KPSS 2018/1 Tercih Sonuçlarına Göre Yerleştirilen Aday Sayısı Belli Oldu

13.07.2018
A+
A-
KPSS 2018/1 Tercih Sonuçlarına Göre Yerleştirilen Aday Sayısı Belli Oldu

Bugün açıklanan KPSS 2018/1 tercih sonuçlarına göre adayların yerleştirildikleri kamu kurum ve kuruluşları da belli oldu. Hem ortaöğretim, hem ön lisans hem de üniversite mezunları için yapılan tercihlerde bugün sonuçlar resmi kaynaklardan duyuruldu. ÖSYM resmi internet sitesinde tercih sonuçlarını sorgulama bölümünden tüm adaylar TC kimlik numaralarını ve aday şifrelerini kullanarak yerleştirilip yerleştirilmediklerini ya da yerleştirildilerse hangi kamu kuruluşuna hangi pozisyonda yerleştirildiklerini detaylı şekilde görebilirler.

Kpss aracılığı ile birçok kamu kurum ve kuruluşuna memur alımı yapılacağı açıklanmıştı. Bugün yapılan tercih sonuçları duyurusu ile birlikte adayların yerleştikleri kurum ve kuruluşlarda netleşmiş oldu. Daha önceki sistemde adayların evlerine yerleştirildikleri bölümlerle ilgili belge giderken, internet çağı ile birlikte bu uygulamaya da son verilmiş oldu. KPSS 2018/1 tercih sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar ÖSYM resmi internet sitesi aracılığı ile sonuçlarını görebilirler. Adayların kendilerine ait aday şifresi olması da gerekmektedir.

Toplam 1.471 Aday Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Yerleştirildi

26 Haziran – 5 Temmuz tarihleri arasında yapılan KPSS başvurularının tercihleri bugün itibariyle netleşti. Hayli yüksek sayıda bir başvuru yapılan 2018/1 KPSS için toplamda 115 bin 863 aday başvuruda bulunurken, bu adaylardan toplamda 1.471 tanesi yerleştirildi. Yapılan başvuruya oranla yerleşen aday sayısı hayli düşük kalsa da, birçok farklı kadro için aday yerleşmiş oldu. 2018/1 KPSS sonuçlarına göre yerleşen adayların eğitim durumlarına bakacak olursak;

  • Ortaöğretim mezunu toplam yerleşen aday sayısı 80

 

  • Önlisans mezunu toplam yerleşen aday sayısı 609

 

  • Lisans mezunu toplam yerleşen aday sayısı 782

 

Bu rakamlarla birlikte bugün açıklanan sonuçlara göre toplamda 1.471 adayın yerleştirildiğini görmekteyiz. Bu adaylar birçok farklı meslek branşına göre yerleştirilmiş oldu. Aynı zamanda adayların yerleştikleri kurumlar da birbirlerinden çok farklı. Aday kadroları da adayların eğitim durumlarına göre belirlendi.

KPSS 2018/1 Tercih Sonuçlarına Göre Adayların Yerleştiği Kadrolar

Bugün yapılan açıklamaya göre birçok aday boşta kalsa da yerleşen adayların hangi kamu kurum ve kuruluşlarına, hangi pozisyonlarda yerleştiği belli oldu. Adaylar bilindiği gibi tercih yaparken eğitim durumlarına göre kendileri için belirlenmiş olan kamu kurum ve kuruluşlarına ve pozisyonlara başvuru yapabiliyordu. Buna göre adayların eğitim durumu ile KPSS 2018/1 kadrolarını sıralayacak olursak:

  • Ortaöğretim mezunu adaylar için KPSS 2018/1 tercihlerinde adayların yerleştirildikleri kadrolar, teknik ressam, veteriner sağlık teknisyeni, hayvan bakıcısı, vagon teknisyeni, teknisyen, şoför ve kaloriferci olarak açıklandı.

 

  • Önlisans mezunu adaylar için KPSS 2018/1 tercihlerinde adayların yerleştirildikleri kadrolar, sekreter, sağlık teknikeri, veteriner sağlık teknikeri, hemşire, icra memuru, anbar memuru, teknik ressam, orman muhafız memuru, muhasebeci, memur, şoför, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, aşçı, bilgisayar işletmeni, programcı, laborant, koruma ve güvenlik görevlisi şeklinde atamaları gerçekleştirildi.

 

  • Lisans mezunu adaylar için KPSS 2018/1 tecihlerinde adayların yerleştirildikleri kadrolar biyolog, grafiker, avukat, programcı, memur, antrenör, mimar, diyetisyen, fizyoterapist, odyolog, apron memuru, veteriner, istatistikçi, bilgisayar işletmeni, sekreter, hemşire, veteriner hekim, kütüphaneci, çözümleyici, psikolog gibi memuryetlerden oluştu.

 

KPSS 2018/1 Düşük Puanlı Atamalar ve Boş Kalan Kadrolar

ÖSYM tarafından gün içerisinde yapılan açıklamayla birlikte düşük puanlı atamalar ve boş kalan kadrolar da belli oldu. Buna göre sizler için düşük puanlı atama yapılan bazı memuriyetleri ve boş kalan memuriyetleri sıralayalım:

  • Lise mezunlarından Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği bünyesine yapılan Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni memurluğu için 67 puan ile atama yapıldı.

 

  • Lise mezunlarından İstanbul Medeniyet Üniversitesi bünyesine yapılan Hemşire atamasında ise 71 puan ile atama yapıldı.

 

  • Önlisans mezunlarından Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi bünyesine yapılan Memur alımı 72 taban puanı ile gerçekleşti

 

  • Lisans mezunlarından Ankara Üniversitesi bünyesine yapılan Memur alımı 65 puan ile gerçekleşmiş oldu.

 

Düşük puanlı atama yapılan birkaç bölümden örnek verdikten sonra boşta kalan kadrolarla ilgili bilgileri aktaralım. Yalnızca 1 tane kadro boşta kaldı. İstanbul Üniversitesi bünyesinde görevlendirilmek üzere Su Bilimleri ve Mühendisliği lisans programından mezun adaylardan atama yapılması planlanıyordu. Ancak söz konusu kadro kimse tarafından tercih edilmediği için boşta kalmış oldu ve atama gerçekleşmedi.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.