Komiser Yardımcısı Olma Şartları Nelerdir?

21.07.2018
4.303
A+
A-
Komiser Yardımcısı Olma Şartları Nelerdir?

Komiser yardımcısı olmak isteyenlerin geçmesi gereken bir takım aşamalar vardır. Komiser yardımcısı olma şartları nelerdir sorusunun cevabı bu aşamalardır ve adayların söz konusu aşamaların tamamında başarılı olması gerekmektedir.

Nasıl Komiser Yardımcısı Olunur?

Komiser yardımcısı olmak için iki farklı yol vardır lakin her ikisinde de adaylar aynı okula girmek zorundadır. Çünkü ülkemizde komiser yardımcısı yetiştiren sadece tek bir okul vardır ve o da Polis Amirleri Eğitim Merkezi’dir. PAEM olarak da bilinen bu kuruma girmeyen kimse, komiser yardımcısı olamaz.

PAEM’e girmek için ise adayların öncelikle başvuru şartlarını sağlaması, ardından da yapılacak sınavlarda başarılı olması gerekmektedir. Bilinmesi gereken hususların başında komiser yardımcılığının çok özel bir rütbe olmasıdır. Dolayısıyla da buradaki seçim için yapılan sınavlar, adayları fazlasıyla zorlamaktadır. Adayların buna bağlı olarak çok sağlam bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Polis Amirleri Eğitim Merkezi İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Komiser yardımcısı olma şartları nelerdir sorusunun cevabı çok sayıdaki kişi tarafından merak edilmektedir. Bu şartların başında PAEM’e giriş olduğu yukarıda belirtilmiştir. PAEM’e giriş için gerekli olan şartlar ise şu şekildedir:

 • C. vatandaşı olma.
 • Lisans mezunu olma.
 • Bu mesleği yapabilmek için gerekli olan sağlık şartlarına sahip olma.
 • Yapılan sınavlardan başarılı olma.
 • Fiziki yeterliliğe sahip olma.
 • Güvenlik soruşturmasını geçme.
 • KPSS’de belirlenen puan barajını geçme.

Yukarıda belirtilen şartların haricinde de bir takım farklı şartlar vardır fakat onlar biraz daha genel olduğu için onları sağlamak çok daha kolaydır. Fakat buna rağmen kılavuzdan bunların da ayrıntılı olarak kontrol edilmesi gerekiyor.

Komiser yardımcısı olma şartları nelerdir konusundaki şartlar incelendiğinde fiziki yeterlilik dikkat çekmektedir. Bunun için bir takım sınavlar yapılmaktadır fakat bundan önce adayların vücutları kontrol edilmektedir. Bu kontrollerde bayan adayların en az 162 cm, erkek adayların ise 167 cm olması gerekmektedir. Ayrıca kilolarının da boyları ile uyumlu olması bir diğer şart olarak dikkat çekmektedir.

KPSS şartında ise baraj puan olarak P3 puan türü kullanılıyor ve genel olarak baraj olarak 70 puan seçiliyor. Fakat buradaki şartın değiştirilme olasılığına karşın adayların yayınlanan kılavuzdan bunu kontrol etmeleri gerekmektedir.

Bir diğer şart ise güvenlik soruşturmasıdır. Güvenlik soruşturması son derece detaylı yapılmakta ve devlet kurumlarının elinde olan arşivlerde dahi taramalar yapılmaktadır. Dolayısıyla da adayların geçmişlerinde terör örgütleri ile bir takım ilişki ya da irtibat var ise buradan geçmeleri imkansız olmaktadır.

Komiser yardımcısı olma şartları nelerdir konusundaki sağlık raporu da çok önemlidir. Tam teşekküllü bir hastaneden alınan raporda, kişilerin bu mesleği yapmalarında herhangi bir sakınca olmadığının belirtilmesi gerekiyor.

PAEM’e Giriş İçin Yapılan Sınavlar

Polis Amirleri Eğitim Merkezi’ne girmek isteyen kişiler, başvuru şartlarını tam olarak taşıyorlarsa internet üzerinden başvuru yapabilirler. Söz konusu başvurunun mutlaka alımların olduğu dönemlerde yapılması gerekiyor ki zaten diğer dönemlerde başvuru ekranı aktif olmayacaktır. Ayrıca başvurudan önce yayınlanan kılavuzun detaylı olarak okunması da çok önemlidir. Böylece yapılmış olan bir değişiklik var ise buradan görülebilir. Nasıl komiser yardımcısı olunur sorusu için bu çok önemli bir husustur.

PAEM’e giriş için yapılan sınavlardan ilki KPSS’dir ve bu sınav zaten başvuru şartları arasında yer alır. Bundan dolayı adaylar, eğer PAEM’e başvurmayı düşünüyorlarsa yapılacak olan KPSS’lere girmeleri ve P3 puan türünden en az 70 almaları gerekmektedir. Fakat alınacak puan ne kadar yüksek olursa buraya giriş için o kadar avantaj elde edilmiş olur.

PAEM için yapılan bir diğer sınav ise fiziki yeterlilik sınavıdır. Nasıl komiser yardımcısı olunur konusunun önemli bir kısmını bu sınav oluşturur. Burada adayların fiziki yeterlilikleri ve yetenekleri ölçülmektedir. Bunun için adaylar, daha önceden hazırlanmış olan parkurda tek başlarına zamana karşı yarışırlar. Bu süre ne kadar kısa olursa alınacak puan o kadar fazla olmaktadır. Dolayısıyla da adayların bu sınava mutlaka hazırlanarak gelmesi gerekmektedir. 100 puan üzerinden yapılan değerlendirmede adayların en az 70 almaları gerekir. 70 puan barajını aşamayan adaylar burada elenir ve diğer bölümlere giremez.

PAEM’e Giriş İçin Kullanılacak Olan Puanın Hesaplanması

Yukarıda bahsedilen sınavların tamamından 70 puanını geçen adayların giriş için kullanılacak puanları hesaplanırken bu barajlardan bir tanesini geçemeyen adayların puanları dikkate alınmaz. Nasıl komiser yardımcısı olunur konusunda bu puan çok önemlidir ve adaylar bu puana göre okula kabul edilmektedir.

PAEM için puan hesabı yapılırken sözlü sınavın %50’si alınır ve en fazla ağırlık bu sınavdadır. KPSS ve fiziki yeterlilik sınavlarının her birisi ise %25 ağırlığa sahiptir. Bu şekilde yapılan hesaplama sonrasında sıralama oluşturulur ve belirlenen kontenjana göre bu sıralamadan alımlar yapılır. Ayrıca kontenjanın %30’u kadar da yedek belirlenir ve böylece farklı nedenlerden dolayı buraya girmekten vazgeçenler ya da elenenlerin yerine buradan hızlı bir şekilde alım yapılır.

Nasıl Komiser Yardımcısı Olunur Konusuyla İlgili Genel Değerlendirme

Nasıl komiser yardımcısı olunur konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Adayların bu sınavlara çok iyi bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Baraj puanları 70 olmasına rağmen adayların bunları yeterli görmeyip çok daha fazlasını alması çok önemlidir. Alınan her fazla puan, çok önemli avantajlar sağlamaktadır.

PAEM Sözlü Mülakat Soruları

Paem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

PAEM Mezunlarının İlk Görev Yeri Nasıl Belli Olur?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 30 YORUM
 1. Eda Nur dedi ki:

  Lise düzeyindeki kpss ile pomem e girilebilir mi ?

  1. Admin dedi ki:

   hayır

 2. Recep E. dedi ki:

  Baraj 70 olmasıja rağmen 68-69 puan alan adaylar da başvurabilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 3. Recep E. dedi ki:

  Bir dönem içinde hem polisliğe hemde komiser yardımcılığına başvuru aynı anda yapılabilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   Evet

 4. Ali dedi ki:

  Şehit oğluyum belirlenen puan 70 benim için 63’e düşüyor oldu da ben 60-61-62 aldım şehit yakınlarına ayrı bir kontejyan olduğundan dolayı puanı ucu ucuna kaçırsam, başvurumu yapsam sizce çağıralabilir miyim? Bilginiz var mı? Şimdiden ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Puanı almalısın.

   1. Ali dedi ki:

    Eyvallah.

  2. ömür dedi ki:

   63 e düşmüş hala 60 diyorsun bir zahmet çalışıver.

 5. melike dedi ki:

  Komserlikmeslek disi alimi 2019 dada olacakmi 2019 kpss. Puaniylada alim olacakmi

  1. Admin dedi ki:

   2019 u bilemiyorum

 6. kruti dedi ki:

  Ön başvurular bu yıl ki kpss sonuçları açıklandıktan sonra mı oluşturulacak. Tarihler belli mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Muhtemelen evet

 7. Ahmet dedi ki:

  Merhaba.Eğer komiser yardımcılığı alımından elenir isek bir sonraki sene (kpss puanı 2 yıl geçerli olduğundan) yine aynı kpss puanıyla başvuru yapıp girilebilirmi yoksa yine kpss’ye girip 70 üstü mü almak mı gerekir

  1. Admin dedi ki:

   Yine başvurabilirsin

 8. ercan dedi ki:

  69,84 kpsp3 puanı şansım var mı?

  1. Admin dedi ki:

   İmkansıza yakın

 9. Çiğdem dedi ki:

  Son iki kpss puanı derken 2016 kpss puanıyla başvuru yapılabilinir mi ?

 10. İsmet dedi ki:

  Lisans mezunuyum ve komiser yardımcılığına başvurmak istiyorum. Kpss puanımı da aldım bu yıl. Kılavuz yayınlandı mı tarihler belli mi alım için

  1. Admin dedi ki:

   İlan yayınlandı

 11. eda dedi ki:

  lisans mezunuyum paem başvurmak istiyorum yalnız eğitim kaç ay sürüyor ve o zaman zarfında akademide yatılı mı kalınıyor?

  1. Admin dedi ki:

   11 ay yatılı

 12. Fatma dedi ki:

  Göz için bir şart var mı miyobum ben de sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   derecesi önemli

 13. yonca dedi ki:

  Merhaba ,
  kpss 2016 puanı geçerli olur mu acaba
  bu mülakat için

  1. Admin dedi ki:

   hayır

 14. yonca dedi ki:

  Merhaba ,
  2016 kpss puanıı geçerli olurmu bu mülakat için ?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 15. Atilla ibrahim dedi ki:

  Merhaba acaba pomemi kazanınca mezun olduktan sonra komiser yardımcısı da olunuyor mu olunuyorsa nasıl belirleniyor.