Memur Alımları

KOSGEB 40 Personel Alımında Başvurular Başladı

Küçük ve orta ölçekli işletmelere sağladığı faizsiz ve hibe kredilerle tanınan KOSGEB yapmış olduğu duyuruda personel alacağını duyurdu. Son dönemde binlerce kişiye kredi sağlayan ve adeta ekonomiye can suyu olan KOSGEB’in iş yükü çok fazla artmıştır. Bu artıştan dolayı personel ihtiyacı daha net ortaya çıkan kurum personel alımı için duyuru yaptı. KOSGEB 40 personel alımında başvurular başladı ve konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmiştir. KOSGEB personel alımı için bazı şartların sağlanmasını istemektedir. Söz konusu şartları gerçekleştiren kişiler sorunsuz şekilde başvurularını yapabilmektedir. Fakat şartları sağlamayan kişilerin başvuruları doğrudan reddedilmektedir.

KOSGEB 40 Personel Alımında Başvurular Başladı ve Kurum Tarafından Aranan Şartlar

KOSGEB 40 personel alımında başvurular başladı ve bununla ilgili genel şartlar şu şekildedir:

 • C. vatandaşı olmak istenen ilk şarttır.
 • Herhangi bir sebepten dolayı kamu haklarından mahrum kalan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.
 • KOSGEB alacağı personellerin yaşları için de şart koymuştur. Başvuruların alınacağı yılın Ocak ayı baz alınmak üzere, adayların 18 yaşından küçük ve 35 yaşından büyük olmaması gerekmektedir.
 • Erkek adayların askerlik ile ilgili problemi olmaması gerekmektedir. Erkek adayların askerlik zamanının gelmemiş, geldiyse de yapılmış ya da tecil ettirilmiş olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak adaylardan görevi yapmalarına akıl ya da beden yönünden engel olmadığını gösteren sağlık raporu istenmektedir.
 • Adayların adli sicillerinin temiz olması gerekmektedir. Daha önceki dönemde herhangi bir ceza almamış olması istenmekte olup alınan cezaların affedilmesi bile kabul edilmemektedir.
 • KOSGEB 40 personel alımında başvurular başladı adayların son yapılan KPSS sınavının 10’uncu puan türünde en 70 almış olması gerekmektedir. Daha düşük puana sahip adayların başvuru hakkı bulunmamaktadır.
 • KOSGEB adayların en az dört yıllık bir fakülteden mezun olmasını istemektedir. Üstelik mezun olan kişilerin hangi bölümlerden mezun olmasını gerektiğini de belirtmektedir. Bu bölümler:
  • KUY01 referans kodu için Mühendislik Fakültelerinin Endüstri, İşletme, Makine, Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Kimya, Matematik, Mekatronik, Metalürji veya Malzeme Mühendisliği bölümlerinin birinden mezun olması gerekmektedir. Ayrıca diğer fakültelerin Matematik veya İstatistik bölümlerinden de mezun olmak yeterlidir. Ayrıca KPSS3 puan türünden belirtilen asgari puanın da alınması gerekmektedir.
  • KUY02 referans kodu için ise Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler, İktisat veya İşletme Fakültelerinin İktisat, İşletme, Maliye veya Kamu Yönetimi bölümlerinin herhangi birinden mezun olması ve KPSS24 puan belirtilen asgari puanın da alınması gerekmektedir.

KOSGEB 40 Personel Alımında Başvurular Başladı ve Başvuru Süreci

KOSGEB 40 personel alımında başvurular başladı ve başvuru yapmak için dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususların en önemlisi kurum tarafından daha önce ilan edilen tarihler arasında başvuru yapmak gerekmektedir. Başvuru tarihleri başlamadan ya da başvuru süresinin bitiminden sonra yapılacak olan başvurular kabul edilmeyecektir. KOSGEB başvuruları online olarak almaktadır. Posta ya da dorudan yapılan başvurular kurum tarafından kabul edilmemektedir. Başvurular kurumun resmi internet sitesi olan www.kosgeb.gov.tr adresinden yapılmaktadır. Başvuru yapıldığında bilgiler daha önce doğrulatılan mail adresine gönderilmektedir. KOSGEB tarafından daha önce boş olan pozisyonlar ilan edilmekte ve adaylar bu pozisyonlara göre başvuru yapmaktadır. Adayların sadece bir pozisyon için başvuru şansları olup bu konuda dikkatli düşünerek karar verilmesi gerekmektedir.

KOSGEB 40 personel alımında başvurular başladı ve bu başvurular online olarak yapılmaktadır. Başvuru esnasında adaylara ait bilgiler de istenmektedir. Adayların başvuru formunu doldururken doğru bilgiler vermesi gerekmektedir. Çünkü daha sonra verilen bilgilerin yanlış olduğunun anlaşılması durumunda yapılan başvuru geçersiz sayılmaktadır. Bununla birlikte adaylara ait bazı bilgiler ise devlet kurumlarından otomatik olarak alınmaktadır. KOSGEB tarafından yapılan alımlarda her türlü duyuru elektronik ortamda yapılmakta olup adaylara ayrıca bir tebligat yapılmamaktadır. Bundan dolayı adayların kurumun resmi sitesini takip etmeleri gerekmektedir. KOSGEB 40 personel alımında başvurular başladı ve adaylar başvuru yaparken daha önce kurum tarafından yayınlanan pozisyonlara tercih yapmaktadır. Bu tercihler için yine kurum tarafından boş pozisyonlar için yayınlanan kodlar kullanılmaktadır.

KOSGEB 40 personel alımında başvurular başladı, elektronik ortamda yapılan değerlendirme sonrasında sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylar belirlenmektedir. Sözlü sınava katılacakları belirleme sürecinde öncelikle başvuru şartlarına uymayan adaylar elenmektedir. Daha sonra ise başvuru yapan kişiler KPSS puan sırasına göre sıralanmaktadır. Kurumun alacağı personelin dört katı kadar aday bu sıralamaya göre belirlenmekte ve daha sonra yapılacak olan sözlü sınava davet edilmektedir. Bu kişiler yine elektronik ortamda duyurulmaktadır. Adaylara sözlü sınavda ise farklı konulardan sorular sorulmaktadır. Öncelikle adaylara alan bilgisi ile sorular sorulmakta olup bunun dışında kendini ifade etme, temsil kabiliyeti, uyumlu çalışma, muhakeme gücü özellikler de değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmeler sonucunda ise pozisyonlara yerleşmeye hak kazanan adaylar belirlenmektedir. Bu süreçten sonra da kazanan adaylar için güvenlik soruşturması başlamaktadır. Adayların milli güvenliğe tehdit yapı ya da oluşumlarla herhangi bir irtibat, iltisak durumunun olup olmadığı araştırılmaktadır. Bunun için ilgili devlet kurumlarından bilgiler istenmekte ayrıca devletin elindeki arşivler taranmaktadır. Buradan gelen sonucun da olumlu olması durumunda adaylar görevlerine başlayabilmektedir. KOSGEB 40 personel alımında başvurular başladı ve başvurular genel olarak bu şekilde yapılacaktır. Adayların kurumun açıklamalarını takip etmeleri ve başvuru zamanını kaçırmamaları gerekmektedir.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. KOESGEB genellikle ne isleri yapiyor ? Yaş şartlari detayli bir sekilde nedir acaba Ben lise son sinif ogrencisiyim koesgebe girmem icin neler gerekiyor şimdiden teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu