Lise Öğrencileri Nasıl PMYO Başvurusu Yapabilir ?

01.07.2018
A+
A-
Lise Öğrencileri Nasıl PMYO Başvurusu Yapabilir ?

Polis olmayı hedefleyen adaylar her kesimden olabilmektedir. Üniversite mezunları, lise mezunları, ilkokul mezunları gibi tüm eğitim kesiminden insan polislik hayali kurabilir. Her ne kadar polislik için binlerce insan başvuruda bulunsa da bunların sınırlı kısmı polislik eğitimi görmeye kabul edilir. Polislik için adayların tamamında bazı şartlar aranır. Bu şartlar adayların polislik mesleğine en uygun kişilerden seçilmesi için uygulanmatakdır. Elbette sizler de polis olmak istiyor olabilirsiniz ancak ilk olarak bilmeniz gereken şey polislik şartlarını karşılayıp karşılamadığınızdır. Sadece üniversite mezunları değil, lise mezunları da ülkemizde sayı olarak bir hayli fazladır. Özellikle son yıllarda ülkemizdeki üniversite sayısında bir hayli artış yaşanmış olsa da azımsanamayacak kadar lise mezunu da vardır.

İlkokul mezunu sayısı geçmiş yıllara oranla azalmış olsa da lise, ön lisans ve lisans mezunu adaylar milyonlarcadır. Polis olmak isteyen adaylar da Polis Akademisi bünyesinde faaliyet çalışmalarını sürdüren PAEM, POMEM ve PMYO gibi polis eğitim birimlerinden birinde eğitim görmek zorundadır. Polis olmanın ilk şartı bu eğitim birimleri tarafından eğitilmek üzere kabul edilmektir. Birçok aday küçük yaşlardan beri polis olma hayali kursa da özellikle de lise döneminde adayların meslek seçimleri arttığı için polislik mesleğine olan talep bu dönemde fazlasıyla çoğalır. Adaylar lise son sınıfa geldiklerinde artık kafalarında bir meslek oluşturmaları gerektiğinin farkına varırlar ve çeşitli üniversiteler, işler onların ilgisini çeker. Birçok aday üniversite hayali kurar, birçok aday da direkt olarak PMYO bünyesinde polislik eğitimi almayı düşünür.

Öncelikle lise son sınıfta eğitim görüp polis olmayı hedefleyen adayların bilmesi gereken en önemli şey, bu dönemde yalnızca PMYO ile polis olunabileceğidir. PAEM ve POMEM gibi polis eğitim birimlerine girmek için ön lisans yani 2 yıllık üniversite ya da lisans yani 4 yıllık üniversite mezunu olmanız şart koşulmuştur. Bu sebepten dolayı da lise mezunlarını ve lise son sınıf öğrenclerini kabul eden tek polis eğitim birimi olan PMYO bünyesinde eğitim almanız mecburidir. Diğer seçenek olarak ise herhangi bir lisans veya ön lisans bölümüne giderek buralarda eğitimleri tamamlayıp daha sonra POMEM ve PAEM ile başvuruda bulunabilme imkanınız vardır. Ancak en hızlı yoldan polis olmak istiyorum diyorsanız da PMYO başvurunuzu lise son sınıfta yapmanız gerekir.

Lise Öğrencileri PMYO İçin Başvuruda Bulunabilirler Mi ?

Halihazırda lise eğitimi gören adayların bilmesi gereken önemli konulardan biri de polis olabilmek için PMYO başvurusu yapıp yapamayacaklarıdır. Öncelikle tüm adayların bilmesinde fayda var ki, sadece lise son sınıf öğrencileri PMYO için başvuru yapabilirler. Onlar da belirli şartları karşılamaları halinde PMYO için başvuruda bulunabilirler. Lise 1, lise 2 ve lise 3 öğrencilerinin PMYO için başvuruda bulunması mümkün değildir. Bu sınıflarda okuyan adaylar lise 4. Sınıfa geçmeyi beklemelidir ve geçtikten sonra başvuru yapmalıdır. Tüm lise son sınıf öğrencilerinin PMYO girişi için başvuruda bulunamayacağını sizlere belirtmiştik. Şimdi detaylı olarak hangi adayların PMYO için başvuru yapabileceğini sizlere aktaralım.

 • Polis olmayı hedefleyip PMYO için başvuruda bulunacak adayların tamamı 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Yani yasal olarak oy kullanabilecek yaşı geçmiş olması gerekir. Ayrıca PMYO başvuruları için maksimum yaş sınırı da 26 ‘dır. 18 yaşından küçükler ile birlikte 26 yaşından büyükler PMYO çatısı altında eğitim görmek için başvuruda bulunamazlar.

 

 • Birçok adayın dikkatini çeken şey, aday başvuru kılavuzlarında yazan lise son sınıfta okuyor olmak veya liseyi bitirmiş olmak Burada ifade edilen şey o yıl içerisinde liseyi bitirecek adaylar ile birlikte 26 yaşından küçük lise mezunu adayları ifade etmektedir. Yani her lise mezunu başvuramaz, ifade edilen yaş sınırına uygun olunması gerekmektedir.

 

 • Lise son sınıfta olan adaylar eğer kesin kayıt tarihine kadar diplomalarını alacaklarsa başvuru yapabilirler. Eğer alttan dersleri kalmışsa ve diplomalarını o yıl içerisinde yapılacak olan PMYO kesin başvurularına kadar alamayacaklarsa PMYO tarafından kabul edilmezler. PMYO sadece lise ile alakası kalmamış kişileri kabul eder ve diplomanızın elinizde olmasını ister. Yani öğrenci transkripti veya okul karnesi gibi belgeler geçersizdir. Sadece elinizdeki liseyi bitirmiş olduğunuza dair belge niteliğinde olan mezuniyet diplomanız geçerli sayılacaktır. Eğer PMYO kesin kayıt tarihine kadar lise diplomanızı alamamışsanız ancak lise diplomanızı aldıktan sonra gelecek sene PMYO başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer diplomanız elinizde değilse ama PMYO kesin kayıt tarihine kadar diplomanızı alma imkanınız varsa başvuru yapmanız mümkündür. En önemli şey diplomanızın kesin kayıtta elinizde olmasıdır.

 

 • Lise son sınıftaki adaylar PMYO başvurusunda bulunmak için diğer tüm lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunları gibi TYT sınavına girmek zorundadır. PMYO için ayrı bir yazılı sınav düzenlenmez. Tüm üniversitelere girişte kabul edilen sınav olan ve ÖSYM tarafından her yıl düzenlenen TYT sınavı adayların PMYO girişleri için de tek yazılı sınav niteliği taşır. TYT sınavında adaylardan her yıl istenilen belirli baraj puanlar vardır. Bu baraj puanları aşamayan adayların PMYO başvurusu yapması mümkün olmaz. Genellikle 260 civarı puan PMYO için baraj puan olarak kabul edilir.

 

 • Lise diploması kesin kayıt tarihinde elinde olan ve TYT sınavından istenilen baraj puanı almış olan adaylar PMYO için başvuruda bulunabilirler. Ön başvurular polis akademisi resmi sitesi üzerinden yapılır. Burada adaylar ön başvuru sonrası asıl başvuruya girerler. Diğer polis eğitim birimlerinde olduğu gibi adayların hepsi TYT ile birlikte sözlü mülakat ve fiziki mülata da girerler. Tamamında başarılı olan adaylar PMYO tarafından kabul edilir.

Askerdeyken PMYO Başvurusu

Kadınlar Hangi PMYO Okullarında Okur?

PMYO Başvurusunda Puan Nasıl Hesaplanır


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 86 YORUM
 1. blank Mert dedi ki:

  admin peki polis teşkilatı çocuklarına ve şehit ailesi yakınlarına birşeyler oluyor mu

  1. blank Admin dedi ki:

   Kılavuz yayınlanacak.

   1. blank Sefer akyürk dedi ki:

    Mrb admin göz numaram 07 Trafik polis adayıyım sorun olurmu

  2. blank Burak dedi ki:

   4 veya 2 yıllık universite okuduktan sonra paem e başvuru yapabilirmiyim

 2. blank Eda dedi ki:

  2 yıllık üniversite mezunuyum. PMYO’ya başvuru yapamaz mıyım? İlla lise mezunu olmak mı gerekiyor.Doğru mu anladım?

  1. blank Admin dedi ki:

   Yaparsınız.

 3. blank Umut burak Akgün dedi ki:

  Hocam aktif olarak üniversite okuyorum. Başvuru için lise diploması demişsiniz anca kadar diplomam malum üniversitede. Kazandıktan sonra okulu bırakabilirim ancak kazanmadan nasıl diploma alacağım okuldan. Polislik de olmazsa ortada kalmış olacağım

  1. blank Admin dedi ki:

   e-devletten alabilirsin.

 4. blank Sinan dedi ki:

  Hocam her yıl için ayrı tyt sınavına mı girmek gerekiyor mesela ben bu yıl girdiğim tyt puanını seneye kullanamaz mıyım ? Ve bu yıl baraj kaç puan olur tahmini ?

  1. blank Admin dedi ki:

   Her sene girmeniz gerekiyor.

 5. blank Harun dedi ki:

  Puanlar Ham puana göre mi esasa alınacak yoksa yerleştirme puanına göre mi

  1. blank Admin dedi ki:

   Ham puan.

 6. blank Emriye dedi ki:

  Göz numaram 1. Sağ ve sol. Uzağı net görememe. Fakat gözlük takmayınca problem olmuyor. Mülakat da direkt elenir miyim

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 7. blank Enise dedi ki:

  Peki ben şuan lise son sınıf öğrencisisyim ve nasıl basvura bilirim yani tam olarak şuan ne yapman gerekiyor

  1. blank Admin dedi ki:

   Şu an başvuru olayı yok. TYT girmelisin öncelikle.

   1. blank Muhammet dedi ki:

    Tyt puanimla basvurdum ve beni fiziki veya sozlu mulakatla eledilef tyt puanim siliniyomu ?

  2. blank Yunus akkoç dedi ki:

   Meslek lisesi okuyorum devletin verdiği ek puan sayılıyormu?

   1. blank Admin dedi ki:

    hayır…

 8. blank Burak dedi ki:

  Admin kılavuz ne zaman yayınlanacak?
  Simdiden tesekkurler

  1. blank Admin dedi ki:

   Belli değil.

 9. blank Dilara dedi ki:

  Ben açık ögretim lise ögrencisiyim polislik istiyorum ama ne yapmalıyım
  Birde pomen için ne yapmalıyım

  1. blank Admin dedi ki:

   Mezun olmalısın.

 10. blank ferdi dedi ki:

  ben açık liseden yeni mezun oldum yaş 30.09.1994 tyt ye girdim ama gereken puanı alabilicemi düşünmüyorum kötü geçti seneye polis yada pöh olmak için şansımı deniyebilirmiyim yaşım sorun olur mu ve askerliyi yapmadım yoklama kaçagı durumundayım erteleticem pmyo başvurusunda sorun olur mu şimdiden tesekkurler

  1. blank Admin dedi ki:

   İlan gelmeli öncelikle.

   1. blank ferdi dedi ki:

    pöhde yaş şarıt 28 diyilmi 2019da tytye girip başvuramazmıyım

    1. blank Büşra dedi ki:

     Merhaba. Ben busra arslan 15.01.2001 liyim. 1.69 boyum var 50 kiloyum. 17 yasindayim lise mezunuyum polis olmak istiyorum bu sene. Sınava giremek istiyorum girebilirmiyim

 11. blank Tuğba dedi ki:

  Başvurular temmuz ayında olacak,ama ben Ağustos ayında tam tamına 18 olacağım.Bir sıkıntı olur mu?

  1. blank Admin dedi ki:

   Doğum tarihin nedir?

 12. blank Özkan dedi ki:

  Merhaba bn 19 yaşındayım ve dışardan liseyi okuyorum lise 3. Sınıftayım şu an ekim ayının sonunda askerliğim gelicek bu şartlar altıda polis olmak için napmalıyım

 13. blank Özkan dedi ki:

  Merhaba ben 19 yaşındayım ve dışardan liseyi okuyorum lise 3. Sınıftayım şu an,ekim ayının sonunda askerliğim gelicek bu şartlar altıda polis olmak için napmalıyım

  1. blank Hakan dedi ki:

   Liseyi bitirmelisin.

 14. blank Muharrem dedi ki:

  Kolumdan ameliyat oldum izi var PMYO ya başvuruda buluna bilirmiyom

  1. blank Admin dedi ki:

   İzin boyutu önemli.

 15. blank Alp dedi ki:

  30 ekim doğumlu olduğum için seneye başvuracağım şuan mezuna kaldım klavuzda “Erkek adaylar için askerlik ile ilişiğin bulunulmadığına dair yazılı beyanı” diye bir kısım var bu beni ilgilendiriyor mu bilgi verebilir misiniz?

  1. blank Admin dedi ki:

   ilgilendirmiyor

 16. blank kadir dedi ki:

  sınav sisteminin yeniden değişeceği söyleniyo pmyo da nasıl bi değişme olur puan yine ortalama 260-280 arası olurmu yoksa değişirmi

  1. blank Admin dedi ki:

   biz duymadık

 17. blank süleyman dedi ki:

  Lise son sinif öğrencisiyim ama yaş 17 bu sayfada da lise son sınıf öğrencileride başvuru yapabilirler demiş doğrumudur

  1. blank Admin dedi ki:

   TYT girmelisin öncelikle

 18. blank Mümin Tomruk dedi ki:

  Merhabalar, mesleki açıköğretim lisesi adalet alanı son sınıf öğrencisiyim yorumlara olan cevaplarınız sayesinde kafamdaki her soruyu yanıtladım teşekkür ederim.
  Benim sağ kolumda küçük bir dövme var yaklaşık 5cm uzunluğunda ve eşgal temsil edecek şekilde değil. Bunu sildirmem mi gerekiyor yoksa sorun olmuyormu yanıtlarsanız çok sevinirim.

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olabilir

 19. blank Dilan dedi ki:

  Hocam ben şu an lisedeyim bir arkadaşım bana pmyo başvurursan üniversite tercihi yapmazsın dedi bu konu hakkında bilgi verir misiniz

  1. blank Admin dedi ki:

   Öyle birşey yok.

 20. blank Ahmet dedi ki:

  Admin ben lise son sınıfta 25 yaşındayım başvuru yapabilir miyim ama diploma alana kadar 26 oluyorum kabul edilir mi

  1. blank Admin dedi ki:

   Doğum tarihin nedir?

 21. blank Abdulbaki SALUR dedi ki:

  Polis özel harekat başvuruları ne zaman olur

  1. blank Admin dedi ki:

   PÖH (Polis Özel Harekat) alımları ile ilgili bir çok kaynaktan bir çok söylem ve haber görmüş olabilirsiniz. Fakat bunların hiç bir gerçekliği ve kıymeti harbiyesi bulunmamaktadır. 2018 yılında PÖH alımları yapılıp yapılmayacağı malesef meçhul.

 22. blank Batuhan dedi ki:

  Admin ben 15 temmuz 2001 doğumluyum ve lise sonum bu sene tyt ye girip 2019da pmyo basvurusu yapabilirmiyim 15 temmuzda 18 yaşima girecem yalniz ?

  1. blank Admin dedi ki:

   BAşvuru yaptığınızda yaşınız tam 18 dolması gerekiyor..

 23. blank Ahmet dedi ki:

  Selam aleykum öncelikle abi.. Ben Ahmet lise mezunuyum ıkı yıldır özel harekat olmayı istiyorum da bu alımlar bi daha ne ZMn olucak ve ne gerekli yazılı sınav falan mı yoqsa mülekat sistemi olarak mı alımlar yapılıyor bunun için bi aydınlatma edersen bize sevinirim şimdiden teşekkür ederim Allah”a emanet olun…

  1. blank Admin dedi ki:

   sınav yok artık…gerekli sınavlardan aldığınız puanlara bakılır ve sonra mülakatlarda belli olur..

 24. blank CANER dedi ki:

  Merhaba ben lise son öğrencisiyim tyt girdikten sonra direk polisliğe başvurucam kazanamassam üniversite tercih edebilir miyim yani üni kayıtları bitmeden pmyo sonuçları belli olur mu boşta kalmak istemiyorum

  1. blank Admin dedi ki:

   net tarih belli olmaz…

 25. blank Furkan dedi ki:

  Hocam ben şimdi lise son siniftayim başvurabilir miyim neler lazim

  1. blank Admin dedi ki:

   mezun olup tyt den yeterli puanı aldıktan sonra pmyo ya başvuru yapabilirsiniz..

 26. blank Derya okur dedi ki:

  Ben 30 eylül 2001 doğumluyum ve bu sene mezun oluyorum tyt ye girip polisliğe başvurmak istiyorum fakat polis alımına kadar yaşım tutarmı bu sene için yani tam olarak 2019 hangi ayına kadar uzatilliyor ve yerleştiriliyoruz sadece 1 aydan mı kaybediyorum çok gitmek istiyorum bu meslek benim hedefim lütfen yardımcı olunnn ?

  1. blank Admin dedi ki:

   yaşınız problem olur 2020 beklemeniz gerekiyor sınav haziranda başlıyor ..

 27. blank Baran dedi ki:

  Admin benim babamın cezaevine girmiisti 7 yıl yatmış ama baya oldu 20 yıl dan fazla oluyor bu beim için bi sıkıntı olur mu

 28. blank Cemal dedi ki:

  Amalyat oldum göğüs ten sıkıntı olurmu

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

 29. blank Sevda dedi ki:

  Lise son siniftayim ve 17 yaşındayım26 kasımda giriyorum 18’e sanırım ben başvuru yapamiyorum bu sene. Sizce?

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

 30. blank Dilan özkan dedi ki:

  Ben 2001 dogumluyum 10 haziranda 18 yasina gircem suan 17 yasindayim lisede son senem ben polislik sinavina girmek istiyorum yaşın bir sakincasi olur mu

  1. blank Admin dedi ki:

   evet….

 31. blank Fatih dedi ki:

  Hocam ben simdi bu sene lise son dayim ama yasim 17 haziran 22 de 18 giricem pmyo kayit yaptirabilirmiyim?

 32. blank Barış dedi ki:

  Admin ben 24 kasım 2001 doğumluyum lise 3 okuyorum. 2019 kasım 24 de tam 18 olucam tyt ye girip geçersem başvuru yapabilir miyim?

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…2019 için yetişmez…

 33. blank makbule dedi ki:

  selamün aleyküm admin ben 16 yasındayım 04052003 lüyüm yunus polis olmak istiyorum ne yapmam gerekiyor ve tesettürlüğüyüm sorun olurmu ?

 34. blank ferhat yavuz dedi ki:

  ben 30.08.1992 doğumluyum polis olabilmem için yaş sınırının üzerindemiyim

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

 35. blank Kerem dedi ki:

  Ben bu sene liseyi bitirdim fakat 17 kasımda 18 yaşına girmiş olacağım başvuru yapabilirmiyim

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

  2. blank Beyza dedi ki:

   Merhaba admin küçükken trafik kazası geçirmişim ve sırtımda ameliyat izi var ve birazda bileğime var başvuru yapabilirmiyim

   1. blank Admin dedi ki:

    doktor takdirinde…

 36. blank hatice nur gürsoy dedi ki:

  12. sınıfım polislik sınavlarına başvuru yapabilirmiyim ve fiziksel olarak katılım şartları nelerdir ?☺️

  1. blank Admin dedi ki:

   mezun olmanız gerekiyor..

 37. blank Sefa Yıldırım dedi ki:

  Meslek lisesi öğrencisiyim ve devletin ek olarak verdiği puan TYT den PMYO ya geçişte etkili oluyormu acaba ?

  1. blank Admin dedi ki:

   net tyt puanı baz alınır…

 38. blank Karadeniz kızı dedi ki:

  Teşekkür ederiz

 39. blank Sena dedi ki:

  17 kasım 2004 doğumluyum bi sene kaldım lisede 10. Sınıfım şuan 12 ye geldiğimde tyt yi geçersem 18imi doldurmuş olurmuyum başvuru yapabilirmiyim

 40. blank Kerem dedi ki:

  Anlamadığım birşey var.Cevap verirseniz sevinirim.Lise sona gelince 17 yaşında oluyoruz ama o sene 18 yaşına gireceğiz.başvuru yapabiliyormuyuz? Yoksa gelecek senemi başvuru yapmamızmı gerek?

 41. blank Emine dedi ki:

  Merhaba bişey danışacağım .
  Ben 12. Sınıf öğrencisiyim ve şu an da 17 yaşındayım ve tyt de yaş sınırı yok ben mülakkatta 18 mi olmuş olmam lazım yoksa mülakata giremiyormuyum?

 42. blank Sinem dedi ki:

  Merhaba ben lise 3 öğrencisiyim seneye tyt ile giricem onu anladım ama pmyo ‘ya girdiğimde fiziki yada sözlü bi sınava giricekmiyim ve birde acaba pmyo daki sınava hazırlanmak için herhangi bir yere gitmem gerekiyormu?

 43. blank özlem dedi ki:

  Merhaba ben acikogretim 1.sinif öğrencisiyim polislige başvurmak istiyorum başvuruda lise mezunu olarak secsem olurmu yoksa iki yılı bitirmem mi gerekiyor yada lise mezunu olarak gitsem

 44. blank Tunahan dedi ki:

  1 mart 2005 pmyo gidebilir mi