MHRS Giriş İşlemi Nasıl Yapılır ?

03.02.2018
A+
A-
MHRS Giriş İşlemi Nasıl Yapılır ?

Hastanelerde muayene olmak isteyen insanlar için farklı hastaneler bulunmasına rağmen nüfustan kaynaklanan bir yoğunluk bulunmaktadır. Özellikle büyük şehirlerdeki hastaneler başta olmak üzere neredeyse bütün hastanelerde ciddi bir yoğunluk bulunmakta ve buna bağlı olarak da insanlar muayene olmak istediğinde uzun sıralar beklemek zorundadır. İnsanlar muayene için daha az sıra beklemek için mesai saatleri başlamadan hastanelere gelmekte ve sıra almak için sıraya girmektedir. Özellikle sabah saat 7:00’den itibaren insanlar yoğun bir şekilde hastanelere gelmektedir. Söz konusu durum MHRS giriş işlemi nasıl yapılır konusunun temel dayanağıdır. Yaklaşık 30 dakika ile 1 saat arasında beklendikten sonra sıra alınabilmektedir. Bu defada doktorların gelmesi ve muayenenin başlaması beklemektedir. Bu da saat 9:00’a kadar beklemek demektir.

MHRS giriş işlemi nasıl yapılır konusunun çıkış noktası yukarıdaki durumdur. İnsanlar muayene olmak için saatler boyunca hastane de beklemekte ve hem kendisi yorulmakta hem de hastanede gereksiz yoğunluk oluşmasına neden olmaktadır. Sağlık Bakanlığı bu durumun engellenmesi için bir takım çalışmalar yapmış ve uzun zaman önce randevu sistemini uygulamaya başlamıştır. Randevu sistemi oldukça basit bir şekilde çalışmakta olup hem hastaları hem de hastaneleri rahat ettirmektedir. İnsanlar muayene olmadan önce randevu almakta ve buna göre hastaneye gitmektedir. Alınan randevu saatinden sadece 15 dakika önce hastaneye gidilmesi ve burada giriş yaptırılması gerekmektedir. İnsanlar böylece çok uzun süreler hastanede beklemeden muayene olabilmektedir.

MHRS giriş işlemi nasıl yapılır sorusunun birbirinden farklı iki cevabı bulunmakta ve buna göre randevu alınmaktadır. Söz konusu yöntemlerden bir tanesinde randevu telefon ile alınabilmektedir. Cep ya da ev telefonları ile Sağlık Bakanlığının ALO 182 hattı arandığında rahatlıklar randevu alınabilmektedir. Telefondaki görevli gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeyi yapmaktadır. Randevu almak isteyenlerden T.C. kimlik numarası ve muayene olmak istenen il, ilçe, hastane, klinik ve doktor seçimi yapılmaktadır. Son olarak ise tarih ve saat belirlenmektedir. Fakat istenen tarihin olmaması durumunda ya tarihin değiştirilmesi ya da doktorun değiştirilmesi gerekmektedir. Böylece randevu alma işlemi tamamlanabilmektedir.

MHRS Giriş İşlemi Nasıl Yapılır ve Giriş Yöntemleri

MHRS giriş işlemi nasıl yapılır sorusunun bir diğer cevabı ise internet olup insanlar internet üzerinden randevu alabilmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde neredeyse herkesin cebinde internet bulunmaktadır. Bilgisayarlar ya da mobil cihazlar üzerinden bağlanılan internet sayesinde randevu alma işlemi her yerden yapılabilmektedir. İnternet üzerinden MHRS girişi yapabilmek için Sağlık Bakanlığı tarafından randevu hizmeti verilen siteye üye olunması ya da e-devlet şifresi ile giriş yapılması gerekmektedir. E-Devlet şifresi PTT şubelerinden sadece 2 TL’ye alınabilmektedir. Şifreyi almak için nüfus cüzdanı ile gidilmesi gerekmektedir. Ayrıca internet bankacılığı, mobil imza ve elektronik imza gibi yöntemlerle de e-devlete giriş yapılabilmektedir. Bunlarla uğraşmak istemeyenleri siteden üyelik almaları gerekmekte olup üyelik alma işlemi oldukça kısa sürmektedir.

MHRS giriş işlemi nasıl yapılır konusunda insanların üyelik işlemlerini tamamlamak için aşağıda bulunan adımların sırasıyla izlenmesi gerekmektedir. Adımlar şu şekildedir:

 • Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan siteye randevu almak için girilmesi gerekmektedir.
 • Siteye giriş yapıldığında harita üzerinden herhangi bir il seçildikten sonra bu ilde olan hastanelerden bir tanesinin seçilmesi gerekmektedir. (Bu aşamada yapılacak seçimlerin önemi yoktur. Bundan dolayı istenilen il ve hastane seçilebilir.)
 • Yukarıda belirtilen seçimler yapıldıktan sonra ise gözüken “Randevu al” butonuna basılması gerekmektedir.
 • Randevu al kısmına basıldıktan sonra açılan yeni sayfanın alt kısmında bulunan “Üye ol” seçeneğinin tıklanması gerekmektedir.
 • Bu aşamadan sonra ise açılan formların eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması böylece de üyelik işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

MHRS Giriş İşlemi Nasıl Yapılır?

Üye olmak için doldurulması gereken üç adet form olmasına rağmen bunlar çok kısadır. Dolayısıyla da doldurulması çok az zaman almaktadır. Kimlik bilgileri, güvenlik ve iletişim bilgileri formları eksiksiz bir şekilde doldurulduğunda üyelik şifresi alınabilmektedir. MHRS giriş işlemi nasıl yapılır konusunda bu aşamadan sonra ise randevunun nasıl alınacağı yer almaktadır. Randevu alma işlemi de çok basit ve kısa sürmektedir. Bunun için de aşağıda bulunan adımların izlenmesi gerekmektedir.

 • https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/ sitesine giriş yapıldıktan sonra öncelikle çıkan haritadan muayene olmak istenen şehrin seçilmesi gerekmektedir.
 • Şehir seçimi yapıldıktan sonra burada hizmet veren hastanelerin listesi gözükmektedir. Bu listeden muayene olmak istenen hastane seçilmelidir.
 • Daha sonra ise “Randevu al” butonuna basılmakta ve yeni sayfaya geçiş yapılmaktadır.
 • Yeni açılan sayfada T.C. kimlik numarası ve şifre sorulmaktadır. Bunlar doğru bir şekilde yazılarak onaylanmalıdır. Böylece siteye giriş yapılmış olmaktadır.
 • Daha sonra ise poliklinik seçimi yapılmalı ve “Randevu al” kısmına basılmalıdır. Böylece belirlenen kriterlere uygun olan doktorların listesi gelecektir.
 • Doktor seçiminden sonra ise doktorun müsait olduğu tarih ve saatler ayrıntılı bir şekilde görünmektedir. Buradan uygu olan seçeneğin tercih edilmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki işlemler sonucunda sistem tarafından tekrar bir hatırlatma yapılmakta ve sonunda da onay istenmektedir. Onay verilmesi halinde MHRS giriş işlemi nasıl yapılır sorusunun cevabı verilmiş ve randevu alınmış olmaktadır.

MHRS giriş işlemi nasıl yapılır konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Giriş yapıldıktan sonra randevu geçmişi görüldüğü gibi alınan randevu da istenmesi halinde iptal edilebilmektedir.

MHRS Edevlet Girişi Nasıl Yapılır ?

Mhrs Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.