KOSGEB Hayvancılık Kredisi Şartları Konusu ile İlgili Genel Bilgiler

03.01.2018
822
A+
A-
KOSGEB Hayvancılık Kredisi Şartları Konusu ile İlgili Genel Bilgiler

Ülkemizde ekonominin gelişmesi ve girişimcilerin desteklenmesi için farklı kurumlar tarafından desteklemeler verilmektedir. Bu kurumlar arasında bulunan KOSGEB esnaflardan çiftçilere kadar pek çok kişiye farklı krediler sağlamaktadır. Bu kredilerin bir kısmı faizsiz iken bir kısmı ise hibe şeklindedir. Başvurucular belirlenen şartlara uymak koşulu ile bu krediler için başvuru yapabilmekte ve KOSGEB tarafından yapılan gerekli değerlendirme sonucunda bu krediler alınabilmektedir. Girişimcilerin KOSGEB tarafından sağlanan bu tür kredilerden yararlanabilmesi için mutlaka kurum tarafından belirlenen alanlarda kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde bu kredilerden yararlanılması söz konusu olmamaktadır. KOSGEB tarafından kredi verilen alanlardan birisi de hayvancılıktır. Girişimciler bu alanla ilgili kredi başvurusunda bulunabilmektedir. KOSGEB hayvancılık kredisi şartları sağlanmak koşulu ile yapılacak olan başvurular, yapılacak olan kapsamlı değerlendirme ile sonuca bağlanacaktır.

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Şartları ve Desteklenen Alanlar

KOSGEB hayvancılık kredisi şartları tamamen kurum tarafından belirlenmiş olup farklı aşamalardan oluşmaktadır. Öncelikle kredi başvurusu yapabilmek için KOSGEB tarafından belirlenen alanlarda yatırım ve harcama yapılması gerekmektedir. KOSGEB tarafından hayvancılık ile desteklenen bazı alanlar şu şekildedir:

  • Her türlü kümes hayvanların etlerin işlenmesi ve saklanması
  • Hayvanların toptan ticareti
  • Balık veya kabuklu deniz hayvanları veya yumuşakları işlenip saklanması
  • Et ve kümes hayvanların etlerinden üretilen ürünlerin imalatı
  • Bitkisel veya hayvansal olarak sıvı ya da katı yağ imalatı

Bu alanların dışında da farklı birçok alan bulunmakta ve bunlar kurumun sitesinde yer almaktadır. KOSGEB hayvancılık kredisi şartları arasında bulunan ve girişimcilerin dikkatinden kaçan çok önemli bir husus bulunmaktadır. KOSGEB girişimcilere hayvan almak için kredi vermemektedir. KOSGEB tarafından verilen kredi destekleme amaçlıdır. Bu kredi ile desteklenen yerin üretim sağlaması ve istihdam oluşturması hedeflenmektedir. Bundan dolayı kurum hayvan alımına değil, hayvanlardan üretilecek ürünlere ya da toptan ticaretlerine yönelik krediler sağlamaktadır.

KOSGEB hayvancılık kredisi şartları arasında kredinin nerede kullanılacağı hususu çok önemlidir. Yukarıda da bahsedildiği gibi üretim ve istihdam amaçlı krediler sağlanmaktadır. Hayvancılık yapacak olan kişiler bu duruma çok dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde planladıklarının dışında gelişmeler yaşanmakta ve maddi destek alınamamaktadır. Bundan dolayı yatırım yapmadan önce KOSGEB tarafından destek sağlanan alanların dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Daha sonra ise bizzat kurum ziyaret edilerek bilgi alınması ve yapılacak olan yatırım ile ilgili destek alınıp alınamayacağı konusunun netleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca KOSGEB tarafından sağlanan destekleri alabilmek için mutlaka verilen eğitimlere katılmak ve bunun sonucunda da sertifika almak gerekmektedir. Bu sertifika olmadan KOSGEB desteklemelerinden yararlanılamamaktadır.

KOSGEB hayvancılık kredisi şartları arasında yer alan sertifika birçok alanda istenirken nadiren de olsa bazen istenmeyebilmektedir. Hayvancılık alanındaki desteklemelerde genellikle istenmektedir. Bu sertifika alındıktan sonra yapılması gerekenler kısaca şu şekildedir:

  • KOSGEB veri tabanına kayıt olmak
  • Kobi beyannamesi ve bilgi dokümanı doldurulmak ve bunun çıktısını almak
  • İstenilmesi halinde gerekli olan projeyi hazırlamak

Bunların dışında da yapılması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Fakat onlar daha ufak ayrıntılar olup önemli olanlar bunlardır. Bu adımların sırasıyla yapılması ve yapılırken de ilgili kişilerden destek alınması gerekmektedir. Bu adımlardan sonra KOSGEB kredisine başvuru yapılabilmektedir. Hayvancılık ile KOSGEB tarafından sağlanan faizsiz ve hibe kredi bulunmaktadır. Hibe kredi her alan için farklı koşullara sahip olup yapılacak yatırım ile ilgili ne kadar hibe kredisi verildiği ilgili kurumlardan öğrenilebilmektedir. Örneğin ipek böceği üreticiliği için KOSGEB tarafından verilen kredinin tamamı hibe olabiliyorken damızlık hayvan alımında bu oran %50’dir.

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Şartları ve Diğer Hususlar

KOSGEB hayvancılık kredisi şartları arasında bulunan destekleme hususuna dikkat edilmesi gerekmektedir. KOSGEB tarafından sağlanan kredi sadece destekleme amaçlıdır. Yani bu kredi ile hayvancılık yapılamamakta fakat bu kredi ile yapılan hayvancılık desteklenebilmektedir. Hayvancılık yapan bir kişi bu kredi ile bu işle ilgili ekipmanları alabilirken aynı kredi ile hayvan alımı yapılamamaktadır. Bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir. KOSGEB hayvancılık kredisi şartları genel olarak bu şekilde olup zaman zaman şartlarda değişikliğe gidilebilmekte ve bu durumda kamuoyu ile ilgili kurumlar tarafından paylaşılmaktadır. KOSGEB kredisinden yararlanmak isteyen kişilerin takip etmesi gereken yol yukarıda genel hatlarıyla belirtilmiştir. Bu adımlar atıldıktan sonra KOSGEB tarafından destekleme alınabilmektedir. Fakat KOSGEB bir banka gibi hareket etmemekte ve farklı şekilde kredi sağlamaktadır. Buradan alınmak istenen kredi için öncelikle harcama yapılması gerekmektedir. Bu harcamalar yapılırken hepsinin belgelendirilmesi yani faturalandırılması çok önemlidir. Çünkü KOSGEB bu faturalarda yazan miktarlara göre ödeme yapmaktadır.

KOSGEB hayvancılık kredisi şartları genel olarak bu şekilde olsa da KOSGEB tarafından yapılan destekleme bölgelere bağlı olarak değişmektedir. Bazı bölgelerde yapılan harcamaların ortalama %70’ine kadar faizsiz kredi sağlanırken bazı bölgelerde ise bu oran daha düşük seviyelerde olabilmektedir. Ayrıca KOSGEB kadın girişimcilere daha fazla destekleme sağlamakta ve bu konuda kadınlara pozitif ayrımcılık uygulamaktadır. Kadınların KOSGEB’den aldıkları desteklemelerin oranı çok daha yüksektir. Ayrıca kadınlara bu desteklemeler daha kolay bir şekilde verilmektedir. KOSGEB tarafından verilen desteklemeleri almaya hak kazanan kişilerin gerekli olan evrakları KOSGEB ve ilgili bankaya zamanında teslim etmesi gerekmektedir. Daha sonra ise KOSGEB ile anlaşmalı olan bu bankadan bu kredi alınabilmektedir.

https://www.ssk.biz.tr/hayvancilik-kredisi-nasil-alinir/

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.