Güncel Bilgiler

Korona Virüsüne Neler İyi Gelir?

Korona virüsüne neler iyi gelir konusu bildiğiniz üzere günümüzde en çok aratılan konulardan birisi olmuştur. Korona virüs tüm dünyada etkisini ağır bir şekilde gösterirken Türkiye üzerinde de etkileri görülmekte. Günlük olarak Sağlık Bakanlığı tarafından günlük vaka sayısı da açıklanmaktadır. Günlük yapılan test sayısı 35 bini bulurken günlük vaka sayısı da 5 bine yakın derecelerde gözükmektedir. Peki korona virüs salgınından nasıl korunuruz? Korona virüs için iyi gelenler neler? Tüm bu sorularınıza yanıt bulabilmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Korona Virüs Nedir?

Korona virüs Çin’in Wuhan kentinde başlayarak kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılan bir virüstür. Korona virüs solunum yolu ile bulaşabilmektedir. Bu da hızlı bir yayılım grafiğine yol açmaktadır. Virüsün henüz neden ortaya çıktığı bilinmese de çoğu kişi virüsün Çin ülkesinde bulunan vahşi hayvan pazarlarından kaynaklandığını düşünmektedir.

Korona Virüs İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?

Korona virüs için alınacak önlemler başlığı altında Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 14 önemli uyulması gereken kuralı hatırlatmakta fayda olacaktır. Solunum yolu ile bulaşabilen ve nesneler üzerinde yaşan bu virüse yakalanmamak için 14 kuralı mutlaka adımız gibi bilmeliyiz. Sizler için Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan uyulması gereken 14 kural görselini alt kısımda paylaşıyoruz.

 1. Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovalayarak yıkayın.
 2. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.
 3. Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.
 4. Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.
 5. Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.
 6. Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.
 7. Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.
 8. Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.
 9. Kıyafetlerinizi 60-90°C’de normal deterjanla yıkayın.
 10. Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.
 11. Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.
 12. Havlu gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.
 13. Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.
 14. Düşmeyen ateş, öksürük, ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere uyulması gereken kurallar; dış etkenlerden gelen virüsten korunma üzerinedir. Alt başlıkta ise bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz sorusuna yanıt bulabileceksiniz.

Korona Virüsüne Neler İyi Gelir, Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Profesör doktorlara göre korona virüsüne neler iyi gelir sorusunun ilk cevabı beslenme olmaktadır. Virüse karşı kullanabileceğimiz ilk silahımız beslenme. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 14 kuralın yanında beslenmeye dikkat edilmezse virüse karşı güçsüz duruma düşebiliriz. Dolayısıyla her şeyden yeterli miktarda tüketim yapmak yerinde olacaktır. Ekmeği soframızdan kaldırmadan düzenli beslenmeliyiz. Düzenli beslenmenin yanı sıra C vitaminin önemi çok büyük. Portakal, limon, kivi, mandalina gibi C vitamini bulunan besinleri tüketmeye özen göstermeliyiz. Doğal yoldan alınan C vitaminleri virüsten korunmamızda önemli bir rol oynayacaktır. Ek olarak doğal yoldan C vitamini takviyesi alamayan kişiler takviye edici gıdalar kullanabilirler.

Düzenli beslenme ve C vitamininin yanı sıra taze zencefil, zerdeçal, çörek otu, ıhlamur, meyve tüketimine ağırlık vermelisiniz. Sebze tüketimi de her zaman olduğu gibi salgın durumu için de hayati önem taşımaktadır.

Alkol ve Sigara Tüketimi Bağışıklığı Azaltıyor

Profesör doktorlar aynı zamanda alkol ve sigara kullanımının bağışıklığı önemli bir miktarda azalttığını belirtmektedir. O yüzden salgın dönemi boyunca alkol veya sigara tüketmemeye özen göstermeliyiz. Sağlıklı olmak ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak için günde mutlaka 1,5-2 litre su tüketmeliyiz. Ortalama 7 saatlik uyku, çörek otu, tarçın, karanfil, evde yapılmış yoğurt ve kefir tüketiminin de çok önemli olduğunu belirtmekte fayda olacaktır.

1000 TL Yardım Parası Başvurusu
20
20 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar? Nasıl Alınır?
2020 – Doğum Parası Ne Kadar?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu