KOSGEB Girişimcilik Kursu Hakkında Tüm Detaylar

15.12.2017
1.426
A+
A-
KOSGEB Girişimcilik Kursu Hakkında Tüm Detaylar

KOSGEB ülkemizde ekonominin desteklenmesi amacıyla birçok kesime farklı nitelikteki kredi ile destek sağlamaktadır. İş kurmak isteyen kişilerden işini büyütmek isteyenlere varıncaya kadar pek çok kişiye inşaattan hayvancılığa varıncaya kadar pek çok alana destek sağlamaktadır. Bu alanlarda iş kurmak isteyen ya da bu alanlardaki işini daha da büyütmek isteyen kişiler KOSGEB’e başvuru yaparak destekleme alabilmektedir. Bu desteklemeler bazen faizsiz kredi şeklinde olurken bazen de hibe kredi şeklinde olmaktadır. Yani her alana farklı seçenekler sunulmaktadır. Bu alanlar ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyen kişilerin KOSGEB’e gitmesi gerekmektedir. KOSGEB’den destek almak isteyenlerin bazı şartları yerine getirmesi ve bazı şartlara da uyması gerekmektedir. Bu şartlardan bir tanesi de girişimcilik kursuna katılarak sertifika alınmasıdır. KOSGEB girişimcilik kursu hakkında tüm detaylar hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir.

Desteklemelerden Yararlanmak İçin KOSGEB Girişimcilik Kursu Hakkında Tüm Detaylar

KOSGEB girişimcilik kursu hakkında tüm detaylar konusu hakkında bilinmesi gereken bu kursun sonunda sertifika verildiğidir. Bu sertifika olmadan KOSGEB tarafından verilen bir takım desteklemelerden yararlanılması mümkün değildir. Bundan dolayı bu sertifikanın alınması gerekmektedir. Bu sertifika sayesinde bazen 100 bin lira faizsiz kredi alınabilirken bazen de 50 bin lira hibe kredi alınmaktadır. Bundan dolayı bu kurs çok önemlidir. Öncelikle bu kursa katılmak için başvuru yapılması gerekmektedir. KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursları ülkemizdeki hemen her ilde yapılmaktadır. Bu kursların sabit bir zamanı bulunmaktadır. Bundan dolayı bu kursların duyurusunun yapılmış olduğu KOSGEB internet sitesinin ilgili bölümünün takip edilmesi gerekmektedir. Burada yakın zaman içerisinde yapılması planlanan bütün kurslar ve bu kurslarla ilgili bütün ayrıntılar yer almaktadır.

KOSGEB girişimcilik kursu hakkında tüm detaylar konusunda bir diğer husus ise bu kursların duyurusunu dikkatli incelenmesi gerekmesidir. KOSGEB tarafından kendi internet sitesinden yayınlanan kurs duyurularında dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi kurs ile ilgili olan açıklama kısmıdır. Bu kısımda yer alan bilgiler, kursta verilecek olan belgenin nerelerde kullanılabileceğiyle ilgili bilgi verebilmektedir. Burada İŞKUR ile ilgili bir ifade yer alıyorsa bu belge sadece İŞKUR aracılığıyla kullanılabilmektedir. Bu hususa katılımcıların mutlaka dikkat etmeleri gerekmektedir. Bir başka husus ise yine ilanda yer alan “İş Birliği Yapılacak Olan Kurum ve Kuruluşlar” şeklinde bir bölüm bulunmaktadır. Burada yazan kurum ise başvurunun yapılacağı adresi göstermektedir. Bu kursa katılmak isteyen kişilerin buradaki kuruluşa giderek kursa katılım başvurusu yapması gerekmektedir.

KOSGEB girişimcilik kursu hakkında tüm detaylar konusu hakkındaki bir başka husus ise kursun süresi ile ilgilidir. KOSGEB tarafından verilen girişimcilik kursunun süresi daha önceki zamanlarda 70 saat iken son yapılan düzenleme ile bu süre daha da azaltılmış ve nihayetinde 32 saat olarak belirlenmiştir. Girişimcilik sertifikasını almak isteyen kişilerin 32 saat boyunca kursa gitmeleri ve istenilen performansı sergilemeleri gerekmektedir. KOSGEB girişimcilik kursu hakkında tüm detaylar konusunda yer alan bir başka husus ise yine kursun süresi ile ilgilidir. Kurs toplam 32 saatte oluşmasına rağmen katılımcılara özel durumlarından dolayı devamsızlık hakkı verilmiştir. Katılımcıların bu belgeyi alabilmeleri için kursa %80 oranında devam etmeleri gerekmektedir. Bu sürenin altında kalan kişilerin kursta başarılı olamadıkları kabul edilmekte ve girişimcilik sertifikası verilmektedir. Bundan dolayı katılımcıların kursun en az 27 saatine katılmaları gerekmektedir. Bu sürenin altında kursa katılanlar başarısız sayılmaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Hakkında Tüm Detaylar ve Kursun İçeriği

KOSGEB girişimcilik kursu hakkında tüm detaylar konusunda girişimcilik kursundaki modülleri farklılıkları da bulunmaktadır. Kursta toplamda dört modül halinde eğitim verilmekte ve bunların tamamında farklı konular anlatılmaktadır. Bu modüllerin sonunda ise kurs tamamlanmakta ve başarılı olan girişimcilere girişimcilik sertifikası verilmektedir. Bu sertifikayı alan kişiler ilgili desteklemelerden yararlanabilmektedir. KOSGEB girişimcilik kursu hakkında tüm detaylar konusundaki bir başka husus ise bu kursun ücreti ile ilgilidir. KOSGEB vermiş olduğu bu kurs için herhangi bir ücret talebinde bulunmamaktadır. Böylece isteyen herkes bu kursa rahatlıkla katılabilmektedir. Bu kurs ortalama olarak 15 ile 30 kişilik sınıflarda verilmektedir. Böylelikle anlatılan konular katılımcılara net bir şekilde aktarılmakta ve kursta amacına ulaşmaktadır. KOSGEB tarafından verilen girişimcilik kursuna bazen çok fazla talep olabilmektedir. Böyle durumlarda ise başvuru yapan herkes bu kursa alınmamaktadır. Çünkü bu şekilde yapıldığında anlatılan konular tam olarak katılımcılara aktarılamamaktadır. Bundan dolayı başvuru yapan kişiler arasında kura çekilmekte ve katılımcılar buna göre kursa alınmaktadır.

KOSGEB girişimcilik kursu hakkında tüm detaylar genel olarak bu şekildedir. Bu kursa katılan girişimcilere kursun sonunda girişimcilik belgesi verilmektedir. Böylece bu belge sayesinde KOSGEB tarafından verilen çok önemli desteklemeler alınabilmektedir. Bu kurs işletme kurmak ya da işletmesini büyütmek isteyen kişiler için çok önemlidir. Ayrıca farklı alanlarda da bu sertifika sayesinde destekleme alınabilmektedir. KOSGEB çok fazla alanda destekleme yapmakta ve bu amaçla krediler vermektedir. Bu krediler, bankalarda bulunamayacak kadar iyi koşullarda girişimcilere verilmektedir. Öyle ki kredilerin büyük bölümde faiz oranı yüzde sıfırdır. Bunun dışında çok daha iyi şartlara sahip farklı bir kredi daha bulunmaktadır. Gerekli şartların sağlanması durumunda KOSGEB tarafından girişimcilere hibe kredi verilmektedir. KOSGEB bu şekilde çok önemli desteklemeler yapmaktadır.

https://www.ssk.biz.tr/kosgeb-kredi-sartlari-nelerdir/

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mustafa dedi ki:

    2012 yılında girişimcilik belgesi almıştım acaba şimdi belge geçerlimidir.