Güncel Bilgiler

KOSGEB 50 Bin TL Faizsiz Kredi Desteği Şartları Nelerdir

KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyen bir kurumdur. Bu kurum belli şartları sağlayan işletmelere faizsiz kredi desteği sağladığı gibi hibe kredi desteği de sağlamaktadır. Yani işletmelere verdiği kredilerin geri ödemesini istememektedir. Tüm bunlar düşünüldüğünde KOSGEB’in işletmeler için olan desteğinin ne kadar büyük olduğu daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. KOSGEB tarafından verilen desteklerden yararlanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu kurum her isteyene kredi vermemekte olup sadece belirlenen kurallara uygun yapılan ve başvurular değerlendirilerek şartları uyan kişilere bu destekler sağlanmaktadır. KOSGEB kredileri özellikle zor durumdaki ve büyümek isteyen işletmeler için adeta bir can suyudur. KOSGEB 50 bin TL faizsiz kredi desteği şartları nelerdir konusu bunun çok fazla merak edilmektedir.

KOSGEB 50 Bin TL Faizsiz Kredi Desteği Şartları Nelerdir?

KOSGEB 50 bin TL faizsiz kredi desteği şartları nelerdir konusundaki şartlar işletme sahipleri tarafından çok fazla merak edilmektedir. Bu kredilerden yararlanabilmek için KOSGEB tarafından istenilen kurallara bağlı kalarak başvuru yapılması gerekmektedir. Bu kredi için KOSGEB sertifikasına sahip olunması gerekmektedir. Bu sertifika ise KOSGEB tarafından verilen eğitimler sonucunda verilmektedir. Belli dönemlerde belli merkezlerde yapılan bu eğitimler genellikle Halk Eğitim Müdürlüklerinde verilmektedir. Bu eğitimler sonucunda başarılı olanlara sertifika verilmektedir. Ayrıca böylece bu eğitime katılan kişiler KOSGEB sistemine kayıt yaptırmış olmaktadır. Bu sertifika sayesinde KOSGEB tarafından verilen faizsiz ya da hibe kredilere başvuru yapılabilmektedir. KOSGEB bazı dönemlerde bu şartını biraz esnetebilmekte ve sertifika şartını kaldırabilmektedir. Bundan dolayı verilecek olan kredilerin şartlarını kendine özel olabildiğinden bunların iyi takip edilmesi gerekmektedir.

KOSGEB 50 bin TL faizsiz kredi desteği şartları nelerdir konusunda bir başka husus ise bu krediden daha önce yararlananların durumudur. KOSGEB tarafından geçmiş yıllarda da bu tür krediler verilmiştir. Bu kredilerden yakın zamanda yararlananlardan hala ödemesi devam edenler yeni verilecek faizsiz krediler için başvuru yapamayacaktır. Bunun nedeni ise bir işletmenin bu krediden birden fazla yararlanırken başka işletmelerin hiç yararlanamaması gibi bir durum yaşanmaması olarak gösterilmektedir. KOSGEB bu konuya hassasiyet göstermekte ve bu krediye daha fazla ihtiyacı olan işletmelere öncelik tanımaktadır. Ayrıca bu kredi için başvuranlara güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Bu soruşturma sonucunda herhangi bir sorunu çıkmayan işletmeler bu kredilerden yararlanabilmektedir. Yukarıda da ifade edildiği gibi bu krediler için öncelik ihtiyacı olanlarıdır. Yani daha düşük gelire sahip olan işletmelere öncelik verilmektedir.

KOSGEB 50 bin TL faizsiz kredi desteği şartları nelerdir konusunda bir başka merak edilen konu ise nu kredinin geri ödemesinin nasıl yapılacağıdır. KOSGEB tarafından verilen faizsiz kredilerde farklı ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Verilen kredilere göre bu ödemeler değişmekte olup 50 bin liralık faizsiz kredide de farklı bir ödeme planı bulunmaktadır. Bu krediden yararlanan kişiler ilk 12 ayda geri ödeme yapmamaktadır. Bu durum esnaflar için çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Çünkü bu krediden yararlanan işletmeler bu kredilerle yatırım yapmakta ve bu yatırımların geri dönüşleri biraz zaman almaktadır. Bundan dolayı ilk 12 ay geri ödeme yapılmayacak olması işletmeler büyük bir kolaylık sağlayacaktır. İlk 12 aydan sonra ise 36 ay vade ile kredinin ödemesi yapılacaktır. Böylelikle bu krediden yararlanan işletmeler hem işletmeleri için ciddi bir can suyu sağlamakta hem de geri ödemeyi kolay bir şekilde yapmaktadır.

KOSGEB 50 Bin TL Faizsiz Kredi Desteği Şartları Nelerdir Ve Diğer Hususlar

KOSGEB 50 bin TL faizsiz kredi desteği şartları nelerdir konusunda merak edilen bir başka husus ise şartları sağlandıktan sonra nasıl başvuru yapılacağı ile ilgilidir. KOSGEB kredisi için gerekli şartlara sahip olan kişiler, kredi başvurularının olduğu dönemde kurumun internet sitesine girilerek başvuru yapılması gerekmektedir. KOSGEB sitesi için ise daha önceden kullanıcı adı ve şifre sahibi olunması ve bunlarla internet sitesine giriş yapılması gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifreye sahip olmayan kişilerin kuruma giderek bu konuda bilgi almaları ve bunun sonucunda da siteye giriş yapmaları gerekmektedir. KOSGEB tarafından verilen süre içerisinde başvurunu yapılması ve daha sonra da kurum tarafından sonuçların açıklanması beklenilmelidir. KOSGEB yapılan başvuruları değerlendirmekte ve daha sonra başvurusu kabul edilen kişileri yine kendi internet sitesinde yayınlamaktadır. KOSGEB 50 bin TL faizsiz kredi desteği şartları nelerdir konusundaki bir başka husus ise genel itibariyle bu şekildedir.

KOSGEB 50 bin TL faizsiz kredi desteği şartları nelerdir sorusunun cevabı ve başvuru sonrasındaki süreçle ilgili genel bilgilerden yukarıda bahsedilmiştir. İşletme sahipleri yapılan başvurunun kabul edilmesi halinde KOSGEB ve kredinin alınacağı bankaya gerekli evrakları zamanında teslim etmelidir. Bu aşamadan sonra ise kredi başvurusunda bulunan kişi banka tarafından araştırılmakta ve herhangi bir sorun çıkmaması durumunda kredi verilmektedir. KOSGEB kredileri, kurum tarafından anlaşılan bankalar tarafından verilmektedir. Bu bankalar Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası’dır. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin başvurularının onaylanması durumunda bu bankaların birinde kredilerini kullanabilmektedirler. KOSGEB 50 bin TL faizsiz kredi desteği şartları nelerdir konusu ile ilgili bilinmesi gereken hususlar genel olarak bu şekilde olup daha ayrıntılı bilgi için kurumla görüşülmesi gerekmektedir.

https://www.ssk.biz.tr/kosgeb-kredisi-nasil-alinir/

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu