MHRS Randevu Alma İşlemleri

28.02.2018
1.496
A+
A-
MHRS Randevu Alma İşlemleri

Açılan Merkezi Hekim Randevu Sistemi ile hastalar zaman kaybetmeden randevularını kısa bir süre içerisinde ve kolaylıkla oluşturabilmektedirler. Bu işlemler online olarak veya telefon vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. MHRS randevu alma işlemleri vatandaşların daha etkin ve daha verimli bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanması amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından kurulmuş bir sistemdir. Türkiye’de kullanılmakta olan Merkezi Hekim Randevu Sistemi Avrupa Birliği’nin kabul etmiş olduğu 20 adet temel kamu hizmetlerinden birisi olmaktadır. Dağınık halde uygulanan randevu sistemleri MHRS ile merkezi hale getirilmiştir. MHRS ile amaçlanan hedef hastanelerde bekleyen vatandaşların muayene öncesinde bekleme sürelerini en aza indirmektir. Hastane önlerinde ve poliklinik önlerinde oluşan kalabalıklar azaltılmaya çalışılmaktadır. Hastanelerde daha sakin ve huzurlu bir ortam yaratılmak istenmektedir.

MHRS randevu alma işlemleri vatandaşların zamanlarını doğru yönetebilmeleri amaçlanmaktadır. MHRS hastanelerdeki hekimlere düşen işgücünün daha etkin şekilde kullanımını sağlamaktadır. MHRS randevu alma işlemleri 2010 yılında hayata geçirilmiştir. Alo 182 çağrı merkezi ilk olarak Kayseri ve Erzurum’da faaliyete başlamıştır. 2011 yılında online olarak randevu alma süreci hayata geçmiştir. 2012 yılında ise İstanbul ilinin MHRS’ye dahil edilmesi ile tüm Türkiye içerisinde MHRS kullanılmaya başlamıştır. 2016 yılında E-Devlet uygulaması hizmetlerine Merkezi Hekim Randevu Sistemi hizmeti de dahil edilmiştir.

2015 yılında kısa mesaj ve sesli yanıt ile randevu hatırlatma uygulaması başlamıştır. 2016 yılında askeri hastanelerin sivil değiştirilmesi ile birlikte bu hastanelerde MHRS ye dahil edilerek Türkiye genelinde bir hizmet sunulmuştur. Bir Kamu hizmeti olan e-nabız sistemi MHRS sistemine bağlanmıştır. MHRS randevu alma işlemleri ile randevu alacak 65 yaş üstü hastalar öncelik hakkına sahip olmuştur. Riskli gebelik yaşayanlar öncelik hakkına sahip olmuştur. Merkezi Hekim Randevu sistemini kullanarak online olarak randevu oluşturan vatandaşlar ve randevularını iptal eden vatandaşların durum bilgileri mail yoluyla hatırlatılmaya başlanmıştır.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ni kullanarak randevu nasıl alınır?

Hastane randevularınızı Alo 182 çağrı merkezini arayarak cep telefonlarınızı kullanarak yapabilirsiniz. Telefonla alacağınız randevularınız tamamen ücretsizdir ancak çağrı merkezini aramak ücretli olacaktır. MHRS randevu alma işlemleri içerisinde olan Alo 182 çağrı merkezini aramanın dakikası en çok 46 lira 25 kuruş olabilmektedir. Türk Telekom’dan aramanın dakikası 7 ile 15 kuruş arasında olmaktadır kullanılan tarifeye göre ücretlendirme değişebilmektedir. 182 çağrı merkezini aradığınızda görüşmeler kayıt altına alınır. Sizinle görüşme yapacak olan çağrı personeli sizden kişisel bilgilerinizi isteyecektir. Ardından randevu alınacak olan hastanın kişisel bilgileri istenecektir. Sonrasında hangi il, hangi hastane, hangi poliklinik ve hangi doktor tercih ettiğiniz sorulacaktır. Randevularınız oluşturulduğunda onay vermeniz gerekmektedir. Sonrasında bu randevu bilgilerinizi not edebilmeniz için çağrı personeli size tekrar söylemektedir.

MHRS randevu alma işlemleri içerisinde online olarak randevu almak vardır. Online olarak hastane randevularınızı oluşturabileceğiniz 2 adet internet adresi bulunmaktadır. Bu adresler; www.hastanerandevu.gov.tr ve www.MHRS. gov.tr’dir. Bu adreslerden birine giriş yapıp randevu al bölümüne tıklamalısınız. Ardından yeni üye bölümüne geçerek bir şifre belirlemeli ve üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Üye olurken sizden kimlik bilgileriniz istenecektir. Girmiş olduğunuz kimlik bilgilerinizin Nüfus Müdürlüğünde kayıtlı olan nüfus bilgilerinizi ile aynı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde üyeliğiniz gerçekleşmeyecek ya Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ni kullanamayacaksınız.

Online olarak MHRS randevu alma işlemleri için biraz daha fazla zaman ayırmak istemiyorsanız cep telefonlarınıza veya tabletlerin izi MHRS Mobil uygulamasını indirebilirsiniz. İndirdiğiniz mobil uygulama ile yeni üye butonuna tıklayarak üyelik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Üyeliğiniz mevcutsa kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaparak hastane randevularınızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi ile yapabileceğiniz işlemler

 • MHRS randevu alma işlemlerini yanı sıra sisteme giriş yaparak bütün randevularınızı detaylı şekilde görüntüleyebilirsiniz.
 • MHRS randevu alma işlemleri ile oluşturmuş olduğunuz hastane randevularınızı gidemeyecek durumdaysanız sisteme giriş yaparak randevularınızı kolay bir şekilde iptal edebilirsiniz. Randevularınızı iptal etmek Başka hastaların hakkını yememek açısından önemli olacaktır. Unutulan veya gidilmeyen randevular için herhangi bir katkı payı ödemek zorunda kalmazsınız. Randevu iptal işlemleri randevu saatinden 60 dakika öncesi bir zamana kadar yapılabilmektedir.
 • MHRS randevu alma işlemleri kullanılarak günde en fazla 2 adet randevu alınabilmektedir. Ancak bu randevuların saatleri ve poliklinikleri farklı olmalıdır.
 • MHRS kullanılarak Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler için en erken bir sonraki güne en geç 15 gün sonraki bir güne hastane randevu oluşturabilirsiniz. Aile hekimliklerinde ise en erken yarım saat sonrasına randevu oluşturabilir, yine en geç 15 gün sonrasına randevu oluşturabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaparak hesap bilgilerinizi “hesap bilgilerim” kısmına tıklayarak kolaylıkla değiştirebilirsiniz.
 • MHRS randevu alma işlemleri kullanılarak aile fertlerini içinde hastane veya aile hekimliği randevuları oluşturabilirsiniz. Aile fertleriniz için ayrı ayrı hesap oluşturmanız gerekir. Kimlik bilgilerini girdiğiniz aile üyelerimiz için aynı telefon numarası ve aynı maili kullanabilirsiniz.
 • MHRS ile randevu almak için oluşturduğunuz şifrenizi unutmanız durumunda E-Devlet şifreniz ile E-Devlet kapısına giriş yaparak şifrenizi güncelleyebilirsiniz. Veya Alo 182 çağrı merkezini arayabilirsiniz. E-posta adresinize şifre yenileme isteğinizi yollatabilir ve şifrenizi güncelleyebilirsiniz. Cep telefonunuz güncel ise SMS ile şifre güncellemesi isteyebilirsiniz. Şifre unutma ihtimalinize karşı mail adresinizi ve cep telefonu numaranızı güncel tutmanız yerinde olacaktır.
 • Geçmiş randevu bilgilerinize de Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ne giriş yaparak ulaşabilirsiniz.

RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Gülsüm durmaz dedi ki:

  İş arıyorum