Komiser Yardımcılığı Sınav Konuları

10.11.2015
1.623
A+
A-
Komiser Yardımcılığı Sınav Konuları

Bilindiği üzere Emniyet Genel Müdürlüğü eylül ayında yapmış olduğu açıklama ile polis memurları arasından 1000 komiser yardımcısı alınacağını duyurusunu yapmıştı. 1000 komiser yardımcısının emniyet mensubu olması ve 2 yıl fiili hizmet yapmış olması ayrıca lisans mezunu olması gibi şartlarla sınav açacağını duyurmuştu. Alınacak olan 1000 komiser yardımcısından 50 tanesi bayan 950 tanesi ise erkek olarak biliniyor. Yapılan duyuru da emniyet mensubu adayların öncelikle yazılı sınava girecekleri bu sınav için ise Anadolu Üniversitesi ile bir protokol imzalandığı bildirilmişti. Yazılı sınavı geçen adayların sonrasında fiziki yeterlilik ve mülakat ile devam eden aşamaları geçmesi gerekmektedir.

2015 Komiser Yardımcılığı Yazılı Sınavın İçeriği Konuları Ne Olacak?
Yazılı sınav ile ilgili olarak 16 Temmuz 2015 tarihinde resmi gazete yayınlanan yönetmelik dışında şuana kadar herhangi bir açıklama yapılmış durumda değildir. Sıklıkla sorulan komiser yardımcılığı sınav konuları ne olacak sorusunun cevabını bizler 16 Temmuz 2015 tarihli yönetmeliği inceleyerek ulaştık yönetmeliğe göre 2015 Komiser Yardımcılığı sınavı 100 soru yazılı test halinde çoktan seçmeli 5 şıklı ve 100 sorudan ibaret olacaktır. Sınav konularına gelecek olursak:
1- Polis meslek mevzuatı %30

2- Ceza muhakemesi hukuku %10

3- Ceza hukuku %10

4- Anayasa hukuku %10

5- İdare hukuku %10

6- Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi %10

7- İnsan hakları %10

8 Genel kültür %10.

Yukarıda da görüldüğü üzere sınav konular 8 derse yayılmış durumda tabi genel kültürü ders olarak saymamak gerekir ki o zaman 7 tane dersten sorumlu olduğu görülmektedir.

FİZİKİ YETERLİK VE MÜLAKAT SINAVLARI

Fiziki yeterlilik sınavı polislikte son zamanlarda öne çıkan bir aşama bu aşama hem emniyet mensubu olan adaylarda hemde emniyet mensubu olmayan adaylara uygulanan sınav aşaması olarak gözümüze çarpmaktadır. Bu sınav parkur halinde yapılmakta olup diğer yazılarımızda bu aşamadan ayrıntılı şekilde bahsedeceğiz.

BAŞARI PUANI NASIL HESALANACAK?

PAEM olarak adlandırılan komiser yardımcılığının yeni adı olan Polis Amirleri Eğitim Merkezine girmek için emniyet mensubu olan adaylar için, yazılı sınav puanının %30’u, fiziki yeterlilik sınavı puanın %30’u ve mülakat sınavı puanının %40’ının toplamı bize başarı puanını sınav için geçerli puanı verecektir.

Lisan mezunu ve Emniyet mensubu olmayan adaylar için ise; KPSS puanının %30’u, fiziki yeterlilik sınavı puanın %30’u ve mülakat sınavı puanının %40’ının toplamı bize başarı puanını verecektir..

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Gökhan dedi ki:

  Emniyet mensubu olmayan adaylar bahsettiğiniz 100 soruluk yazılı sınava tabi tutulacaklar mı?

  1. admin dedi ki:

   Hayir kpss puani ile olacak.

 2. Emre dedi ki:

  Emniyet mensubu olmayan dört yıllık mezun kişi kpss sınavında hangi bölümlerden sorumlu olacak? Mesela genel yetenek gibi.. teşekkürler

 3. Behzat Çimen dedi ki:

  Öncelıkle merhaba kolay gelsın bn su an lise 4 üncüsınıfa gectım ve benım hedefım komiser olmak ve bıldıgım kadarıyla komıser olmak ıcın oncelıkle herhangıbı bır unıversıtede 4 yıl okuyup mezun olup ardınan da sozlu ve fızıkı mulakatlarına gırıp egıtım aldıktan sonrada meslege başlayabılırmıyım eger bır yanlışım var ise düzeltirsenız cok sevınırım .Yanı açıkçası bana şu an ne yapmam gedrektıgını soylersenız coksevınırım .

  1. Admin dedi ki:

   lisans mezunu olmanız gerekiyor…