Mhrs Randevu İptali Nasıl Yapılır?

03.02.2018
1.295
A+
A-
Mhrs Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi temelde hastaneler bazında muayene olacak kişilerin bekleme sürelerini ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Süregelen kalabalıkların azalmasını amaçlayan uygulama karışıklık ve kaosun önlenmesi için geliştirilmiş bir projedir. Hastanelerde hizmet ve verimin artmasına yönelik olarak gerçekleştirilen çalışmalar iş gücünün artarak daha etkili sonuçların elde edilmesine neden olmaktadır. Sağlık Bakanlığı 2011-2013 yılları arasında Sağlıkta Dönüşüm programı kapsamında Merkezi Hekim Randevu Sistemini hayata geçirerek kaliteli hizmet sunmayı hedeflemiştir. Mhrs Sistemlerinde bakıldığında randevu alma, görüntüleme, değiştirme, iptal etme, randevu süresi, kaç randevu alınabileceği gibi sorular cevaplanması beklenen sorular olarak karşılanmaktadır. Mhrs Randevu İptali Nasıl Yapılır? sorusu da randevusunu almış ancak iptal etmek isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir.

Merkezi Hekim Sistemi Sağlık Bakanlığı’na bağlı belirli hastaneleri kapsayan düzenli randevu kaydı oluşturmak için geliştirilmiş bir sistemdir. Çeşitli yollarla randevu kaydı oluşturmak mümkündür. Alo 182 Çağrı Merkezi, MHRS web sitesi, MHRS Mobil uygulamaları ve E-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunmak mümkündür. Tüm bu yöntemler aracılığı ile kolaylıkla randevu alınabilmektedir. Vatandaşlar sıra beklemeden ve kalabalığa, kaosa maruz kalmadan bulundukları il sınırları içerisinde ilçe, hastane, klinik, muayene yeri, hekim gibi bilgileri isteklerine göre belirleyerek kayıt oluşturabilmektedir. Bu basamakları doğru biçimde gerçekleştiren kişiler kısa sürede kayıt oluşturmaktadır. Bu yöntemlerin tamamı AB tarafından kabul görmüş kamu hizmetleri arasında yer almaktadır. Bu yaklaşımı benimseyen Türkiye Cumhuriyeti Sağlıkta Dönüşüm programını başarı ile gerçekleştirmiştir. Mhrs Randevu İptali Nasıl Yapılır? sorusuna cevap vermeden önce Merkezi Hekim Randevu Alma Sistemi Nasıl Çalışır bu soruya cevap vermek daha doğru olacaktır.

Mhrs Randevu Alma Yöntemleri Nedir ve Mhrs Randevu İptali Nasıl Yapılır?

MHRS; Alo 182, internet ve mobil MHRS üzerinden kolaylıkla alınabilmektedir. Tüm bu yöntem ve uygulamalar tek bir sonuca götürme açısından yeterli olmaktadır. Yöntemleri ayrı ayrı ele alındığında şu şekilde açıklanabilmektedir. Mhrs Randevu İptali Nasıl Yapılır?sorusundan önce randevu nasıl alınır detaylandırmak gerekirse:

 • İnternet aracılığı ile Mhrs Randevu Almak için; Merkezi Hekim Randevu Sistemi web portalına giriş yapıldıktan sonra her bir vatandaş için tanımlanmış olan parola ekranı ile karşılaşılmaktadır. T.C. Kimlik numarası ve parola alanına ilgili bilgilerin girişi yapılır ve sisteme direkt olarak geçiş sağlanır. Sisteme geçiş yapılabilecek parola bulunmuyorsa yeni üye kaydı da oluşturulabilir. Bunun için “Üye Ol” seçeneği aracılığı ile işlemler gerçekleştirilir.
 • Mobil cihaz ve uygulama ile Mhrs Randevusu almak için; Uygulama Mhrs biçiminde telefonun işletim sistemi özelliklerine göre uygulama marketlerinden indirilir. Girişi ik defa yapacak olan vatandaşlar için ayrı bir hesap açılmaktadır ve bunun için yönlendirme adımlarının takip edilmesi sağlanır. Giriş yapıldıktan sonra T.C Kimlik Numarası ve şifre ile ekrana geçilir. Sonrasında kişi istenilen hastane, poliklinik, hekim tercihi yaparak randevu kaydını oluşturabilir.
 • Alo 182 Çağrı Merkezi aracılığı ile Mhrs Randevusu almak için; Tüm hatlardan 182 aranarak operatörlerle görüşme sağlanabilmektedir. Arama sonrasında cevap veren canlı operatöre hastanın T.C. Kimlik Numarası verilir ve hasta için hastane, poliklinik, hekim ve tarih bilgileri belirtilir. Müşteri temsilcisi uygun zaman dilimini onaylaması için vatandaşa bildirir ve seçim yapmasını sağlar. Bu işlemlerin ardından randevu kaydı oluşturulmuş olur.

Mhrs Randevu İptali Nasıl Yapılır?

 • Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden alınmış olunan randevu 15-20 dakika içinde iptal edilebilmektedir. Yanlış alınan ya da gidilmekten vazgeçilen randevuların iptali için öncelikle MHRS portalına giriş yapılır. Sistem açıldıktan sonra T.C. Kimlik Numarası ve parola aracılığı ile giriş yapılır ve ana işlem ekranı görüntülenir. Alandan “Randevu Geçmişi” kısmına giriş yapılarak tüm randevuların görüntülenmesi sağlanabilir. Bu aşamada iptal edilmesi gereken tüm işlemler için ilgili randevunun sağ tarafında bulunan “İPTAL ET” butonuna basmak yeterli olacaktır.
 • Bir başka yöntem olarak da; Alo 182 hattı tercih edilebilir. Arama gerçekleştikten sonra çağrıya cevap vererek temsilciye T.C. Kimlik Numarası verilir ve operatör iptal işlemini gerçekleştirir. Bu işlem randevudan en geç yarım saat öncesine kadar yapılabilmektedir.

Mhrs Randevu İptali Nasıl Yapılır? Adım Adım İptal Eme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Mhrs üzerinden kayıt oluşturmuş olan vatandaşlar iptal etmeleri gerektiğinde Mhrs Randevu İptali Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını merak etmektedir. Bir iptal örneği ile bunun yanıtını vermek gerekirse şu şekilde açıklamak mümkün olacaktır.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden alınan randevuların iptali için yapılacak işlemler 5 adımda kolaylıkla gerçekleşebilir. Mhrs Randevu İptali Nasıl Yapılır? sorusuna yanıt olarak:

 1. MHRS portalına giriş yapılır.
 2. MHRS Portal Girişi İçin TIKLAYINIZ
 3. Ana işlem ekranı menülerinden olan “Randevu Geçmişi” menüsüne tıklanır.
 4. Bu bölümde geçmişte kaydedilen tüm randevuları görmek mümkündür. Süresi gelmemiş olan kayıtların yanında “İPTAL” seçeneği yer almaktadır. Bu seçenek tıklanır.
 5. Tıklama sonrasında iptal etmek istediğinize emin misiniz? Sorusu ile karşılaşılacaktır. “EVET” seçeneği işaretlendiğinde direkt olarak işlem iptal edilebilir.
 6. Son adımda iptal işlemi tamamlanmış olur ve mail adresine iptalin gerçekleştiğine dair bilgi maili ulaşacaktır.

Alo 182 ile Mhrs Randevu İptali Nasıl Yapılır?açıklamak gerekirse:

 1. Alo 182 hattı aranır ve çağrıyı karşılayan operatöre randevu iptal isteği belirtilir.
 2. Operatör kişisel bilgileri ister ve T.C Kimlik Numarası ile bilgileri netleştirir.
 3. Vatandaş iptal isteğini bildirir ve randevusunun tarih ve diğer bilgilerini bildirmesiyle iptal işlemi gerçekleştirilir.
 4. Randevunun farklı bir günde tekrar alınmasını isterse operatör yeni randevu işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirecektir. Tüm bu yöntemler ile Mhrs Randevu İptali Nasıl Yapılır? sorusuna yanıt verilmiş olmaktadır.

MHRS Randevu Geçmişi Nasıl Sorgulanır?

MHRS Online Randevu Alma İşlemleri

Mhrs Laboratuvar Sonuçları Nasıl Öğrenilir ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.