Yeni Haberler
Ana Sayfa / PAEM / Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

Polis olmak isteyen arkadaşlarımızın hedefleri arasında komiser yardımcısı olma hayalleri de var. Polis oldukta sonra komiser yardımcısı nasıl olunacağı sıkça soran adaylar için nasıl komiser yardımcısı olunur bu yazımızda bahsedeceğiz.

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?
İlk olarak arkadaşlar komiser yardımcısı olmak isteyen adayların ne mezunu oldukları çok önemlidir. Bilindiği üzere polis akademisi ve polis koleji kurumları geçtiğimiz yıllarda kapandı. Bunların yerine 2 türlü polis amiri yetiştiren kurum olan polis amirleri eğitim merkezi açıldı. Polis amirleri eğitim merkezi de gene polis akademisine bağlı bir kurumdur. Polis amirleri eğitim merkezine giriş ise 2 şekilde olmaktadır bu 2 şekil nasıl oluyor aşağıda detaylı şekilde anlatacağız. Şunu da belirteyim arkadaşlar lise mezunları komiser yardımcısı olamıyorlar. Gerek meslek içinden alımda gerekse meslek dışı alımlarda lisans mezunu olma şartı bulunmaktadır.

Dışarıdan Komiser Yardımcısı Alımı
Komiser yardımcısı olmanın iki yolu olduğunu yukarıda söylemiştik bunlardan ilki lisans mezunu olan dışarıdan paem merkezi alım. Bu merkeze alımlar dışarıdan polis olmayan adaylar arasından yapılmaktadır. Lisans mezunu adaylar kpss ye girerek polis amirleri eğitim merkezinin belirlemiş olduğu taban puanı alarak paem sınavlarına girmeye hak kazanırlar. sınavlarda başarılı olan adaylar polis amirleri eğitim merkezine girmeye hak kazanırlar. Yaklaşık 11 ay olan bu eğitim sonucunda adaylar okuldan komiser yardımcısı olarak mezun olurlar.

Meslek İçi Komiser Yardımcısı Alımı
Meslek içi komiser yardımcısı alımı denilince aklınıza bu nedir diye bir şey gelebilir. Bu alım arkadaşlar polis memurları arasından paem’e yapılan alımı kastetmektedir. Polis memurları arasından 2 yıl polislik görevi yapmış, lisans mezunu, herhangi bir soruşturması vs olmayanların girebileceği bir yazılı sınav ve fiziki yeterlilik – mülakat sınavları ile komiser yardımcısı alımı yapılmaktadır. Polis meslek yüksek okulu okuyan arkadaşlar da mezun olduktan sonra lisans tamamlama işlemi yaparak lisans mezunu olabilirler.

Kafanıza takılan sorularınızı lütfen aşağıdaki resme tıklayarak SORU-CEVAP alanımızdan sorunuz..

Lütfen alttaki beğen butonuna tıklayarak FACEBOOK sayfamızı beğeniniz...

İlginizi Çekebilir...

2017-komiser-yardimciligi-sinav-sorulari

3. Dönem PAEM Meslek İçi Komiser Yardımcılığı Sınav Soruları

Polis memurları arasından alımı yapılacak olan 900 erkek ve 100 bayan komiser yardımcısı için yazılı …

13 Yorum

 1. saçmalayınya nasıl lise mevzunu polis olamaz alın kanıtı

  Birinci Yol: Liseyi bitiren adaylar YGS’ye girmeli ve Polis Akademisinin belirlemiş olduğu taban puanı geçerek PMYO mülakatlarına girmelidir. Her yıl PMYO belli sayıda öğrenci almaktadır. Bütün mülakatları başarıyla tamamlayan adaylar PMYO’da okumaya hak kazanır. 2 yıl sürecek eğitimin ardından mezun olan polisler 2 yıl aktif olarak görev yapmalarının ardından Komiser Yardımcılığı Sınavı’na girmeye hak kazanır. Bu sınava girmenin diğer şartlarıysa; 45 yaşından gün almamış olmak, lisans mezunu olmak (2 yıl PMYO bitirdikten sonra açıktan 2 sene daha okuyarak tamamlanabilir) , son girilen iki performans değerlendirmesi iyi ya da çok iyi almış olmak, meslekten ya da memurluktan atılma cezası gerektirecek adli ya da idari ceza almamış olmak gerekir. Komiser yardımcısı olan polisler başkomiserliğe kadar yükselirler.

 2. Merhabalar. Ben universite ögrencisiyim. Ocak ayında mezun olacagım. Mayıs ayında olacak olan Kpss 2017’ye girerek Paem’e yada Pomem’e basvuru yapabilir miyim? Paem ve Pomem için hangi oturuma katılmam ve kac puan almam gerekir. Şimdiden Teşekkürler. İyi çalışmalar..

 3. Selamlar, Polis Akademikeri kapatılmış sanırkm yazınızda öyle okudum ama başka biryerde bu konu hakkında bilgi bulamadım.
  Polis akademisi kapandığı için komiser olmak isteyen bir kişi önce pmyo bitirecek daha sonra 2 yıl aktif polislik yaparak komiser yardımcılığı sınavına girecek. Peki sonra? Komiserlik için ne gerekiyo? Farklı bir lisans mezunu direkt komiswr olabilir mi? Yaş sınırı var mı (Farklı lisans komiser oluyorsa) ?

  Bi de pmyo taban puanı 270 puan fakat en son ki alımlarda pmyo giren adayın puanı kaçtı? Taban puanı araması yaptığımda hep 270e rastladım fakat yine de puan sıralaması ile aldıkları için net taban puanı bu olmamalı.

  Teşekkürler

  • Komiser yardımcısı nasıl olunur detaylı şekilde açıkladık o yazıyı okursanız tüm bilgiler orada. Giren aday sayısı 20 bin falandır. Genelde 290 civarı bu sene kazandı.

 4. Tezli yüksek lisans yapan kişi yüksek lisansını bitirdikten sonra sınav gerekmeksizin komiser yardımcısı olabiliyor mu veya bunun için herhangi bir şart aranıyor mu?

 5. Pmyo 1 ekim istiyor en az, ben 20 ekim doğumluyum şansımı denesem girebilme ihtimalim olurmu

 6. paem mezun b grubu mu a grubu mu oluyor .ek olarak paem mezunu yani üniversiteden mezun olup sınavlara girip paem i kazanların rütbe terfileri nasıl oluyor müdürlük yolu açıkmıdır .

 7. ygs den yüksek aldım diyelim eşit ağırlık bitirmem sorun olurmu veya hangisi olursa olsun puan yetsin yetermi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir