MHRS Edevlet Girişi Nasıl Yapılır ?

03.02.2018
1.463
A+
A-
MHRS Edevlet Girişi Nasıl Yapılır ?

İnsanlar belli dönemlerde hastalanmakta ve tedavi olmak için hastanelere gitmektedir. Hastanelerde muayene olan insanların sayısı nüfusa bağlı olarak sürekli artış göstermektedir. Yeni hastaneler yapılsa dahi nüfusun artış hızı da fazla olduğu için hastanelerde ister istemez yoğunluk oluşmaktadır. Hastanelere muayene olmak için giden kişiler bundan dolayı uzun süreler beklemek zorundadır. Bekleme süresi bazen 1 saat olurken bazen ise yoğunluğa bağlı olarak 3 saati bulmaktadır. Bundan dolayı insanlar çok fazla sıra beklememek için günün erken saatlerinde hastaneye giderek sıraya girmektedir. MHRS edevlet girişi nasıl yapılır konusu sayesinde insanlar söz konusu durumdan kurtulmakta ve rahat bir şekilde muayene olabilmektedir.

MHRS Edevlet Girişi Nasıl Yapılır ?

Hastanelerde fazla sıra beklemeyen insanlar önce sıra almakta daha sonrada sıranın gelmesini beklemektedir. Sağlık Bakanlığı söz konusu durumun çözülmesi adına bazı uygulamalar yapmakta ve insanların çok uzun süreler beklemesinin önüne geçmek istemektedir. MHRS edevlet girişi nasıl yapılır konusu da bu durumla doğrudan ilgilidir. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen merkezi randevu sistemi sayesinde insanlar uzun süre beklemekten kurtulmuş ve daha rahat bir şekilde muayene olma imkanına kavuşmuştur. Randevu sisteminden yararlanarak muayene olmak isteyenlerin randevu saatinden sadece 15 dakika önce hastaneye giderek muayene olması yeterlidir. Böylece insanlar toplamda 20 ile 30 dakika arasında muayene olmakta ve başka bir işlem uygulanmayacak ise hastaneden ayrılabilmektedir.

MHRS edevlet girişi nasıl yapılır sorusunun cevabından önce söz konusu sistem hakkında biraz bilgi verilmesi gerekmektedir. Merkezi randevu sisteminde hastaların bilgileri ile sisteme giriş yapılmakta ve randevu bu şekilde alınmaktadır. Yani insanlar kendi kimlik ve iletişim bilgileri ile randevu almak zorundadır. Verilen bilgilerin yanlış ya da eksik olması durumunda randevu alma işlemi yarım kalacaktır. Randevu alabilmek için farklı yöntemler bulunmakta olup bunlardan bir tanesi telefon ile diğer ise internet üzerinden randevu almaktır. İnsanlar kendileri için uygun olan seçeneği tercih etmektedir. Söz konusu yöntemlerden birisi olan internet üzerinden randevu alma işlemi için isteyenler Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan siteye üye olarak kimlik bilgilerini verirken isteyenler de devletin resmi sitesi olan e-devlet üzerinden randevu almaktadır.

MHRS edevlet girişi nasıl yapılır konusundaki önemli bir husus e-devlete giriş yöntemleridir. Buraya giriş yapabilen kişiler randevu alırken zorlanmadan giriş yapabilmektedir. E-devlet için bilinen en basit giriş yöntemlerinden bir tanesi PTT’den 2 TL’ye alınan e-devlet şifresidir. Bunun için insanların nüfus cüzdanları ile birlikte en yakın PTT şubesine gitmesi yeterlidir. Ayrıca bu işlem oldukça da kısa sürmekte ve insanlar rahat bir şekilde şifrelerini alabilmektedir. Bunun dışında internet bankacılığı üzerinden de e-devlete giriş yapılabilmektedir. Anlaşmalı bankalardan herhangi birisine ait internet bankacılığı olan kişiler buradan e-devlete geçiş yapabilmektedir. Bunların dışında mobil imza, elektronik imza ve T.C. kimlik kartı ile de giriş sağlanabilmektedir.

MHRS Edevlet Girişi Nasıl Yapılır ve Giriş Yöntemleri

MHRS edevlet girişi nasıl yapılır konusunda takip edilmesi gereken aşamalar bulunmaktadır. Bunların sırasıyla ve doğru bir şekilde yapılması halinde giriş yapılabilmektedir. Söz konusu aşamalar şu şekildedir:

 • Öncelikle Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/ adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Giriş yapıldıktan sonra da çıkan haritadan muayene olmak istenen ilin seçilmesi gerekmektedir.
 • İl seçimi yapıldıktan sonra ise burada bulunan ve randevu almaya uygun olan hastanelerin listesi görünmektedir. Bunlardan muayene olmak istenin seçilmesi gerekmektedir.
 • Yukarıdaki seçimlerin yapılmasıyla birlikte “Randevu al” butonu görünmekte ve aktif hale gelmektedir.
 • Randevu al butonuna basıldığı zaman yeni bir sayfa açılmakta ve burada T.C. kimlik numarası ve şifre istenmektedir.
 • Açılan sayfada ayrıca e-Devlet ile giriş seçeneği de bulunmaktadır. MHRS edevlet girişi nasıl yapılır sorusunun cevabı bu seçeneği tıklamaktır.
 • E-Devlet ile giriş seçeneğinin tıklanmasıyla e-devlet sayfası gelmekte ve uygun olan giriş yöntemlerinden birisi kullanılarak randevu sayfasına giriş yapılmaktadır.

Yukarıdaki yöntem dışında MHRS edevlet girişi nasıl yapılır sorusunun bir başka cevabı daha bulunmaktadır. Bu yöntem ile de randevu sistemine geçiş yapılmakta ve insanlar rahatlıkla randevu alabilmektedir. Bunun için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapılması gerekmektedir. Söz konusu adres e-devlet sitesinin adresidir. Buraya girildikten sonra ise e-devlet giriş yöntemlerinden herhangi bir tanesiyle siteye giriş yapılmalıdır. Buradan sonra da Sağlık Bakanlığı tarafından verilen hizmetlerin olduğu bölüme geçiş yapılmalıdır. Buradaki hizmetlerden “Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS)” olana geçiş yapılmalıdır. Böylece buradan sonra rahatlıkla randevu alınabilmekte ve sıra beklemeden muayene olunabilmektedir.

MHRS Edevlet Girişi Nasıl Yapılır ve Randevu Alma

MHRS edevlet girişi nasıl yapılır sorusunun cevabı yukarıda genel hatlarıyla verilmiştir. İki farklı yöntemden istenilen kullanılabilmekte ve ikisiyle de randevu alınabilmektedir. Bu yöntemlerle giriş yapıldıktan sonra da izlenmesi gereken adımlar bulunmakta olup bunlar kısaca şu şekildedir:

 • Öncelikle muayene olmak istenen il, ilçe ve hastanenin seçilmiş olması gerekmektedir. Seçili ise bir şey yapmaya gerek yoktur.
 • Bu adımdan sonra ise poliklinik seçimi yapılmalı ve bundan sonra da “Randevu ara” butonuna basılmalıdır.
 • Çıkan doktorlardan bir tanesi seçilmelidir.
 • Son olarak ise tarih ve saat seçimi yapılarak onaylanmalıdır.

Yukarıdaki adımların izlenmesi halinde e-devlet girişi ile randevu alma işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Mhrs Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.