Komiser Yardımcılığı Mülakata Kaç Kişi Çağırılacak?

08.12.2015
1.241
A+
A-
Komiser Yardımcılığı Mülakata Kaç Kişi Çağırılacak?

Arkadaşlar sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından başarılı olan adayların yani yönetmeliğe göre 60 alan adaylar başarılı sayılacağından sonrasında adaylar mülakata çağırılacaklar. Peki komiser yardımcılığı sınavında kaç kişi mülakata çağırılacak. Yönetmelikte 60 baraj puanı diye bir sistem belirlenmiş ve duruma göre Polis Akademisi Başkanlığı bu barajı aşağı yada yukarı oynatabilecekmiş.
Komiser Yardımcılığı Mülakata Kaç Kişi Çağırılacak?
Mülakata çağırılacak kişi sayısı POLİS AKADEMİSİ BAŞKANLIĞI POLİS AMİRLERİ EĞİTİMİ MERKEZİ GİRİŞ VE EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ nden yer almaktadır arkadaşlar yönetmelik alımın 10 katı kişi sayısının mülakat ve fiziki yeterlilik sınavlarına çağırılacağını söylemektedir bize. Yani 950 erkek alım olduğuna göre 9500 erkek aday mülakata çağırılacaktır aynı durum bayan adaylar içinde geçerlidir onlardaki alım 50 olduğuna göre 500 bayan aday mülakat ve fiziki yeterlilik sınavlarına çağırılacaklardır.
Fiziki Yeterlilikte Kaç Puan Almak Gerekir?
Arkadaşlar yönetmeliği incelediğimiz zaman yazılı sınavdan sonra fiziki yeterlilik sınavının yapılacağını görmekteyiz. Peki fiziki yeterlilikten kaç puan alan adaylar başarılı sayılacaklardır. Burda yine yönetmelik devreye giriyor ve şöyle diyor;Başarılı olmak için yüz tam puan üzerinden en az yetmiş puan almak zorunludur. Fiziki yeterlilik sınavı sonuçları Başkanlıkça belirlenen yer ve zamanda ilan edilir ve bu sınavda başarılı olanlar, kendilerine duyurulacak yer ve zamanda mülakat sınavına alınırlar. Yani buradan anlayacağınız üzere en az 70 puan almak zorundasınız.

Mülakat Sınavından Kaç Puan Almak Gerekir?
Fiziki Yeterlilik sınavından 70 puan alan ve başarılı sayılan adaylar mülakat sınavına çağırılacaklar ve mülakat sınavına tabi olan personel başarılı sayılabilmesi için gene 100 üzerinden 70 almak zorundadır.

Komiser Yardımcılığı Sınav Sonuçları Nasıl Belirlenecek?
Tüm aşamaları başarı ile geçen polis memurları için artık son söz toplam puanın ortaya çıkması ile belirlenecektir ve burada durum şöyle olacaktır; Emniyet Mensubu olan adaylar için, yazılı sınav puanının %30’u, fiziki yeterlilik sınavı puanın %30’u ve mülakat sınavı puanının %40’ının toplamıdır. Adaylar arasından başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; yazılı sınavdan alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Duygu dedi ki:

  Bayan adaylardan ne kadar başvuran oluyo her yıl acaba. Bayağı başvuru oluyo mu bu on kati olayını dolduracak kadar

  1. admin dedi ki:

   Dolduracaktır başvuruyu muhtemelen.

 2. Ekonomist dedi ki:

  Tahminen kaç puan ile cagrilma kapanir, diğer yılları baz alarak soruyorum

  1. admin dedi ki:

   Erkekler 70, kadınlar 72-75 arası bir puan olur diye tahmin ediyorum.

 3. Merve dedi ki:

  merhaba, puan: 71.3 bayan. başvuru yapıp yapmamakta kararsız kaldım, ne önerirsiniz?

  1. admin dedi ki:

   Her türlü ihtimalde 75 TL kaybınız olur. Bence şansınızı deneyin, tekrar fırsat gelmeyebilir.