KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır ?

13.12.2017
A+
A-
KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır ?

İş kurmayı düşünen veya halihazırda işletme sahibi olanlar hibe veya destekleme amacıyla verilen kredilerden yararlanmak için kısa adı KOSGEB olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığına başvururlar. Adı geçen başkanlık tarafından desteklenen sektörlerden birinde küçük ya da orta ölçekli işletme kurmak istemek veya halen işletmesini çalıştırıyor olmak önemlidir. Zira destekleme yapılmayan sektörlerde faaliyet göstermek ya da aranılan diğer şartları taşımıyor olmak söz konusu krediden yararlanmayı engellemektedir. Kredi vermedeki amaç küçük ve orta ölçekli girişimcilerin işlerini geliştirme konusunda ihtiyaç duydukları maddi ve lojistik desteği sağlamak olduğundan bu desteği alabilmek için yasal mevzuata uygun başvuru yapmak ve başvuru şartlarını sağlamak gerekmektedir.

Yeni başlayanlar için Kosgeb destek kredisi nasıl alınır ?

Başarı gösterecek işletmelerin kurulması, girişimci adaylarının desteklenmesi ve ülkedeki girişimci sayısının artırılması amacıyla girişimcilik destek programları uygulanmaktadır. Söz konusu program ile müteşebbis olmak için adım atanlar kosgeb kredisi nasıl alınır ? sorusunun cevabını eğitim boyunca almış oldukları kurslar aracılığıyla öğrenmektedirler. Program kapsamında verilen eğitimlerden uygulamalı girişimcilik ve yeni girişimciler için destek eğitimleri yeni girişimci olan bireyler hedeflenerek yapılmaktadır. Programda yer alan diğer eğitim başlıkları üniversiteler, belediyeler, özel idareler ve meslek kuruluşları vb kurumlar yararlandığından bu başlıklara yazımızda  yer verilmemiştir.

Uygulamalı girişimci eğitimleri KOSGEB tarafından verilen ve kosgeb destek kredisi nasıl alınır ? sorusuna cevap arayanlar için çok verimli olan faaliyetlerdir. Bundan başka ulusal ve uluslar arası projeler çerçevesinde başkanlık tarafından sürdürülen, başkanlık ile işbirliğinde bulunan çeşitli kurumların düzenlediği eğitimler ve üniversitelerin örgün eğitimleri çerçevesinde verilen, en az 32 saat süren ücretsiz eğitimler bu kapsamdadır.

Yeni girişimci desteği eğitiminden, birinci eğitimi yani uygulamalı girişimciliği tamamlayanlar yararlanabilmektedir. Destek eğitiminden yararlanacak kişilerin başvurduğu tarihten önceki son bir sene içinde müracaat edeceği konuda faaliyet gösteren şahıs işletmesinin olmaması gerekir. Bu kapsamda kurulacak olan işletme Türk Ticaret Kanununa göre gerçek ya da tüzel kişi olarak kabul edilen statüde olmalıdır.

Destek unsurlarına göre Kosgeb destek kredisi nasıl alınır ?

Öncelikle destek unsurlarının neler olduğuna bakalım ondan sonra bu destek unsurlarına hangi limitler dahilinde kredi verilir, geri ödemeli mi ödemesiz mi, destek oranları nelerdir gibi sorunlara göz atarak kosgeb destek kredisi nasıl alınır ? sorusuna cevap arayalım. Kredi dahilinde destek verilen unsurlar, işletme için kuruluş desteği, kuruluş döneminde satın alınan makine techizat, ofis donanım malzemeleri ve gerekli yazılımlar için destek, işletme giderleri için destek ile sabit yatırım desteği kalemlerinden oluşmaktadır.

Sabit yatırım desteği geri ödemeli olan tek unsurdur ve 100 bin TL’ye kadar verilmektedir. İşletme kuruluş giderleri için 2 bin, kuruluş dönemi giderleri için destek verilen yüm malzemeler için toplam 18 bin, işletme giderleri için 30 bin TL’ye kadar destek verilmektedir. İlgili destekler birinci ve ikinci bölgelerde % 60, 3, 4, 5 ve 6 ncı bölgelerde %70 oranında sağlanmaktadır. Birinci derece şehit yakını, gazi, engelli ve kadın girişimciler için oranlar sırasıyla % 80 ve 90 olarak uygulanmaktadır.

Desteklerin nasıl uygulanacağını bir örnekle açıklayacak olursak, 300 bin TL sermayeli bir işletme kurmak istediğinizi düşünelim. Birinci ve ikinci bölgede kuracağınızı varsayarsak işletmeniz için verilecek desteklemenin 300 bini % 60’ı olacağını başta düşünebilirsiniz ancak destekleme miktarlarının üst sınırı toplamı 150 bin olduğundan alabileceğiniz en üst limit 150 bin olup bu da sizin işletme kuruluş sermayesinin % 50’sine tekabül etmektedir.

Hiç sermayem yok benim için kosgeb destek kredisi nasıl alınır ? diye soracak olursanız bunun cevabı çok basit, böyle bir destekleme mümkün olmamaktadır. Eğer 100 bin TL sermayeli bir şirket kurmayı düşünüyor iseniz yine 1 ve 2 nci bölgede olduğunuzu varsayarak alacağınız desteğin toplamda en fazla 60 bin TL olabileceğini söyleyebiliriz. Tabii ki söz konusu miktarların alınabilmesi için doğru ve mevzuata uygun bir bütçelemenin yapılmış olması gerekir.

Kadın girişimci olarak kosgeb destek kredisi nasıl alınır ? sorusuna ise 3, 4, 5 veya 6 ncı bölgede kurulacak bir işletme üzerinden örneklerle açıklayalım. 150 bin liralık desteğin tamamını alma planı ile bir kuruluş bütçesi hazırladığınızı varsayarsak eğer bu rakamın tamamını almayı başarmış olursanız bu sizin toplam bütçenizin en fazla % 90’ına karşılık gelebilir. Yani işletmenizi en az 168 bin lira sermaye ile kurmanız gerekir.

Kadın girişimci örneği üzerinden açıklayacak olursak her bir destek unsurunda belirtilen meblağın tamamını alabilmeniz için ilgili unsur kalemlerinde talep edilen desteğin, o unsuru n % 90’ını geçmemesi gerekir. O nedenle ilgili kurs ve eğitimlerde bu ve benzeri konularda detaylı bir şekilde konuyu öğrenmeden kosgeb destek kredisi nasıl alınır ? sorusuna cevap bulmak oldukça zor olacaktır.

Genellikle bütçeleme ve destek unsurları konusunda yeni girişimcilerin ve mevcut işletme sahibi olanların yeterli donanımının olmaması nedeni ile destek kredileri konusunda meraklı çok olsa da yararlanma oranı oldukça düşük seviyelerde kalmaktadır. KOSGEB’in ve anlaşmalı kurum ve kuruluşların eğitimlerine katılmak hem yazımıza konu olan unsurlar hakkında yeterince bilgi sahibi olunması, hem de ufuk açıcı bilgi edinilmesini sağlamak açısından yeni girişimciler için oldukça yararlı olacaktır.

https://www.ssk.biz.tr/kosgeb-kredisi-nasil-alinir/


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.