta sonu ise çarşı izni alabilir, yurtta dinlenebilirsiniz. Herhangi bir ders veya antrenman uygulanmaz.

MSÜ Baraj Puanları 2023

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Baraj Puanları 2023 yılı içerisinde belli olacaktır. Henüz Polis Akademisi ve ÖSYM tarafından net bir bilgi verilmemiştir. Sitemiz üzerinde Milli Savunma Üniversitesi hakkında başvuru tarihlerini yayınlamıştık. Yapılan resmi duyurular kapsamında MSÜ baraj puan konusuna bir açıklık getirilmemiştir. Sınav tarihi 7 Nisan 2023 olan MSÜ giriş sınavı yaklaşırken ilerleyen günlerde baraj puan hakkında da net bir açıklama yapılması bekleniyor.

Milli Savunma Üniversitesi Sınav Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

MSÜ sınavına girecek adayların öncelikle ÖSYM üzerinden bir başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu başvurular ise 16 Ocak 2023 tarihinde başlıyor olup 28 Şubat 2023 tarihinde sona erecektir. Neredeyse 1,5 aylık bir süre zarfı içerisinde adayların başvurma hakları bulunuyor. Başvuruların bitiminden sonra ise 7 Nisan 2023 tarihinde sınav 10.15 saatinde gerçekleşecektir.

MSÜ Sınavında Hangi Derslerden Kaç Adet Soru Çıkacak?

Yeni sisteme göre ortaöğretim düzeyinde beş adet şık bulunan 120 adet soru sorulacaktır. Soruların tamamı testten oluşuyor olup, optiğe işaretleme yapılması zorunlu olacaktır. Yanlış yapılan işaretlemeler yanlış olarak sayılacak olup, puana etkisi eksi yönde olacaktır. Türkçe dersinden 40 soru gelirken sosyal bilimler dersi adı altında 20 soru olacaktır. Bu soruların dağılımı ise tarihten 5, coğrafya 5, felsefe 5, din kültürü ve ahlak bilgisi 5 olacak şekildedir. Temel matematik dersinden 40 soru, Fen bilimlerinden ise 20 soru olacaktır. Fen bilimleri dersi adı altında fizik biyoloji ve kimya bulunmaktadır. MSÜ sınav hakkında açıklama için kılavuzu detaylı incelerseniz ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

2023 – ÖSYM MSÜ Başvuruları Nasıl Yapılır?
2023 JÖH Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir ?
MSÜ Harp Okulu İntibak Eğitimine Giderken Götürülmesi Gereken Eşyalar

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

21 Yorum

  1. 2017 de 254 olmuş 2018 de 274 olmuş yani 20 ser puan artmış bu durumda 2019 da subaylık için 300 mü olacak acaba

 1. Msü sinavına giren polislik sunavina giremiyor diye bir muhabbet var bu dogru mu , polislik basvurulari ne zaman

  1. Hayır öyle birşey yok herkes hem MSÜ ye hemde POMEM PMYO sınavına girebiliyor her duyduğunuza inanmayın!

 2. Polis akademisi sınavları hakkında da bilgi verebilirmisiniz?
  Öğrencimiz bu yıl lise sonda okumakta yani 12.sınıf.
  Mezun olacak.
  Ama PMYO değil de akademiyi düşünüyoruz.
  Bize bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?
  Teşekkür ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu