Askerlik Celp İşlemleri

Lisanslı Sporcuların Askerlik Tecil İşlemleri

Askerlik kanununda insanların hangi şartlar altında askerliğe gideceği ayrıntılı olarak belirtilmektedir. Söz konusu yasanın ilgili maddelerinde insanların zor duruma düşmelerini engellemek amacıyla bazı kişilere kolaylıklar sağlanmıştır. Bundan dolayı da insanlar bu şartların ne olduğunu merak etmektedir. Eğitimim bitmedi, askere gitmek zorunda mıyım? Tedavi sürecinde askerlik ertelenebiliyor mu? Tarzında çok sayıda soru insanlar tarafından sorulmaktadır. Yazımızda bunlara benzer bir konu hakkında bilgi vereceğiz. Lisanslı sporcuların askerlik tecil işlemleri hakkında bilgi vereceğimiz yazımızda ayrıca farklı hususlardan da bahsedeceğiz. Öncelikle şunu belirtmekte fayda bulunmaktadır. İnsanların özel durumları askerlik tecil sebebidir. Fakat bu özel durumlar sadece ilgili yasada belirtilen hususlardır. Bunlar dışındaki hususlar için tecil işlemi yapılmamaktadır.

Lisanslı Sporcuların Askerlik Tecil İşlemleri ve Tecil Hakkı Olan Sporcular

Lisanslı sporcuların askerlik tecil işlemleri konusuna geçmeden önce insanların eğitim ve sağlık gibi konulardan dolayı askerliklerini tecil ettirebileceğini belirtelim. Bunlar dışında lisanslı sporculara da askerlik tecil konusunda bazı haklar verilmiştir. Lisanslı sporcular 38 yaşını doldurdukları yılın son ayını geçmemek suretiyle askerliklerini tecil ettirebilmektedir. Fakat söz konusu hak bütün lisanslı sporculara değil ilgili yasada belirtilen sporculara verilmiştir. Tecil hakkı verilen lisanslı sporcular şunlardır:

  • Dünya ve Avrupa Şampiyonaları, Olimpiyat Oyunları ile uluslararası müsabakalarda yapılan yarışmalar sonucunda ilk üç derece içerisinde bulunan sporcular
  • Yukarıda belirtilen dereceleri alan takımların kadrolarında yer alan sporcular
  • A Milli Takım ve Büyükler Milli Takım kadrolarında yer alan sporcular
  • Türkiye Profesyonel 1’inci ve 2’inci Futbol Liginde yer alan takımların kadrolarında bulunan sporcular
  • Üç ve daha fazla ligi bulunan spor dallarında, en üst iki ligde yer alan takımların kadrolarında bulunan sporcular
  • İki ligi bulunan spor dallarında, en üst ligde yer alan takımların kadrolarında bulunan sporcular

Yukarıda belirtilen sporcular arasında yer alan kişiler askerliklerini tecil ettirebilmektedir. Lisanslı sporcuların askerlik tecil işlemleri kişilerin bağlı bulundukları federasyona ya da yapmış oldukları spora bağlı olarak değişebilmektedir.

Lisanslı Sporcuların Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Yukarıdaki grup içerisinde bulunan ve tecil hakkı olan kişilerin farklı durumları da olabilmektedir. Lisanslı sporcuların askerlik tecil işlemleri için öncelikleri takımları aracılığıyla bağlı oldukları federasyona başvuru yapmaları gerekmektedir. Buradan da federasyon Milli Savunma Bakanlığı’na başvuru yapmakta ve sporcunun askerliğinin tecil edilmesini teklif etmektedir. Basit bir örnek üzerinde anlatmak gerekirse futbol takımında oynayan lisanslı futbolcu öncelikle kulübü aracılığıyla Futbol Federasyonuna başvuru yapması gerekmektedir. Federasyon yapılan başvuruyu incelemekte ve başvuru yapan kişinin böyle bir hakkı olup olmadığına karar vermektedir. Daha sonra ise bu başvuru Milli Savunma Bakanlığına gitmektedir. Orada yapılacak değerlendirme neticesinde karar verilecektir. Böylece sporcuların askerlikleri tecil edilmiş olmaktadır.

Lisanslı Sporcuların Askerlik Tecil İşlemleri ve Farklı Durumlardaki Uygulamalar

Lisanslı sporcuların askerlik tecil işlemleri yapılırken yoklama kaçakları hakkında da bazı hususlar bulunmaktadır. Lisanslı sporcu olmasına rağmen yoklama kaçağı durumunda olan kişilerin şartları incelenirken yoklama dönemi esas alınmaktadır. Yani yoklama döneminde tecil hakkı bulunması şartı aranmaktadır. Bu şartı sağlayan kişilerin gerekli belgeleri ve sözleşmeleri kendinde ve bağlı bulunduğu kulüpte bulunmak zorundadır. Söz konusu durumda olan kişi öncelikle askerlik şubesine giderek durumunu anlatmalı ve askerliğe alınma kararı aldırmalıdır. Bu aşamadan sonra ise iki ay erteleme             talep edilmesi ve bu sürede bağlı bulunan federasyonun gerekli işlemleri tamamlaması gerekmektedir. Böylece sporcuların askerlikleri tecil olmakta ve üstelik yoklama kaçaklığı durumu da son bulmaktadır.

Lisanslı sporcuların askerlik tecil işlemleri için sporcuların takımlarında belli bir süre görev almaları da aranan şartlar arasında bulunmaktadır. Yani sporcular takımların kadrosunda bulunsa fakat fazla süre alamayarak sürekli kenarda beklerse tecil hakkından yararlanamayabilir. Lisanslı sporcu olduğu için askerliği tecil edilen kişilerin sakatlanması ya da farklı bir sağlık sorunundan dolayı müsabakalara katılamaması durumunda ise bu şart aranmamaktadır. Yani söz konusu oyuncular tekrar askerliklerini tecil ettirebilmektedir. Söz konusu sağlık sorunun heyet raporu ile belgelendirilmesi gerektiğini de unutmayınız. Tek tabip tarafından verilen raporlar burada anlatılan durum için geçerli değildir. Çünkü tek tabipler en fazla 20 gün rapor verebilmekte ve bu da müsabakalara katılma şartını engellememektedir.

Lisanslı sporcuların askerlik tecil işlemleri için sorulan sorulardan bir kısmı ise takım değişiklikleri ile ilgilidir. Bilindiği gibi sporcuların oynadıkları ligler, spor dalındaki lig sayısına bağlı olarak ya sadece birinci ya da birinci ve ikinci ligden birisi olması gerekmektedir. Örneğin birinci ligde oynaması durumunda tecil işleminden yararlanacak bir sporcu yıl içerisinde birinci ligde görev yapsa ve bu sayede askerliğini tecil ettirdikten sonra ikinci ligdeki bir takıma geçerek buradaki müsabakalara katılsa durumum nasıl olur diye merak etmektedir. Böyle durumlarda Milli Savunma Bakanlığı kişilerin fiilen oynadığı lige bakmakta ve onu dikkate almaktadır. Bundan dolayı bu şekilde lig değiştiren kişiler tecil hakkından yararlanamamaktadır.

Lisanslı sporcuların askerlik tecil işlemleri yapılırken sporcuların fiili durumları dikkate alınmaktadır. Örneğin birinci ligde oynayan kişinin daha sonraki süreçte sözleşmesinin iptal edilmesi tecil işlemlerinden yararlanamaması anlamına gelmektedir. Bundan dolayı da fiili durumu değişen kişilerin yeni durumlarına göre değerlendirme yapması gerekmektedir. Aksi durumda yapılacak olan değerlendirmeler yanlış olacaktır.

İki Kardeş Aynı Anda Askerlik Yapabilir Mi?

Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri

Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu