Ana Sayfa / Ç. ve M. BEKÇİSİ / Mahalle Bekçisi Alımında İkamet Şartı Esnetiliyor

Mahalle Bekçisi Alımında İkamet Şartı Esnetiliyor

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımlarında adaylarda aranılan en büyük ve eleyici şartların başında ikâmetgahının şartı gelmektedir. Birçok aday, ikâmetgahının şartına durumu uymadığı için bekçilik başvurusu yapamıyor. İzmir Valiliği, bu konuda bir kolaylık yapıldığını duyurdu.

Çarşı ve mahalle bekçisi adaylarından müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak şartı aranmaktaydı. Aday, 20 yıl aynı ilde yaşasa, 2 aylığına başka yere ikamet alıp, eski yaşadığı yere ikametini geri alsa, eğer bir yılı doldurmadıysa bekçilik başvurusunda bulunamıyordu.

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alım şartlarından “Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak”  şartı ile ilgili, belgelemek kaydıyla (askerlik, eğitim, sağlık, meslek icabı vb.) nedenlerle ikametini başka illere aldıran ve son bir yıl içerisinde ikametini tekrar müracaat iline çevirenlerin başvuruları artık alınacak.

İzmir Valiliği’nin bu duyurusunu, diğer valiliklerin de izleyeceğini düşünüyoruz. Tüm aday ve ilgililere duyurulur.

Konu hakkında merak ettiğiniz ve aklınıza takılan tüm hususları aşağıdaki yorum bölümünden ve soru-cevap kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu makalede tam 31 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

31 Soru Var

 1. Ben 1996 dan beri bir ilcede ikamet etmekteydim. Son 3 yil yurtdisindaydim temmuz 2017 de turkiye ye kesin donus yaptim ve ikametgahimi bulundugum ilceye aldirdim 4 aydir bu ilcede yasiyorum basvurabilir miyim?

  • Admin

   “Son bir yıl içerisinde ikametini tekrar müracaat iline çevirenler…” koşulu var. Muhtemelen sizin durumunuz bu koşul nedeniyle olumsuz olur.

 2. Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alım şartlarından “Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak”  şartı ile ilgili,belgelemek kaydıyla (askerlik, eğitim, sağlık, meslek icabı vb.) nedenlerle ikametini başka illere aldıran ve son bir yıl içerisinde ikametini tekrar müracaat iline çevirenlerin başvuruları artık alınacak. Şart bu degil mi?
  Admin kardesim bu duruma gore ben son 1 yil
  Icerisinde ikametgahimi muracat yapacagim ile aldirim 4 ay oldu. (Egitim veya is meslek icabi yurtdisinda bulundugumu varsayalim).

  • Admin

   Yeni ikamet ettiğiniz yerde, geri dönüş öncesi de ikamet ediyor olmalısınız. 5 sene istanbulda kaldın, arada 2 sene eğitim için gidip, 2 ay önce istanbula döndün. Bu kişi müracat edemiyordu artık edebilecek.

 3. Askerlik yapmadım yaşım 18 girebilirmiyim

 4. askerliğimi yapıp 20.04.2017 istanbula taşındım. şarta uymuyorum değil mi?

  • Admin

   Askerlik öncesi aynı yerde ikamet ettiyseniz yapabilmeniz lazım. Ama İstanbul bu hususta henüz açıklama yapmadı. takip edin.

 5. önce askerlik şartını kaldırmaları lazım

 6. Kardesim şuan ben bulundugum ilcede 1996 dan beri ikamet ediyorum. Son 3 yil yurtdisinda idim ve suan ayni ilceye tasindim 4 ay once basvurabilecek miyim peki?

  • Admin

   Emniyete gidip sormanız lazım. Yurt dışına çıkışınızın üstünden 3 yıl geçmiş. Sizin başvuracağınız Valilik bu hakkı verdi mi? O da var.

 7. istanbulda askerlik yaptım mayısta bitti askerliğim ikametim yalovada basvuru yapabılırmıyım

 8. askerlıgı ıstanbulda yaptım geçtiıgımız mayısta bitti basvuru yapabılrmıyım ıstanbul ıçn ikametım baska yerde

 9. 8 aydır ankarada ikamet ediyorum ama kütüğüm ankarada aslen ankaraliyim başvuru yapamıyormuyum

 10. Admin ben kirsehirde ikamet ediyordum ve 2016 aralikta uzman cavusluk egitimine gittim 2017 01.04.2017 de biraktin ve izmire geldim ve 11 aydir izmirde ikemet ediyorum benim basvurum olurmu bende o aradaki nerede oldumu belgelememi istediler

  • Admin

   Belgelerseniz sorun olmaz sanırım.

   • Kardesim kafam karisik suan simdi basvurumu yaptim ben alifilar vasvuruyu ve aday numarasi verdiler ileride bi sikinti cikmaz demi kardesim 11 aydir uzmirdeyin daha once kirsehirdeydim memleketimde kirsehir ama uzmanlik egitimi icin safranboluya gitmistim sonra geldim izmire yerlestim 11 aydir buradayim kafam karisik ama inslh bi sikinti cikmaz ilerde

    • Admin

     Sorun olacak olsa başvuru almazlardı. Sıkıntı çıkmaz kanaatindeyim. Siz çok dillendirmeyin sürece bakın.

 11. Ben ilk bekçi alımında sözlü mülakata girdiğimde boy kilo ölçümü yapıldı sadece yine aynımı yoksa diğer sağlık kontrölleri varmı yardımcı olurmusunuz

 12. Bayan alımı olmayacak mı ?

 13. Askerlikten muaf olanlarin basvurulari kabul oluyor mu

 14. Admin Kardeşim benim ikametim hep bulundugum ilde biyere almadim ama askerden geleli 9 ay oldu bu sorun olur mu

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir