Mahalle Bekçisi Alımı ve Başvuru Şartları

Mahalle Bekçisi Alımı ve Başvuru Şartları

Bir dönem mahallelerin ve iş yerlerin güvenliğini sağlamak için devriye gezen Mahalle Bekçilerinin sayıları bitmek üzere iken İçişleri Bakanlığı 2017 yılından itibaren özellikle büyük şehirlerde tekrar alımlar yapılmaya başlayarak güvenliği Çarşı ve Mahalle Bekçilerine vermiştir. 2018 yılı içerisinde 7 bin 500 bekçi alımı yapılacağı beklenirken bekçi olmak isteyenler İçişleri Bakanlığından gelecek haberi beklemektedirler. Başvuru yapan adaylar ön sağlık elemesi, yazılı sınav, fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü sınavdan başarı olduklarından sonra atamaları yapılmaktadır. Her il kendi bünyesinde alacağı personel sayısını belirleyerek sınava tabi tutmaktadır. 2 Mart tarihinde yayınlanan Resmi Gazetede Mahalle Bekçisi Alımı ve Başvuru Şartları ile ilgili yeni yönetmelik yayınlanmıştır.

Mahalle Bekçisi Alımı ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Yönetmelik kapsamında Mahalle Bekçisi Alımı ve Başvuru Şartları ile ilgili başvuru yapan adaylardan aranan şartlar arasında;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak,
 • İlkokul mezunu olmak,
 • Askerlikle ilişkisinin Bulunmaması,
 • 18 yaşını tamamlamış 31 yaşından gün almamış olması,
 • Memuriyetine engel durumunun bulunmaması,
 • Silahlı görev yapmaya engelinin olmaması,
 • Güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç alması,
 • Sağlık yönünden bir probleminin olmaması,
 • Ağır Hapis Cezası gerektiren suçlardan ceza almamış olması,
 • Siyasi parti üyeliğinin bulunmaması gibi şartları aranmaktadır. Şartları tutan adaylar alımlarla ilgili açıklama yapıldıktan sonra başvuru tarihlerinde içerisine sınav için istenilen parayı yatırarak şahsen başvuru yapmaları gerekmektedirler.

Mahalle Bekçisi Alımı ve Başvuru Şartları İstenilen Belgeler

Şartları tutan ve başvuru yapacak olan adayların başvuru esnasında bazı belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Mahalle Bekçisi Alımı ve Başvuru Şartları alımında istenilen belgeler arasında;

 • Sınav Başvuru Dilekçesi,
 • Diploma,
 • Son 1 yıla ait olan 4 adet biyometrik resim,
 • Sınav ücretinin yatırıldığına dair dekont,
 • Terhis Belgesi evraklarını hazırlayarak başvuru tarihleri içerisinde başvurularını şahsen yapmaları gerekmektedir. Başvurularını yapan adaylar sınava girmeden önce ön sağlık kontrolüne tabi tutulurlar. Burada adayların vücutlarında belirleyici herhangi bir izin olup olmadığına, sağlığı ile ilgili bir durumunun olup olmadığı kontrol edilerek varsa bu durum rapor haline getirilerek gerekli inceleme yapılmak üzere Sağlık Daire Başkanlığına gönderildiği gibi adaylar bu aşamada elene bilmektedirler.

Mahalle Bekçisi Alımı ve Başvuru Şartları ve Sınavları

Ön sağlık kurulundan geçen adaylar yazılı, fiziki yeterlilik ve sözlü sınavdan oluşan sınava tabi tutulmaktadırlar. Yazılı sınava giren adaylara Türkçe, Sosyal, Fen, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür sorularından oluşan seçmeli 100 soru sorulmaktadır. Mahalle Bekçisi Alımı ve Başvuru Şartları içerisinde yazılı sınavına giren adayın başarılı sayılması için en az 50 puan alması gerekmektedir ki bu puanı İçişleri Bakanlığı değiştirebilmektedir. Sınavdan başarılı olan adayları Fiziki Yeterlilik Sınavı beklemektedir ki bu aşamada polis adaylarına yapılan parkur tipi sınavdan oluşmaktadır. Zamana karşı yarışan adayların bu bölümde 60 ve üzeri puan alması gerekmektedir ki başarılı sayılarak sözlü mülakata girmeyi hak kazanacaklardır.

Sözlü mülakata girmeyi hak kazanan adaylara güncel konulardan olduğu gibi tarih ve siyaset gibi konulardan sorular sorularak adayın sorulan konu hakkındaki bilgi durumu, kendine karşı öz güveni, konuyu karşıya aktarma kabiliyeti, beden dilini nasıl kullandığı gibi hususlara dikkat edilerek puanlama yapılmaktadır. Mahalle Bekçisi Alımı ve Başvuru Şartları içinde sözlü mülakata giren adayın 100 üzerinden 70 puan aldığında başarılı kabul edilerek sıralamaya dahil edilmektedir. Sınava giren adaylar almış oldukları puanlar esas alınarak yapılan sıralama sonucunda asil adaylar tam teşekküllü Devlet Hastanesinden Çarşı ve Mahalle Bekçisi Olmaya Elverişlidir şeklinde rapor almaları gerekmektedir. Sağlık raporunu alan adaylar haklarında yapılacak olan güvenlik soruşturmasında da olumlu sonuç almaları halinde Valilik onayı ile atanarak göreve başlamaktadırlar.

Sağlık raporundan veya güvenlik soruşturmasından olumsuz sonuç alan kişiler elenmiş sayılarak yerlerine yedek listede bulunan kişiler çağrılır. Aday memur olarak göreve başlayan Mahalle Bekçileri en az bir yıl görev yapmaları halinde asaletleri tasdik edilerek asil memurluğa hak kazanırlar. Mahalle Bekçisi Alımı ve Başvuru Şartları içerisinde adaylar yazılı sınava girdiklerinde %25’i, fiziki yeterlilik sınavında %25’i ve sözlü mülakatta %50’sini baz alınarak hesaplama yapılmaktadır. Alımların ne zaman yapılacağı ile ilgili henüz net bir bilgi yer almazken hangi şehre ne kadar personel alınacağı ile ne zaman yapılacağı Emniyet Genel Müdürlüğünün veya Polis Akademisi Daire Başkanlığının internet sitesinde başvuru tarihleri açıklanmaktadır.

Mahalle Bekçisi Alımı ve Başvuru Şartları İle Alım Tarihleri

Herkes gönlündeki mesleği yapmak isterken Mahalle Bekçisi olmak isteyenleri biraz zorlu bir yol beklese de güncel bilgileri ışığında sınavlardan başarılı olarak bu mesleğe girebilirler. Mahalle Bekçisi Alımı ve Başvuru Şartları ışığında şartları tutan adaylar şehirlerindeki alımların ne zaman yapılacağı konusunda bilgi almak istediklerinde Emniyet Müdürlüklerindeki Eğitim Şube Müdürlüklerini ziyaret ederek bilgi alabilirler. Her il kendi bünyesinde alım yaptığı için personel alımlarında zaman değişiklik gösterebilmektedir.

İçişleri Bakanlığının açıklamasına göre yakın zamanda başvuru tarihlerinin açıklanacağı beyan edildiğinden alımların Haziran ayına kadar planlanacağı değerlendirildiği gibi daha erken olma durumu da söz konusu olabilir. Mahalle Bekçisi Alımı ve Başvuru Şartları taşıyan adaylar herhangi bir eğitime tabi tutulmadan sınavlarda başarılı olmaları durumunda hemen göreve başlamaktadırlar. Şartların tuttuğu gibi sınavda başarılı olmanın yanı sıra sağlık kontrolünden ve güvenlik soruşturmasında da olumlu sonuç almanız gerekmektedir.

2018’de 17000 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alınacak

2018 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Mahalle Bekçiliği Hakkında Çok Sorulan Sorular


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 41 YORUM
 1. Avatar Yalçın dedi ki:

  Gaziantep te nerde alim var yeri neresi

 2. Avatar Burak dedi ki:

  Başvurular ne zaman acaba

  1. Avatar Admin dedi ki:

   15 mayıs gibi başvurular olacak.

   1. Avatar Sami dedi ki:

    Uzman çavuş olarak görev yapiyorum bekçimigi kazandığım zaman istifa etsem olurmu bekcilk alımda mi sorun olur 2.sorum ise eşim jandarma assubay bekçilikgi kazandığım zaman ben çakılı kadro olacağım için esimin atama durumu ne olur jandarma polislik ve pekcilikten üst kurum olarak geçiyor atama olrak kim kime tabi olacak şimdiden teşekürler

   2. Avatar Sami dedi ki:

    Uzman çavuş olarak görev yapiyorum bekçimigi kazandığım zaman istifa etsem olurmu bekcilk alımda mi sorun olur 2.sorum ise eşim jandarma assubay bekçilikgi kazandığım zaman ben çakılı kadro olacağım için esimin atama durumu ne olur jandarma polislik ve pekcilikten üst kurum olarak geçiyor atama olrak kim kime tabi olacak şimdiden teşekürler öneli olduğu için msj atim cvp bekliyorum

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Sorun olmaz. Tayin işi şu an belli değil.

 3. Avatar İlyas dedi ki:

  Yaş sınırı 35 olmalı lütfen dikkate alirmisiniz

 4. Avatar Zeynel dedi ki:

  Diyarbakirda bekci alimlari hangi tarihte basliyo ve nereye basvuruda bulunuyoruz yardimci olurmusunuz

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Henüz aktif bir ilan yok.

   1. Avatar Zeynel dedi ki:

    Butun illerde ayni taritemi aliyor basvurulari yoksa ayri ayri zamanlarda aliyorlar

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Ayrı ayrı ilana çıkılıyor.

 5. Avatar Mehmet dedi ki:

  Merhaba admin bey ikametgah şartı kalk tımı

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Belli değil.

 6. Avatar İbrahim dedi ki:

  Yedekler faydalanabilirmi bu alımlarda

 7. Avatar İbrahim dedi ki:

  Yedeklere yer verseniz lütfen

 8. Avatar ferhat dedi ki:

  31 yaşından gün almamış olmak mı yoksa 31 yaşını doldurmamış olmakmı gerekli

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Almamış olmak gerekir.

 9. Avatar Mehmet dedi ki:

  Askerilk şartı kaldırılsın. Şimdi askere gidip gelene kadar birçok ilana başvuru yapamayız. Askerlik bitene kadar da yaş geçecek. İki arada bir derede kaldık. Sesimizi nereye duyuralım?

 10. Avatar burhan dedi ki:

  teşekkürler

 11. Avatar Savaş patoğlu dedi ki:

  İlköğretim mezunları başvurabilecek mi yazılanlar çok kafa karıştırıyo

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Başvuramaz.

 12. Avatar Ahmet dedi ki:

  İlköğretim başvurabilecek mi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır

 13. Avatar Kadir dedi ki:

  Merhabalar,

  Önceki ilanda yer alan yaş şartı aşağıdaki gibi muhtemelen 7000 alımda da bu geçerli olacak. Sorum şu şuan 30 yaşındayım 26 Ağustos da 31 gireceğim. Dolayısıyla başvuru tarihinde bu durum bir engel teşkil eder mi.

  1. Avatar Kadir dedi ki:

   •31 yaşından gün almamış olması

  2. Avatar Admin dedi ki:

   31 den gün almamış olmalısın.

   1. Avatar Kadir dedi ki:

    Admim Tekrar Selam,

    Aşağıdaki konularda ben benim gibi durumda olan adaylar için soruyu cevaplarsan sevniriz.

    26.08.1987 doğumlu olup başvuru tarihi 08 Haziran ise, bu tarih itibariyle 30 yaşındayım bunun sorun olmaması gerekmez mi ?

    Araştırdığım kadarıyla dikkat edilecek nokta bekçi sınav dilekçesinin Vali/Kaymakamın tarafından İl/İlçe Emniyet Müdürlüğüne/Amirliğine havale olduğu tarihdir.

    Bu durumda hesaba göre 26 Ağustos dan önce olması başvurumda herhangi bir sıkıntı çıkarır mı ?

    Ayrıca aşağıda yer alan açıklama kesin ve doğru ise tüm bu soruların cevabı niteliğinde olduğunu düşünüyorum.

    ADAYLARDA ARANACAK ŞARTLAR
    c) Askerlik ödevini bitirmiş olup 30 yaşından büyük olmamak, (Asıl aday listesine girenlerin bekçiliğe giriş sınavı için verdikleri dilekçenin Valilik/Kaymakamlık tarafından İl/İlçe Emniyet Müdürlüğüne/Amirliğine havale olduğu tarih.

    Yedek aday listesine girenlerin ise adaylığa tayin tarihi dikkate alınacaktır.)

    1. Avatar Admin dedi ki:

     31 den gün aldınız yeni başvuruyu yapamazsınız.

 14. Avatar suat dedi ki:

  Admin, abime önericem de öncelikle yaşı tutuyormu öğrenmem lazım 15.12.1988 doğumludur başvurabilir mi.
  Birde sağ dizinden ameliyat olmuştu ancak şuanda herhangi bir fiziksel sıkıntısı yok sorun olur mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   başvuru yaparsın, sorun yok

 15. Avatar yusuf dedi ki:

  fiziki yeterlilik testinde neler olacak

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Henüz açıklanmadı.

   1. Avatar kahraman dedi ki:

    admin ben dogustan tek böbrekliğim alımlarda engel olur mu

    1. Avatar Admin dedi ki:

     engel olur

 16. Avatar kahraman dedi ki:

  admin benim dogustan tek böbrek yok sivil hayata engel degil alımlarda engel oluyo mu

 17. Avatar bilge dedi ki:

  admin bekci alimlarrinda askerlik bitirmek sart mi ?erkek kardesim tum sartlara uyuyo fakat askerligini yapmadi sebebi abim askerde . ikincisi abim agistosta gelecek insallah yasi da tutuyo basvurabilir mi ikiside ya da hangisi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Terhisi olmalı.

 18. Avatar asker kardesi dedi ki:

  admin bekcilige kardesim askerde temmuz sonu bitecek askerligi basvuru yapabilir mi yas sarti egitim sarti uyuyo

  1. Avatar Admin dedi ki:

   şansını denesin.

 19. Avatar Mehmet dedi ki:

  Merhaba admin daha önce ki alımda ilköğretim mezunu başvuru yaptı
  Peki bu çıkacak alımda da yine başvurabilir ler mi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Bakanlık takdirinde bu konu.