Lise Okuyanlar ve Lise Mezunları Nasıl PÖH Olur ?

15.07.2018
A+
A-
Lise Okuyanlar ve Lise Mezunları Nasıl PÖH Olur ?

Lise öğrenimine devam eden birçok adayın en büyük hayallerinden biri de polis olmaktır. Polis olma hedefi sadece lise öğrencilerinin değil, ilkokul öğrencilerinin de ileride yapmak istedikleri mesleklerden biridir. Bugün polis olmak için yetkili kurumlarda eğitim gören adayların birçoğu küçük yaşlardan beri polis olmak istemektedirler. Lise ‘de okuyan gençlerimizin de bir kısmı üniversite düşünürken, bir kısmı da direkt olarak polis olmayı istemektedir. Polis mesleği her adayın yapabileceği bir meslek değildir. Zorlu şartlarda görev yapıldığı için adayların her türlü fiziksel ve psikolojik güçlüklere hazır olmaları şarttır. Polis Özel Harekat ise, emniyet güçlerindeki görev yapan polislerin en özel birliklerinden biridir.

Bu özel birlik her türlü terörle mücadele, uyuşturucu ile mücadele ve rehine kurtarma dahil birçok önemli görevi başarıyla yürütmektedir. Son dönemde polis özel harekat görevlilerinin yaptıkları başarılı operasyonlar, bu birliğin halk arasında son derece prestijli bir şekilde yer edimesini sağlamıştır. Bu prestij de birçok gencin emniyet güçleri bünyesinde, özellikle de polis özel harekat bünyesinde çalışmayı istemesine neden olmuştur. Elbette lise eğitimini gören veya lise son sınıfta olupta mezun olacak adaylar da PÖH olmak için başvuru yapmayı düşünebilirler. Ancak her meslekte olduğu gibi, hem psikolojik hem de fizyolojik olarak son derece zinde olunmasını gerektiren polislik mesleğinde de bazı alım şartları ve kurallar vardır.

Bu kurallar mesleğin yapısına göre şekillendirilerek, bu görevi en iyi şekilde icra edebilecek adayların seçilmesi amacıyla konulmuştur. Örneğin boy ve kilo şartının sebebi polislerin fiziken yeterli olmaları içindir. Yani boyu 175 olan bir adayın 100 kilo olduğu zaman polis olması mümkün değildir. Bunun sebebi de adayların fazla kilolu oldukları zaman fiziki yeterlilik gerektiren görevleri yapmasının zorlaşacak olmasındandır. Belki adaylar polislik mesleğine kabul edildikten sonra bir takip veya kovalamaca görevi olacaktır. Fiziken buna müsait olmayan polislerin bu tür aktif fiziki rol gerektiren görevlerde zorlanabileceği bir gerçektir. Özellikle de PÖH gibi son derece önemli ve fiziki yeterliliklerin ön plana çıktığı bir birimde adaylardan istenilen şartların son derece gerekli olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Lise Okuyanlar ve Lise Mezunları Nasıl PÖH Olur ?

Emniyet güçlerinin en seçkin birliklerinden olan PÖH ‘ler her yaştan gencin yapmak istediği meslek haline gelmiştir. Özellikle de lisede okuyan birçok aday PÖH olmak istemektedirler. Ancak hem lisede okuyan adaylara hem de lise mezunu adaylara kısa sürede PÖH olamayacaklarını belirtmekte fayda var. Öncelikle PÖH olmak için POMEM ‘e gitmeniz gerekiyor. POMEM ise sadece lisans ve ön lisans öğrencilerinden alım yapan bir polis eğitim birimidir. Aslında tüm polis eğitim birimleri, yani PAEM, POMEM ve PMYO hepsi Polis Akademisi çatısı altında eğitimlerini verse de yine de alım şartları birbirilerinden farklıdır. Örneğin PAEM sadece lisans mezunlarını alır. Lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunu adayların PÖH olması için PMYO tarafından eğitim görüp daha sonra polis oldukları taktirde meslek için seçimlerle PÖH eğitimi alarak Polis Özel Harekat olmaları mümkün olur. Aslında bunu sizlere sırayla detaylı şekilde aktarırsak daha anlaşılabilir olacağı için sırayla yapmanız gerekenleri sizlere belirtelim:

 

 • Lisans ve ön lisans mezunları PÖH olmak için polis meslek eğitim merkezleri, yani POMEM tarafından kabul edilip daha sonra eğitim bitiminde PÖH olabilirler. Adaylar POMEM sonrası hangi branşta polislik yapabileceklerini seçtikleri için, adaylardan şartlara uygun olanlar PÖH için de başvuru yapabilirler. Ancak bu şartların detaylı olduğunu söylemekte fayda var.

 

 • Eğer Adaylar lise mezunuysa polis olmak için PMYO bünyesinde eğitim almak zorundadırlar. PÖH olmak için gereken POMEM eğitimi sadece lisans ve ön lisans mezunlarını kabul ettiği için, lise mezunları ve lise son sınıf öğrencilerinin başvuru yapması mümkün olmaz. Ayrıca PÖH hem lisans hem ön lisans mezunlarını kabul ediyor dedik ancak burada da önemli bir nokta vardır. Lisans mezunu aday sayısı ön lisans mezunu aday sayısına göre kontenjan bakımından çok daha fazladır. Yani POMEM her yıl düzenli olarak yaptığı öğrenci alımlarının büyük bir kısmını lisans öğrencilerine ayırır. Yine kadın ve erkek öğrenci alan bu birimin aldığı erkek öğrenci sayısı da bayan öğrenci sayısına oranla çok daha fazladır.

 

 • PMYO ise kontenjanı her geçen yıl düşen ve bu yıl 2000 civarı aday alınmasını beklediğimiz polis eğitim birimidir. Buranın önemi lise mezunları ve lise son sınıf öğrenclerinin polis olması için yetkili eğitim kurumu olmasıdır. PMYO tarafından kabul edilip eğitim gören öğrenciler 2 yılın sonunda polis olarak mezun olurlar. Burdan sonra adayların yapması gereken şey meslek içi seçmelerle PÖH için kabul edilmeyi beklemek olmalıdır. Polis olduktan sonra PÖH için başvuru yapacak adaylar eğer uygun görülürse Ankara’daki Polis Özel Harekat Daire Başkanlığı bünyesinde birkaç aylık eğitim görüp daha sonra PÖH olabilirler. Yani 2 yıl PMYO eğitimi almış olsanız bile yine de PÖH için ayrı bir eğitim görmek zorundasınız.

 

 • Adaylar eğer lise mezunu ise ve 26 yaşından küçükse PMYO için başvuru yapabilir. Ancak adayların yaşı 26 dan büyükse PMYO için başvuru yapmaları mümkün olmaz. Ancak lisans mezunu adaylar için yaş şartları daha yüksektir. 26 yaşından büyük olsalar da POMEM ve PAEM için lisans mezunlarının yani 4 yıllık üniversite mezunlarının başvuru yapması mümkündür. Kısacası adaylar lise son sınıf öğrencisiyse ve PÖH olmak istiyorsa ilk olarak PMYO tarafından kabul edilip eğitim görecek, sonra da ekstra PÖH eğitimi alacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. Şervan dedi ki:

  Ben lise 2 de bıraktım polis olabilirmiyim

  1. Hakan dedi ki:

   Hayır

 2. ZAFER dedi ki:

  Lise mezunuyum 87 liyim yaş sınırı 35 olsun askerligimizide hakkaride yaptık ayriyetten güvenlik kimliğim var neden bize polis hakkı tanınmıyorki polis olmak istiyorum.özel harekat candır.

 3. zafer dedi ki:

  Bende polis olmak istiyorum lise mezunuyum 87 liyim yaş sınırı 35 olsun askerliğimi hakkaride yaptım ayriyetten güvenlik kimliğim var.
  Hayalim özel harekat candır.

 4. UĞUR dedi ki:

  Ben şuan lise son sınıfa geçtim herhangi bir puan almadan başvurabilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 5. turna dedi ki:

  lise mezunuyum ve bayanım 2 yıllık üniv. başvurdum yaş 21 yinede polis olabilirmiyim 97 dogumluyum

 6. şinasi dedi ki:

  lise mezunuyum admın ancak dırek pöh basvurusu yapabılırmıyım unıversıte sınavına gırmadım yalnız

  1. Admin dedi ki:

   İlan gelince belli olur.

   1. şinasi dedi ki:

    güzel kardesim 2 aydır arastırıyorum ama halen ilan verilmedi ne zaman verilir öngördüğün bir tarih var mı acaba*

 7. Zeynel dedi ki:

  Lise mezunuyum 20 yasindayim herhangi hir unuversite sinavina girmeden polis olabilirmiyim yada lise mezunu polis alimlari olurmu bu yil

  1. Admin dedi ki:

   TYT girmelisiniz.

 8. Gorkem dedi ki:

  4 yıllık üniversite okuyorum son sınıfa gectim. Pöh basvurusu yapmak icin illa okuldan mezun olmam mi gerekiyor?

  1. Admin dedi ki:

   İlan gelince belli olacak.

 9. Bozkurt dedi ki:

  Usta polis memuruyken meslek içi pöh alımından, pöh olmak için 3 sene polislik mi yapmamız lazım.

  3 sene zorunluluğu yoksa. 1 senelik polis memuruysak alım olduğu anda başvurabilirmiyiz?

 10. Hüseyin Aslan dedi ki:

  MERHABA ADMİN lise mezunuyum bu sene mezun oldum lise mezunu pöh olabiliyormu ? ve ocak ayında lise mezunu pöh alımı olacakmı ?

  1. Admin dedi ki:

   ilan gelince belli olacak

 11. Salim dedi ki:

  Bir öğrenci 4 yıl veya 2 yıl üniversite okuyacagina eğitim vererek olsa da iyi olmami

  1. necip dedi ki:

   buraya ne diyorsun ki 🙂 egm sayfasına bildirebilirsin.

 12. Emin dedi ki:

  Ben lise son öğrencisiyim ilan geldiğinde başvuru yapabilirmiyim ?

  1. Admin dedi ki:

   TYT girmelisin

 13. Kasım dedi ki:

  Ben Lise Son sınıf olabilirmiyim yaşım 18 ve sınav yani YKS önemlimj

  1. Admin dedi ki:

   TYT girmelisin

 14. Sinan dedi ki:

  açık liseden PÖH olunabilir mi ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   olur