MHRS Online Randevu Alma İşlemleri

16.09.2018
A+
A-
MHRS Online Randevu Alma İşlemleri

MHRS Merkez Hastaneler Randevu Sistemi’nin kısaltmasıdır. Bu sistem ülkemizde ilk olarak 2013 yılında uygulanmaya başlamış ve günümüzde birçok hastane bu sistem ile alınan randevulara hizmet vermektedir. MHRS randevusu online olarak internet üzerinden veya Sağlık Bakanlığına ait 182 numaralı çağrı merkezinden alınabilmektedir. MHRS online randevu alma işlemi için ilk başta MHRS sistemine üye olmak gerekmektedir. Üyelik işlemi açılan sayfada “Üye ol” butonu üzerinden rahatlıkla gerçekleşmektedir.

Üyeliğin ardından verilen şifre MHRS randevu işleminde sisteme giriş için kullanılmaktadır. Bir kez üye olmak sistemi sürekli kullanmak için yeterli bir işlemdir. Aynı zamanda e-devlet şifresi olanlar bu şifre ile MHRS online randevu alma işlemini gerçekleştirebilmektedir. E-devlet şifresi PTT şubelerinden TC. kimlik numarası ve 2 TL. ücret karşılığında rahatlıkla alınmaktadır.

MHRS Online Randevu Alma İşlemi

MHRS online randevusu, MHRS sistemi üzerinden Türkiye’de bulunan tüm hastanelerden ve görevli doktorlardan randevu almak mümkündür. Randevu işlemi ilk olarak

 • MHRS internet sitesine girmek ile başlamaktadır.
 • Sistem üzerinden TC. kimlik numarası ve daha önce alınan şifre ile giriş yapılmaktadır.
 • Ardından randevu alınmak istenen il ve hastane seçimi yapılmaktadır.
 • Daha sonra doktor seçimi ve saati yapılmaktadır.
 • Son işlem onaydır. Verilen onayın ardından randevu işlemi tamamlanmaktadır.

İnternet kullanma imkanı olmayanlar için bu hizmet 182 çağrı merkezi üzerinden verilmektedir. TC. kimlik numarası ile istenen ilden ve hastaneden randevu almak oldukça kolaydır.

MHRS Online Randevu Sorgulama İşlemi

MHRS online randevu alma dışında randevu almak istenen hastanenin telefon numarası, adres bilgisi ve hastanenin konum bilgisine ulaşmak mümkündür. Bu sistem üzerinden randevu sorgulama işlemi, tahlil ve tedavi takip işlemleri rahatlıkla yapılmaktadır. Randevu sorgulama işlemi için MHRS internet sitesine TC. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılması gerekmektedir. Sisteme girişin ardından sayfanın altında bulunan “uygulamaya git” butonu tıklanarak randevu bilgileri ve tedavi geçmişini görmek mümkündür. Bu sayede randevu günü ve saatini unutan insanların bilgilerini güncelleme olanakları bulunmaktadır. Yine bu sistem üzerinden iptal edilmek istenen randevu işlemi yapılabilmektedir. İptal ve tekrar randevu oluşturma işlemi sağlık açısından insanların işlerinin bir hayli kolaylaştırmaktadır.

MHRS Online Randevu Alma İşleminin Sağladığı Faydalar

Online işlemler internetin hayatımıza kattığı kolaylıklardan biridir. Tüm işlemler evde rahatlıkla yapılmaktadır. Özellikle hastanelerde saatlerce sıra bekleme işi bu sayede son bulmaktadır. MHRS online randevu alma işlenin sağladığı faydalar:

 • MHRS uygulaması sayesinde veriler biriktirilmekte ve ilerde sağlık projelerinde kullanılmak üzere saklanmaktadır.
 • En önemli faydalarından biri zamandan tasarruf sağlamasıdır. Belirlenen saatte muayene imkanı ile uzun süre muayene sırası bekleme sorununa çözüm oluşturulmuştur.
 • Yaşlı, hasta ve kimsesiz insanlar bu sayede hastane işlerini kolaylıkla halletmektedir.
 • Bu sistem sağlık politikalarının geliştirilmesi için örnek teşkil etmektedir.
 • Vatandaşın tercih ettiği hastaneden ve doktordan hizmet alma kolaylığı oluşmaktadır.
 • Hastane çalışanlarının çalışma koşulları bir hayli kolaylaşmış ve düzenlenmiştir.
 • Vatandaşa sunulan hizmet hızlanmış ve bu doğrultuda vatandaşın memnuniyeti artmıştır.
 • Hastalar ait veri girişleri kayıt altına alınmaktadır. Gerektiği taktirde gerekli kontroller rahatlıkla yapılmaktadır.
 • Hastalara yapılan tedavi geçmişleri kontrol edilebilmektedir.

Online MHRS Randevu Alma İşleminin Dezavantajları

MHRS online randevu ile randevu alma işleminin avantajları kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlar:

 • İnternet bilgisi olmayan insanlar için bu işlem bir hayli zordur.
 • Tercih edilen hastane ve doktorun uygun saatini bulmakta zorlanmak mümkündür.
 • Randevuların dolu olduğu tarih itibari ile 15 gün süre ile beklemek zorunda olmak insanlar için bir hayli zordur.
 • Randevu yoğunluğunun arttığı zamanlarda randevu işlemini oluşturabilmek için her gün sisteme giriş yapmak gerekebilmektedir.
 • Randevu oluşturulduğu taktirde hastanelerde yaşlı, engelli ve 1 yaş altı bebeklere öncelik tanındığı için belemek gerekebilmektedir.
 • Devamlı hastalığı olan insanların sürekli gitmesi gereken doktorların boş zamanını bulmak bazen zor olmaktadır.
 • Randevulu hastaların muayene sırasında oluşan boşluktan yararlanmak istemesi hem doktor hem bekleyen hasta için problem oluşturmaktadır.

Online MHRS Randevu Alma İşleminin Amaçları

Hastanelerden online randevu alma işleminin birçok avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. MHRS online randevu işlemi uygulamasının amacı hastanelerde oluşan yığılmaların ve kargaşanın önüne geçmektir. Eski sisteme göre erkenden alınan doktor muayene sıraları akşam saatlerine kadar beklemeyi gerektirmekte idi. Bu durum hem hastaların bekleme tahammüllerini azaltmakta hem de hastane çalışanlarının çalışma alanlarının zor duruma düşürmekte idi. Bu uygulama ile ilk başta hasta ve doktor rahatlığı sağlanmıştır. Böylece tetkik ve tedavi işlemleri daha düzenli hale gelmiştir. Aynı zamanda bu sistem sayesinde hastanın tüm verileri kayıt altına alınmaktadır. Gerektiği zaman anında ulaşma kolaylığı zamandan tasarruf olarak geri dönüş sağlamaktadır. Böylece birçok hastalıkta erken teşhis ve tedavi imkanı oluşmuştur.

RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Ülke genelinde teknolojinin etkin bir şekilde kullanılması bu sistem ile kolaylaşmıştır. Sistem üzerinden hastanelere bildirilen şikayet, öneri ve görüşlere kısa sürede geri dönüş sağlanmaktadır. Böylece hastanede görülen eksikliklerin tamamlanması için çaba sarf edilmektedir. Gelişen teknolojinin imkanlarının sağlık alanında uygulanmaya başlanması vatandaşlara kolaylık sağlamaktadır.

Mhrs Laboratuvar Sonuçları Nasıl Öğrenilir ?

MHRS Giriş İşlemi Nasıl Yapılır ?

MHRS Edevlet Girişi Nasıl Yapılır ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.