Komiser Yardımcılığı Başarı Puanı Nasıl Hesaplanır?

28.10.2016
A+
A-
Komiser Yardımcılığı Başarı Puanı Nasıl Hesaplanır?

Emniyet mensupları arasından alımı yapılan komiser yardımcısı yani emniyet mensubu paem alımları ile ilgili olarak yönetmelikte başarı sırasının nasıl hesaplanacağı detaylı olarak yazılmıştır. Bizlerde yönetmelikte başarı puanı ile ilgili neler söylenmiş bu yazımızda sizlere bundan bahsedeceğiz. Bu yönetmelikte 31.03.2017 günü değişiklik yapılmasıyla yeni puan hesaplamasından sizlere bahsedeceğiz.

Komiser Yardımcılığı Başarı Puanı Nasıl Hesaplanır?
Emniyet mensupları arasından komiser yardımcılığı sınavı yapıldıktan sonra sınavda başarılı olan adayların akıllarına mülakat ve fiziki yeterlilik sınavları gelmektedir. Bu sınavlarda başarılı olmak ve başarı puanını hesaplamak isteyen adaylar detaylara aşağıdan ulaşabilirler.

Emniyet Mensubu olan adaylar için değişen puan sistemine göre, yazılı sınav puanının %25’i, fiziki yeterlilik sınavı puanın %25’i ve mülakat sınavı puanının %50’sinin toplamıdır. Adaylar arasından başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; yazılı sınavdan alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

Örnek olarak:
Yazılı sınavı 90, Fiziki yeterlilik sınavı 90, Mülakat sınavı 100 olan bir adayın başarı puanı 95 olacaktır. Yani yazılı sınav 90 ın %25 i 22.5 puan, fiziki yeterlilik sınavı 90 ın %25 i 22.5 puan ve mülakat sınavı 100 ün %50 si 50 puan alırsak başarı puanının 95 olduğunu göreceğizdir. Yazılı sınavı geçen tüm adayların puanları bu şekilde hesaplanarak bir başarı sırası oluşturulacak ve asil,yedek aday sıralamaları oluşturulacaktır.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. blank Kagan dedi ki:

  2017 kpss ile paem yazın yeni bir alım yapar mı sizce?

  1. blank admin dedi ki:

   Şuanda yapmaz.

 2. blank kagan dedi ki:

  en yakın paem alımı 2018 yılında mı olur ?

  1. blank admin dedi ki:

   2017 de olacaktır.

 3. blank sena dedi ki:

  merhaba ben 1sene sonra ygs ye gircem polislik okuyacagim ama bando bolumunu cok istiyorum polislik bando takimini istiyorum o bolume girmek icin nereye basvurmam lazim yoksa okulda mi seciyorlar cevaplarsaniz sevinirim 🙂

  1. blank admin dedi ki:

   Polis olunda sonrasına bakarsınız bando bölümüne seçilmek kolay değildir ama.

 4. blank abdurrahman dedi ki:

  19. dönem pomem (pöh)e başvurdum. Eğer kazanırsam 2 yıl görev yaptıktan sonra ve diğer şartları sağlamak kaydıyla paem e başvurabilir miyim? Sorumun sebebi muhtemelen 10 yıl zorunlu görev olacak deniyor pöh olarak.

  1. blank admin dedi ki:

   Evet girersiniz.

 5. blank berk dedi ki:

  ben okulda sınavlarda kotu not alıyorum ama ben komıser yardımcısı olmakitiyorum olurmuyum okuldan aldıyım not 20 veya30 40 olurmuyum

  1. blank Admin dedi ki:

   Lisans mezunu olmalısın.