2023 KOSGEB Kredi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

06.09.2018
933
A+
A-
2023 KOSGEB Kredi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ülkemizde faaliyet gösteren kurumlardan birisi olan KOSGEB, işletmeleri desteklemek için kurulmuştur. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere verdiği desteklerle dikkat çeken kurum, ekonomiye de dolaylı olarak katkı sunmaktadır. KOSGEB tarafından verilen kredilerin önemli bir kısmı faizsiz iken bir diğer kısmı ise hibe şekli

ndedir. Yani bunların geri ödemesi yoktur. Bu kadar önemli bir fırsat, insanlardan çok büyük ilgi görmekte ve krediler için çok fazla başvuru yapılmaktadır. Bu aşamadan sonra ise 2023 KOSGEB kredi sorgulama işlemi nasıl yapılır sorusu ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun cevabı çok sayıda insan tarafından merak edilmektedir.

KOSGEB ve Kredileri Hakkında Genel Bilgiler

2023 KOSGEB kredi sorgulama işlemi hakkında bilgi vermeden önce bu kurumun sağlamış olduğu kredilerden ve bunlara nasıl başvuru yapılacağından bahsedilmesi çok daha doğru olacaktır. Bu kurumun kuruluş amacı işletmeleri ve girişimcileri desteklemektir. Bu desteğin temel hedefi ise ekonomiye katkı sunulmasıdır.

Unutulmamalıdır ki KOSGEB bir banka değildir ve verdiği kredilere yapılacak olan başvurular da buna göre farklılık göstermelidir. Aksi durumda yapılacak başvuruların reddedilme olasılığı çok yüksektir. Buraya yapılacak olan kredi başvurularının nasıl olacağı, kredi türüne göre farklılık göstermekte ve yapılan ilanlarda başvurunun nasıl olacağı ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Dolayısıyla da insanların bunları takip ederek başvuru yapması son derece kolaydır.

Başvuruların bir kısmında kişilerin girişimcilik sertifikası sahibi olması gibi bir zorunluluk vardır ve bunun atlanmaması gerekmektedir. Bu sertifika, kurum tarafından il merkezlerinde verilen kurslardan alınmaktadır. Talep durumuna bağlı olarak ilçe merkezlerinde de bu kurslar verilebilir. Kurumun sitesinden, kursların nerede verildiği kolaylıkla öğrenilebilir.

Sertifika aldıktan sonra ise proje geliştirilmesi ve daha sonra bunun kuruma sunulması gerekiyor. Bu aşamadan sonra KOSGEB kredi sorgulama işlemi devreye girmekte ve açıklanacak olan sonuç bu işlem sonrasında öğrenilebilmektedir.

KOSGEB Kredi Sorgulama İşlemi İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

KOSGEB tarafından verilen kredilere ait sorgulama işleminin yapılabilmesi için öncelikle başvuruların sorunsuz olması gerekiyor ki bu husus son derece önemlidir. Başvuruların hatalı olması, geçersiz sayılmasına neden olacaktır. Bundan dolayı da bütün detaylara tam olarak hakim olunması ve buna göre başvuruların eksiksiz yapılması gerekir.

Başvurular yapıldıktan sonra güvenlik soruşturması yapıldığının da bilinmesi gerekmektedir. Bazı başvurular her ne kadar başarılı ve eksiksiz olsa dahi, güvenlik soruşturmasından kaynaklı olarak geçersiz olarak kabul edilebilir. Bu da KOSGEB kredi sorgulama işlemi nasıl yapılır sorusunun anlamsız hale gelmesine neden olur. Olmayan başvurunun sorgulaması yapılamaz.

2023 KOSGEB Kredi Sorgulama İşlemi

KOSGEB kredi başvurusu eksiksiz olarak yapılmış ve güvenlik soruşturmasında sorun yaşanmamış ise başvuru sorgulama işlemi yapılabilir. KOSGEB tarafından sonuçlar bazı dönemlerde SMS ya da mail yoluyla da kişilere bildirilmektedir. Dolayısıyla bu şekilde de başvuruların sonuçları öğrenilebilir.

SMS ya da mail haricinde 2023 KOSGEB kredi sorgulama işlemi nasıl yapılır sorusunun cevabı kurumun resmi internet sitesindedir. Yani sorgulama işlemi bu site üzerinden yapılmaktadır. Söz konusu sorgulamalar ya kurumun kendi sitesinden ya da kurulan yeni bir site üzerinden rahatlıkla yapılabilir.

Sorgulama işleminin yapılabilmesi için siteye kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılması önemli bir zorunluluktur. Bu işlem yapılmadan kredi başvuruları sorgulanamaz. Kullanıcı adı ve şifre, kurum tarafından verilmektedir. Eğer kişiler bunları kaybederse kurumdan tekrar alabilecekleri gibi internet sitesi içerisinde yer alan bölümden de alabilirler. Kullanıcı adı ve şifre ile kurumun sitesine giriş yapıldıktan sonra ilgili menüler izlenerek sorgulama işlemi çok rahat bir şekilde yapılabilir. Bu işlemler çok az zaman almaktadır.

Kredi Sorgulama İşlemi Sonrasında İzlenecek Olan Adımlar

Yukarıda genel hatlarıyla 2023 KOSGEB kredi sorgulama işlemi anlatıldı. Bu işlemin biraz internet kullanmayı bilen hemen herkes zorlanmadan rahat bir şekilde yapabilir. Dolayısıyla da insanlar için son derece basit bir işlem olduğu söylenebilir. SMS ya da mail ile sonuçlarını öğrenen kişiler de yine bu yöntemle sorgulama yapabilir.

Sorgulama sonucu olumsuz olan kişilerin bu aşamadan sonra yapacakları herhangi bir işlem yoktur. Fakat olumlu sonuç alan kişiler, kredilerini kullanabilmek için bir takım adımları izlemelidir. Yani buradan olumlu sonuç alınmasıyla süreç bitmemektedir.

Olumlu sonuç alan kişiler, sitedeki sorgulama sayfasından çıktı almak zorundadır. Bu çıktı ile kredi talep etmek için bankalara başvuru yapılmalıdır. Fakat başvuru yapılacak olan bankaların KOSGEB ile anlaşmalı olması gerekiyor ki bunlar İş Bankası, Halk Bankası, QNB Finansbank, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Denizbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’dır. Fakat burada yer alan bankalar zaman zaman değişebilmektedir. KOSGEB kredi sorgulama işlemi sonrasında bu bankalar kurumdan ya da kurumun sitesinden öğrenilebilir.

Kredi Notu ile KOSGEB Kredisi Arasındaki İlişki

KOSGEB kredi sorgulama işlemi nasıl yapılır sorusunun cevabı yukarıda genel hatlarıyla verildi. Burada bilinmesi gereken farklı hususlar da vardır. Eğer alınan kredinin geri ödemesi var ise kişiler bankalara başvurduktan sonra bankalar tarafından da detaylı olarak bir inceleme söz konusu olacaktır. Yani kişilerin kredi notları bu aşamada devreye girecek ve kredi kullanıp kullanamayacaklarını belirleyecektir.

KOSGEB tarafından verilen kredi geri ödemesiz yani hibe ise kredi notu dikkate alınmayacaktır. Bu hususların bilinmesi ve planlamaların buna göre yapılması gerekmektedir.

KOSGEB Kredi Şartları Nelerdir ?

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Şartları

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.