Koruma Memuru Nedir Ne İş Yapar?

05.11.2015
1.549
A+
A-
Koruma Memuru Nedir Ne İş Yapar?

Koruma Memurluğu polislerin ve jandarmanın yükünü hafifletmek amacıyla ortaya çıkan bir güvenlik birimidir. Koruma memurluğu söylentileri ilk çıktığında ne iş yapacakları nerelerde görevlendirilecekleri tam olarak bilinmiyordu ancak 2013 yılında yapılan açıklamalarla koruma memurluğunun ilk hatları ortaya çıkmıştır. Koruma memurlarının yetkisinin bir çok yerde polis yetkisi ile eşdeğer olması planlanıyor.

Koruma Memurunun Görevleri
Koruma memurunun görev tanımı kesin olmamakla birlikte koruma memurlarının spor müsabakalarında, şiddet ve düzensizliğin önlenmesinde, üniversite yurtlarında güvenliğin sağlanmasında görev alacakları açıklanmış ayrıca polis memurlarının nöbet noktalarının düzenli şekilde yavaş yavaş koruma memurlarına devredilerek polislerin koruma nöbetinden sıyrılarak ortalama 60 bin polisin sahaya inerek kendi asli görevlerine dönmeleri amaçlanmaktadır. Koruma memurları İçişleri Bakanlığı’na bağlı ve doğrudan da, görev aldıkları ilin emniyet müdür yardımcılarından birine bağlı olarak çalışmaları planlanmaktadır.

Koruma Memuru Silah Taşıyacak mı?
Koruma memurluğunda en çok sorulan sorulardan bir tanesi de koruma memurlarının silah taşıyıp taşıyamayacaklardır. Silah taşıma konusunda kesinlik olmamakla birlikte koruma memurlarının bir kısmı silahlı görev yapacak bir kısmı ise silahsız olarak görev yapacaklardır.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. gökhan dedi ki:

  12 yaşında inşaattan kablo kesmişiz mahkemeye cıktım e devlette adli sicil kaydım ve adli sicil arşiv kaydım yok bir problem olir mu acaba teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 2. vatansever dedi ki:

  Nasıl nereden başvuracaz ?

 3. Ömer dedi ki:

  Merhaba ben suan hakkari semdinli sozlesmeli erim 3 yılım doldu ve mesleği birakacam liseyi dışardan okuyorum ve koruma memuru olmak istiyorum silahliya gecebiliyormuyum