Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

Polis olmak isteyen arkadaşlarımızın hedefleri arasında komiser yardımcısı olma hayalleri de var. Polis oldukta sonra komiser yardımcısı nasıl olunacağı sıkça soran adaylar için nasıl komiser yardımcısı olunur bu yazımızda bahsedeceğiz.

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?
İlk olarak arkadaşlar komiser yardımcısı olmak isteyen adayların ne mezunu oldukları çok önemlidir. Bilindiği üzere polis akademisi ve polis koleji kurumları geçtiğimiz yıllarda kapandı. Bunların yerine 2 türlü polis amiri yetiştiren kurum olan polis amirleri eğitim merkezi açıldı. Polis amirleri eğitim merkezi de gene polis akademisine bağlı bir kurumdur. Polis amirleri eğitim merkezine giriş ise 2 şekilde olmaktadır bu 2 şekil nasıl oluyor aşağıda detaylı şekilde anlatacağız. Şunu da belirteyim arkadaşlar lise mezunları komiser yardımcısı olamıyorlar. Gerek meslek içinden alımda gerekse meslek dışı alımlarda lisans mezunu olma şartı bulunmaktadır.

Dışarıdan Komiser Yardımcısı Alımı
Komiser yardımcısı olmanın iki yolu olduğunu yukarıda söylemiştik bunlardan ilki lisans mezunu olan dışarıdan paem merkezi alım. Bu merkeze alımlar dışarıdan polis olmayan adaylar arasından yapılmaktadır. Lisans mezunu adaylar kpss ye girerek polis amirleri eğitim merkezinin belirlemiş olduğu taban puanı alarak paem sınavlarına girmeye hak kazanırlar. sınavlarda başarılı olan adaylar polis amirleri eğitim merkezine girmeye hak kazanırlar. Yaklaşık 11 ay olan bu eğitim sonucunda adaylar okuldan komiser yardımcısı olarak mezun olurlar.

Meslek İçi Komiser Yardımcısı Alımı
Meslek içi komiser yardımcısı alımı denilince aklınıza bu nedir diye bir şey gelebilir. Bu alım arkadaşlar polis memurları arasından paem’e yapılan alımı kastetmektedir. Polis memurları arasından 2 yıl polislik görevi yapmış, lisans mezunu, herhangi bir soruşturması vs olmayanların girebileceği bir yazılı sınav ve fiziki yeterlilik – mülakat sınavları ile komiser yardımcısı alımı yapılmaktadır. Polis meslek yüksek okulu okuyan arkadaşlar da mezun olduktan sonra lisans tamamlama işlemi yaparak lisans mezunu olabilirler.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 104 YORUM
 1. Avatar mustafa dedi ki:

  saçmalayınya nasıl lise mevzunu polis olamaz alın kanıtı

  Birinci Yol: Liseyi bitiren adaylar YGS’ye girmeli ve Polis Akademisinin belirlemiş olduğu taban puanı geçerek PMYO mülakatlarına girmelidir. Her yıl PMYO belli sayıda öğrenci almaktadır. Bütün mülakatları başarıyla tamamlayan adaylar PMYO’da okumaya hak kazanır. 2 yıl sürecek eğitimin ardından mezun olan polisler 2 yıl aktif olarak görev yapmalarının ardından Komiser Yardımcılığı Sınavı’na girmeye hak kazanır. Bu sınava girmenin diğer şartlarıysa; 45 yaşından gün almamış olmak, lisans mezunu olmak (2 yıl PMYO bitirdikten sonra açıktan 2 sene daha okuyarak tamamlanabilir) , son girilen iki performans değerlendirmesi iyi ya da çok iyi almış olmak, meslekten ya da memurluktan atılma cezası gerektirecek adli ya da idari ceza almamış olmak gerekir. Komiser yardımcısı olan polisler başkomiserliğe kadar yükselirler.

  1. Avatar ömer dedi ki:

   kardeşim adam diyorki komiser yardımcısı olamaz, polis olamaz değil önce okuduğunu anlamayı öğren sonra polis olursun 😀

 2. Avatar yucel dedi ki:

  Merhabalar. Ben universite ögrencisiyim. Ocak ayında mezun olacagım. Mayıs ayında olacak olan Kpss 2017’ye girerek Paem’e yada Pomem’e basvuru yapabilir miyim? Paem ve Pomem için hangi oturuma katılmam ve kac puan almam gerekir. Şimdiden Teşekkürler. İyi çalışmalar..

  1. admin admin dedi ki:

   Cevaplandı soru cevap da.

 3. Avatar Emre dedi ki:

  Selamlar, Polis Akademikeri kapatılmış sanırkm yazınızda öyle okudum ama başka biryerde bu konu hakkında bilgi bulamadım.
  Polis akademisi kapandığı için komiser olmak isteyen bir kişi önce pmyo bitirecek daha sonra 2 yıl aktif polislik yaparak komiser yardımcılığı sınavına girecek. Peki sonra? Komiserlik için ne gerekiyo? Farklı bir lisans mezunu direkt komiswr olabilir mi? Yaş sınırı var mı (Farklı lisans komiser oluyorsa) ?

  Bi de pmyo taban puanı 270 puan fakat en son ki alımlarda pmyo giren adayın puanı kaçtı? Taban puanı araması yaptığımda hep 270e rastladım fakat yine de puan sıralaması ile aldıkları için net taban puanı bu olmamalı.

  Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Komiser yardımcısı nasıl olunur detaylı şekilde açıkladık o yazıyı okursanız tüm bilgiler orada. Giren aday sayısı 20 bin falandır. Genelde 290 civarı bu sene kazandı.

 4. Avatar sertaç dedi ki:

  Tezli yüksek lisans yapan kişi yüksek lisansını bitirdikten sonra sınav gerekmeksizin komiser yardımcısı olabiliyor mu veya bunun için herhangi bir şart aranıyor mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Hayır sınav gerekli.

 5. Avatar Can asln dedi ki:

  Pmyo 1 ekim istiyor en az, ben 20 ekim doğumluyum şansımı denesem girebilme ihtimalim olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Giremezsiniz.

 6. Avatar aslan dedi ki:

  paem mezun b grubu mu a grubu mu oluyor .ek olarak paem mezunu yani üniversiteden mezun olup sınavlara girip paem i kazanların rütbe terfileri nasıl oluyor müdürlük yolu açıkmıdır .

  1. admin admin dedi ki:

   Açıktır meslekte sınavları oluyor her rütbede.

 7. Avatar yiğit efe dedi ki:

  ygs den yüksek aldım diyelim eşit ağırlık bitirmem sorun olurmu veya hangisi olursa olsun puan yetsin yetermi.

 8. Avatar Metin dedi ki:

  Selamlar.Yeni ataması gerçekleştirilen ç.m.bekçileri komiser yardımcılığı sınavlarında polislerle aynı şekilde sınava katılabiliyomu?tşkrlr

  1. admin admin dedi ki:

   Lisans mezunları başvurusu alınıyor. Meslek içi alım değil şu anki.

 9. Avatar Metin dedi ki:

  Meslek içi alım yapıldığı zaman; 2 yıl mahale bekçiliği yaptıktan sonra,lisans mezunu olunup komiser yardımcılığı sınavına girebilirmiyiz?

  1. admin admin dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla evet. Kurum içi mi olur dışarıdan mı onu Polis Akademisi’ne sormak lazım.

   1. Avatar Cengiz aras dedi ki:

    Admin selamlar 🙂 zaten yanilmiyosam diyerek emin olmadiginizi belirtmissiniz bu konuyu merak ettigim icin arastirdim ve polis amirleri egitim yonetmeliginde bu yonetmelik emniyet hizmetleri sinifi atama ve nakil yonetmeligine gore duzenlenmistir ibaresine rastladim ve emniyet hizmetleri atama ve nakil yonetmeligininde carsi ve mahalle bekcisi haricindeki emniyet hizmetleri sinifi perosenlini kapsadigini okudum 🙂 yani polisin tum yetkilerine sahipsin ama imkanlarina asla 🙂 bekciler emniyet hizmetlerinde yer aldiklarindan egm icindeki sivil personel gibi gorevde yukselme ve unvan degisikligi sinavina girmeyede hak kazanamiyorlar 🙂

 10. Avatar şeyma dedi ki:

  merhaba ben 20 yıl öncesinde kalpten ameliyat oldum bitişik damarların açılmasıyla ilgiliydi ve suan kalp ile ilgili hiçbir problemim yok agrı sızı yok tıkanma yok ama sırtımda ameliyat izi var bu paeme girmeme engel olur mu ??

  1. admin admin dedi ki:

   Sorun olacağını sanmıyorum.

 11. Avatar Murat eyiip dedi ki:

  PMYO mezunu kişi komiser yardımcısı olduğunda kaç yılda bir rütbe atlar?

  1. admin admin dedi ki:

   4 sene sonra üst rütbeye geçmeye hak kazanır.

 12. Avatar Özlem dedi ki:

  Belirlenen kpss puanı kaç peki ? Ve doğu görevi şartı var mı

  1. admin admin dedi ki:

   Zorunlu görev var. Doğu görevi değil. PAEM kategorisine bakınız.

 13. Avatar Azra dedi ki:

  Kpssp3 57 aldım başvuru yapıp şansımı deneyebilir miyim

  1. admin admin dedi ki:

   PAEM başvuruları bitti. Seneye başvurabilirsiniz.

   1. Avatar Azra dedi ki:

    Tamam kasımda başlıyor başvuru yapabilir miyim 57 puanla?

    1. admin admin dedi ki:

     İlan açıklanmadan puanı nereden bilelim? Sabırlı olun, ilanı bekleyin.

  2. Avatar fatma dedi ki:

   merhaba ben şimdi besyo okuyacam sonra bittikten direkt paem e başvuru yapabilirmiyim

 14. Avatar Berkay dedi ki:

  İyi günler ben paeme girmeyi düşünüyorum komiser yardımcısı olduktan sonra özel harekata gecebilirmiyim

 15. Avatar Ferhat gunes dedi ki:

  Pomem basvurulari sınavları kolayca gecilebilecek türde mi polislik içinde meslege göre gruplandirma yapılıyor mu

  1. admin admin dedi ki:

   Mesleğe uygunluk ve güvenlik kapsamında eleme amaçlı yapılıyor.

   1. Avatar Ferhat gunes dedi ki:

    Ben makine mühendisiyim bana uygun bir branş bulunur mu yoksa polis olarak mi görev alırım birde trafik polisi olarak nasıl gruplandirma yapılıyor

    1. admin admin dedi ki:

     Polis olursunuz, daha sonra ihtiyaca göre kurslara vs katılıp birimlerde görev alıyorsunuz.

 16. Avatar furkan dedi ki:

  ben besyo okuyorum 2. sınıftayım paeme tıpkı pmyo gibi kpss sınavıyla mı girebiliyoruz ve alım tarihleri falan farklımıdır? yani sormak istediğim şey pmyo ve paem’e girme şartlarında ne gibi farklılıklar vardır? teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Lisans mezunu olduktan sonra KPSS puanı ile başvuracaksınız. PMYO en az lise mezunlarını alır TYT ile ve polis memuru yetiştirir, POMEM ön lisans ve lisans mezunlarını alır KPSS ile yetiştirir. PMYO 2 yıl, POMEM 4-5 ay eğitim verir.

   1. Avatar Furkan dedi ki:

    Cok teşekkür ederim ben yanlis yazmışım yorumu, pomem yerine pmyo yazmışım pardon yani demek istediğim pomem ve paem’ e giris sartlari arasında ne gibi farklılıklar vardir

    1. admin admin dedi ki:

     POMEM ve PAEM lisans mezunu alırlar. POMEM önlisansta alır. KPSS baraj puanları farklı. Onun dışında başvuru şartları aynı.

 17. Avatar Mustafa dedi ki:

  Hocam Birşey soracağım. Sadece meslek içerisinden ve lisans mezunları arasındanmı seçiliyor yani lisede okuyan bir kişi üniversitede eşit ağırlık, sözel vs bir puanla direk olarak polis okulu okuyamaz’mı ? Polis okulundan kastım PYMO Değil Amirlik için. YGS’Den 270 Al PMYO Gir o tamam fakat 4 yıllık polis akademisi gibi bir okul şuan varmı veya olacakmı ? Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   PAEM iki türlü alıyor. Lisans mezunları ve meslek içinde. Başka türlü alımı yok.

 18. Avatar Enes bilal dedi ki:

  Her sene komiserlik sınavı oluyormu

  1. admin admin dedi ki:

   2020’ye kadar olması planlanıyor. Meslek içi alım ise devam eder.

 19. Avatar Fatih dedi ki:

  Paem le pomem arasında yükselme olarak ne gibi farklar var . Birde a ve b grubu olarak ayrım var mı kalktı mı ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Amirler PAEM okumak zorunda. POMEM mezunu polis olur sadece.

 20. Avatar mustafa dedi ki:

  hocam paem için haran ünüversitesi zirat mühendisi okuyacam kpss girdigimde komser yardımcısı olabilirmiyim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Lisans mezunu olup KPSS ile başvurabilirsin.

 21. Avatar yavuz dedi ki:

  üniversteyi paem de okuma şansımız varmı?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır.

 22. Avatar Süleyman KK dedi ki:

  ÜNİVERSTİEYİ PAEM DE OKUYABİLİRMİYİZ

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır.

 23. Avatar kezban dedi ki:

  Mrb bn 07.03.2000 doğumluyum. Bu engel olurmu polis olmama??? Lütfen cvbınızı bekliyorum

  1. Avatar Admin dedi ki:

   2018 de girebilirsin.

 24. Avatar Alperen dedi ki:

  İnsan vücudunda ki benler bır sıkıntı yaşatır mı

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Boyuna göre evet.

 25. Avatar Selman54 dedi ki:

  merhaba admin kpss p3 puan türünden komiser yrd ve normal polislik alımlarında taban kaç ile kapattı baraj 60 ancak en son alım puanı nedir bilginiz varmı ? Ayrıca başvuru esnasında ikisindede şansımızı denemek için iki tarafa da başvuru yapabiliyormuyuz ? komiser alımı az olmazsa resmi polilik için soruyorum teşekkürler.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sayısal veriler açıklanmıyor. İki tarafa da başvurabilirsin.

  2. Avatar Halil ibrahim dedi ki:

   Kardeşim o puanla komiser yardımcılığına da başvuru yapabiliyor musun bi bilgin var mı ?? İyi geceler

  3. Avatar Hahil İbrahim dedi ki:

   ibrahimacet36@gmail.com a mail de atabilirsin bende araştırıyorum da Bilgi lazım

 26. Avatar Mign dedi ki:

  Meslek icine poh dahil mi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet

 27. Avatar Uğur dedi ki:

  Meslekte bir yılımı doldurdum askerliğimi yedek subay olarak yaptım. Yedek subaylık meslekten sayılıyor mu komiser yardımcılığına girebilir miyim bilginiz var mı

 28. Avatar Musa dedi ki:

  Ben imam hatip olarak gorev yapiyorum.haziranda lisans bitiyor.89 dogumluyum.poh yada kmsr yardimcisi olabilir miyim acaba.tesekkurler..aktif gorev almak istiyorum artik bu devlet icin..

 29. Avatar Nihal Türkpençe dedi ki:

  Merhaba, zamanında polis akademisinden mülakatta elenmiş birisi komiser yardımcısı sınavına katılıp k. yardımcısı olabilir mi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Olabilir

 30. Avatar Ergun dedi ki:

  Ortaokullar komiserlik sınavına girebilirmi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır

 31. Avatar mesut dedi ki:

  2018 paem başvuruları ne zaman?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yazın

 32. Avatar Mete dedi ki:

  pmyo ve pomem mezunu polisler komiser yardımcısı olduğunda en çok hangi rütbeye kadar yükselebilirler müdürlük yolu açık mı ? Birde aöf engel teşkil eder mi ? çok teşekkürler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   PAEM okumadan olamazsın.

   1. Avatar Halil dedi ki:

    Meslek içi paem okuyanlar ile direk paemden komiser yardimcisi olanlar arasinda terfilerde süre farkı varmı. 2) meslek icinden gelen paem mezunu müdür olabilirmi

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Fark yok

 33. Avatar Seher dedi ki:

  Admin meslek ici paem de alim yapildiginda 11 ay tekrardan egitim goruyormuyuz

 34. Avatar Murat dedi ki:

  Merhabalar, Ben şuan Yüksek Lisans yapıyorum. Bu sene Komiser Yardımcılığı sınavlarına girebilir miyim ? Teşekkürler…

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Girebilirsiniz.

 35. Avatar Muratcan dedi ki:

  Ben paem düşünüyorum iki yıllık üniversitede de paem e girebilirmiyim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır.

 36. Avatar Seher dedi ki:

  Admin pomem de 2 yilimi tamamladigimda komiser yardimciligi sinavina girip kazanirsam 11 ay tekrardan egitim war mi acaba

 37. Avatar Seher dedi ki:

  Admin pomem de 2 yilimi tamamladiktan sonra komiser yardimciligi sinavina girip kazanirsam 11 ay egitime tabi tutuluyormuyum acaba

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Eğitim alıyorsunuz Ankara da.

 38. Avatar Seher dedi ki:

  Admin meslek ici paem de alim yapildiginda 11 ay tekrardan egitim goruyormuyuz

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Eğitim görüyorsun ama süresi değişebiliyor.

 39. Avatar Ayla dedi ki:

  Paem disaridan lisans mezunu alımı bitirdiği zaman meslek içi aklımda POMEM mezunu biri nasıl girebilir birde böyle bir şey olduğu zaman rütbe almada sınır var mı acaba

  1. Avatar Admin dedi ki:

   2 yıl görev yaptıktan sonra başvurursun.

 40. Avatar Merve dedi ki:

  PMYO mezunu olan biri DGS ile lisansını tamamladıktan sonra PAEM’e girebilir mi? Eğer giriyorsa bu meslek içi mi olur?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   meslek içi girebilir.

 41. Avatar oktay dedi ki:

  2019 da 4 senelik bi bölümden mezun oluyorum . 2018 kpss puanıyla mezun olduktan sonra paeme veya pomeme başvuru yapabilir miyim ? ikinci sorum 2019 yılında pomemden girdim diyelim 2020 yılında ki kpss den de 70 yaptım tekrar paeme geçiş yapabilir miyim ?

 42. Avatar Buğra dedi ki:

  Admin Paemden özel harekatçı nasıl olunur?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Okulda seçme yapıyorlar.

 43. Avatar ahmet dedi ki:

  31 yaş komiser yardımcısı olabilecek mi 2018 için söylüyorum?*

  1. Avatar Admin dedi ki:

   ilan gelince netleşecek

 44. Avatar Furkan dedi ki:

  İyi günler kolay gelsin.Mekatronik mühendisliği mezunuyum.Komiser yardımcılığı ve düz polislik alımları ne zaman başlar acaba ? P3 puanım 80.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   bu ay başlayacak

 45. Avatar Recep dedi ki:

  admin komser yard. veya düz polislik icin her yıl kpss ye girebiliyormuyuz?Bide göz şartı nedir mülakatta.

 46. Avatar Selin dedi ki:

  Paem meslek içi alımda rütbe sınırı var mı yoksa sınıf ustu müdürlüğe kadar yolu var mı

 47. Avatar Toprak dedi ki:

  1) Paem den önce askerliğimizi yapmış olmak mı gerekir
  2) Polis olduktan sonra askerlik hakkımız düşüyor mu ?

 48. Avatar Metin dedi ki:

  Lisans mezunu biri başkomiserlikten başka rütbe alamıyormu. Bir de 2019 da paem kapanıyor mu.

 49. Avatar furkan dedi ki:

  Selamın aleykum bir sorum var ben meslek lise mezunuyum blişim bölümünden polislikte nereye kadar gelebilirim cevaplarsanız memnun olurum iyi günler.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Bu tür yerlere kurum kendi bünyesinden alıyor bu da biraz yeteneğe bağlı…

 50. Avatar Göktuğ dedi ki:

  Merhaba paem alımları ne zamana kadar devam edecek

 51. Avatar Melike dedi ki:

  Merhaba admin bir şey aklima takildi ben internette polis memurlarının mesleğe başlayinca 6 yįl zorunlu görev yaptıklarını okudum (yeni kanunla).siz 2 yıl yazmışsınız hangi durumlarda 6 yil görev yapmak zorunlu acaba.
  polis olmak için bu sene YKS sınavına gireceğim polisliktende paeme geçiş yapmak istiyorum bu yüzden yksden aldiğim puanla ayni zamanda 4 yillik bölüm okumak istiyorum (PAEM için) açik öģretimden. ayni zamanda o yil hem yks puanimla açıköğretimden 4 yillik bir bölüm için hemde polislik icin ayni puanla tercih yapabiliyormuyum.
  Anlatırsan sevinirim teşekkür ederim :))