Ana Sayfa / PMYO / Lise Öğrencileri Nasıl PMYO Başvurusu Yapabilir ?

Lise Öğrencileri Nasıl PMYO Başvurusu Yapabilir ?

Polis olmayı hedefleyen adaylar her kesimden olabilmektedir. Üniversite mezunları, lise mezunları, ilkokul mezunları gibi tüm eğitim kesiminden insan polislik hayali kurabilir. Her ne kadar polislik için binlerce insan başvuruda bulunsa da bunların sınırlı kısmı polislik eğitimi görmeye kabul edilir. Polislik için adayların tamamında bazı şartlar aranır. Bu şartlar adayların polislik mesleğine en uygun kişilerden seçilmesi için uygulanmatakdır. Elbette sizler de polis olmak istiyor olabilirsiniz ancak ilk olarak bilmeniz gereken şey polislik şartlarını karşılayıp karşılamadığınızdır. Sadece üniversite mezunları değil, lise mezunları da ülkemizde sayı olarak bir hayli fazladır. Özellikle son yıllarda ülkemizdeki üniversite sayısında bir hayli artış yaşanmış olsa da azımsanamayacak kadar lise mezunu da vardır.

İlkokul mezunu sayısı geçmiş yıllara oranla azalmış olsa da lise, ön lisans ve lisans mezunu adaylar milyonlarcadır. Polis olmak isteyen adaylar da Polis Akademisi bünyesinde faaliyet çalışmalarını sürdüren PAEM, POMEM ve PMYO gibi polis eğitim birimlerinden birinde eğitim görmek zorundadır. Polis olmanın ilk şartı bu eğitim birimleri tarafından eğitilmek üzere kabul edilmektir. Birçok aday küçük yaşlardan beri polis olma hayali kursa da özellikle de lise döneminde adayların meslek seçimleri arttığı için polislik mesleğine olan talep bu dönemde fazlasıyla çoğalır. Adaylar lise son sınıfa geldiklerinde artık kafalarında bir meslek oluşturmaları gerektiğinin farkına varırlar ve çeşitli üniversiteler, işler onların ilgisini çeker. Birçok aday üniversite hayali kurar, birçok aday da direkt olarak PMYO bünyesinde polislik eğitimi almayı düşünür.

Öncelikle lise son sınıfta eğitim görüp polis olmayı hedefleyen adayların bilmesi gereken en önemli şey, bu dönemde yalnızca PMYO ile polis olunabileceğidir. PAEM ve POMEM gibi polis eğitim birimlerine girmek için ön lisans yani 2 yıllık üniversite ya da lisans yani 4 yıllık üniversite mezunu olmanız şart koşulmuştur. Bu sebepten dolayı da lise mezunlarını ve lise son sınıf öğrenclerini kabul eden tek polis eğitim birimi olan PMYO bünyesinde eğitim almanız mecburidir. Diğer seçenek olarak ise herhangi bir lisans veya ön lisans bölümüne giderek buralarda eğitimleri tamamlayıp daha sonra POMEM ve PAEM ile başvuruda bulunabilme imkanınız vardır. Ancak en hızlı yoldan polis olmak istiyorum diyorsanız da PMYO başvurunuzu lise son sınıfta yapmanız gerekir.

Lise Öğrencileri PMYO İçin Başvuruda Bulunabilirler Mi ?

Halihazırda lise eğitimi gören adayların bilmesi gereken önemli konulardan biri de polis olabilmek için PMYO başvurusu yapıp yapamayacaklarıdır. Öncelikle tüm adayların bilmesinde fayda var ki, sadece lise son sınıf öğrencileri PMYO için başvuru yapabilirler. Onlar da belirli şartları karşılamaları halinde PMYO için başvuruda bulunabilirler. Lise 1, lise 2 ve lise 3 öğrencilerinin PMYO için başvuruda bulunması mümkün değildir. Bu sınıflarda okuyan adaylar lise 4. Sınıfa geçmeyi beklemelidir ve geçtikten sonra başvuru yapmalıdır. Tüm lise son sınıf öğrencilerinin PMYO girişi için başvuruda bulunamayacağını sizlere belirtmiştik. Şimdi detaylı olarak hangi adayların PMYO için başvuru yapabileceğini sizlere aktaralım.

 • Polis olmayı hedefleyip PMYO için başvuruda bulunacak adayların tamamı 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Yani yasal olarak oy kullanabilecek yaşı geçmiş olması gerekir. Ayrıca PMYO başvuruları için maksimum yaş sınırı da 26 ‘dır. 18 yaşından küçükler ile birlikte 26 yaşından büyükler PMYO çatısı altında eğitim görmek için başvuruda bulunamazlar.

 

 • Birçok adayın dikkatini çeken şey, aday başvuru kılavuzlarında yazan lise son sınıfta okuyor olmak veya liseyi bitirmiş olmak Burada ifade edilen şey o yıl içerisinde liseyi bitirecek adaylar ile birlikte 26 yaşından küçük lise mezunu adayları ifade etmektedir. Yani her lise mezunu başvuramaz, ifade edilen yaş sınırına uygun olunması gerekmektedir.

 

 • Lise son sınıfta olan adaylar eğer kesin kayıt tarihine kadar diplomalarını alacaklarsa başvuru yapabilirler. Eğer alttan dersleri kalmışsa ve diplomalarını o yıl içerisinde yapılacak olan PMYO kesin başvurularına kadar alamayacaklarsa PMYO tarafından kabul edilmezler. PMYO sadece lise ile alakası kalmamış kişileri kabul eder ve diplomanızın elinizde olmasını ister. Yani öğrenci transkripti veya okul karnesi gibi belgeler geçersizdir. Sadece elinizdeki liseyi bitirmiş olduğunuza dair belge niteliğinde olan mezuniyet diplomanız geçerli sayılacaktır. Eğer PMYO kesin kayıt tarihine kadar lise diplomanızı alamamışsanız ancak lise diplomanızı aldıktan sonra gelecek sene PMYO başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer diplomanız elinizde değilse ama PMYO kesin kayıt tarihine kadar diplomanızı alma imkanınız varsa başvuru yapmanız mümkündür. En önemli şey diplomanızın kesin kayıtta elinizde olmasıdır.

 

 • Lise son sınıftaki adaylar PMYO başvurusunda bulunmak için diğer tüm lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunları gibi TYT sınavına girmek zorundadır. PMYO için ayrı bir yazılı sınav düzenlenmez. Tüm üniversitelere girişte kabul edilen sınav olan ve ÖSYM tarafından her yıl düzenlenen TYT sınavı adayların PMYO girişleri için de tek yazılı sınav niteliği taşır. TYT sınavında adaylardan her yıl istenilen belirli baraj puanlar vardır. Bu baraj puanları aşamayan adayların PMYO başvurusu yapması mümkün olmaz. Genellikle 260 civarı puan PMYO için baraj puan olarak kabul edilir.

 

 • Lise diploması kesin kayıt tarihinde elinde olan ve TYT sınavından istenilen baraj puanı almış olan adaylar PMYO için başvuruda bulunabilirler. Ön başvurular polis akademisi resmi sitesi üzerinden yapılır. Burada adaylar ön başvuru sonrası asıl başvuruya girerler. Diğer polis eğitim birimlerinde olduğu gibi adayların hepsi TYT ile birlikte sözlü mülakat ve fiziki mülata da girerler. Tamamında başarılı olan adaylar PMYO tarafından kabul edilir.

Askerdeyken PMYO Başvurusu

Kadınlar Hangi PMYO Okullarında Okur?

PMYO Başvurusunda Puan Nasıl Hesaplanır

Bu makalede tam 27 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

27 Soru Var

 1. admin peki polis teşkilatı çocuklarına ve şehit ailesi yakınlarına birşeyler oluyor mu

 2. 2 yıllık üniversite mezunuyum. PMYO’ya başvuru yapamaz mıyım? İlla lise mezunu olmak mı gerekiyor.Doğru mu anladım?

 3. Umut burak Akgün

  Hocam aktif olarak üniversite okuyorum. Başvuru için lise diploması demişsiniz anca kadar diplomam malum üniversitede. Kazandıktan sonra okulu bırakabilirim ancak kazanmadan nasıl diploma alacağım okuldan. Polislik de olmazsa ortada kalmış olacağım

 4. Hocam her yıl için ayrı tyt sınavına mı girmek gerekiyor mesela ben bu yıl girdiğim tyt puanını seneye kullanamaz mıyım ? Ve bu yıl baraj kaç puan olur tahmini ?

 5. Puanlar Ham puana göre mi esasa alınacak yoksa yerleştirme puanına göre mi

 6. Göz numaram 1. Sağ ve sol. Uzağı net görememe. Fakat gözlük takmayınca problem olmuyor. Mülakat da direkt elenir miyim

 7. Peki ben şuan lise son sınıf öğrencisisyim ve nasıl basvura bilirim yani tam olarak şuan ne yapman gerekiyor

 8. Admin kılavuz ne zaman yayınlanacak?
  Simdiden tesekkurler

 9. Ben açık ögretim lise ögrencisiyim polislik istiyorum ama ne yapmalıyım
  Birde pomen için ne yapmalıyım

 10. ben açık liseden yeni mezun oldum yaş 30.09.1994 tyt ye girdim ama gereken puanı alabilicemi düşünmüyorum kötü geçti seneye polis yada pöh olmak için şansımı deniyebilirmiyim yaşım sorun olur mu ve askerliyi yapmadım yoklama kaçagı durumundayım erteleticem pmyo başvurusunda sorun olur mu şimdiden tesekkurler

 11. Başvurular temmuz ayında olacak,ama ben Ağustos ayında tam tamına 18 olacağım.Bir sıkıntı olur mu?

 12. Merhaba bn 19 yaşındayım ve dışardan liseyi okuyorum lise 3. Sınıftayım şu an ekim ayının sonunda askerliğim gelicek bu şartlar altıda polis olmak için napmalıyım

 13. Merhaba ben 19 yaşındayım ve dışardan liseyi okuyorum lise 3. Sınıftayım şu an,ekim ayının sonunda askerliğim gelicek bu şartlar altıda polis olmak için napmalıyım

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir