Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir

04.03.2018
1.988
A+
A-
Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir

Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin güvenliğini sağlamakla görevli olan kurumdur. Bu görevi yerine getirebilmek için bünyesinde farklı türde askerleri bulundurmakta ve bunların özellikleri birbirinden farklı olmaktadır. Söz konusu askerlerden birisi de komandolar olup kamuoyunca da bilinen askerlerden birisidir. Komandoların tanımını kısaca yapmak gerekirse yüksek muharebe gücü ve fiziki yeterliliğe sahip olan askerlerdir denilebilmektedir.

Komandolar hemen her koşulda görev yapabilmekte ve bu yönleriyle de son etkili olmaktadırlar. Komando olmak için gereken şartlar nelerdir sorusunu insanlar sıklıkla sormakta ve komanda olmak istemektedir. Yurt savunmasında çok büyük öneme sahip olan komandoların üstlenmiş olduğu roller insanların bu mesleğe olan ilgisini artırmaktadır.

Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir ve Aranan Şartlar

Komando olmak için gereken şartlar nelerdir konusunda öncelikle bilinmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Komanda olabilmek için mutlaka Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapılıyor olması gerekmektedir. Bunun dışında komando olmak isteyenler ise bunu askerliğe gitmeden önce askerlik şubesinde belirtmesi gerekmektedir. Komando olacak kişiler çok zorlu eğitimlerden geçmektedir. Kişilerin karar vermeden önce bunu dikkate alması gerekmektedir. Komandolar genellikle en zorlu görevler için kullanıldıkları için çok sağlam bir fizik yapısı ile ruhsal yapıya ihtiyaç duyulmaktadır. Söz konusu durumlar da eğitim ile adaylara kazandırılmakta ve bunun için de adaylar çok fazla zorlanmaktadır. Yapılacak olan eğitimlerin zorluğu karşısında askerlerin bir kısmı daha sonradan komando olmaktan vazgeçmektedir. Bundan dolayı bu durumunda dikkate alınması gerekmektedir.

Komando olmak için gereken şartlar nelerdir sorusunun ilk cevabı yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı kararlı olmaktır. Komando olmak isteyen kişilerin tamamen bu duruma konsantre olması ve buna odaklanması gerekmektedir. Böylece adaylar eğitim ve diğer aşamalarda çıkan zorlukları daha rahat aşacaktır. Bunun dışında ise öncelikle fiziksel özelliklerin uygun olması gerekmekte ve bunun için bazı şartlar aranmaktadır. Bununla ilgili bir tablo bulunmakta ve adayların boy ile kilolarının bu tabloya uygun olması gerekmektedir. Özellikle boy kilo dengesine büyük önem verilirken ekstra bir şart bulunmamaktadır.

Bunun dışında aranan bir başka şart ise sağlık konusuyla ilgilidir. Adayların daha önceki süreçlerde ciddi bir ameliyat ya da hastalık geçirmemiş olması aranan şartlar arasındadır. Bundan dolayı kapsamlı bir sağlık taraması yapılmakta ve bunun sonucunda da adaylara rapor verilmektedir. Bu raporda kişilerin sağlık problemi olmadığı belirtilirse kişiler komando olmak için eğitimlere katılabilmektedir. Komando olmak için gereken şartlar nelerdir sorusunun en önemli cevapları arasında bu sağlık raporu yer almaktadır. Sağlık raporu belirlenen sağlık kuruluşlarından alınmakta ve bu esnada kapsamlı muayeneler yapılmaktadır. Ayrıca kişilerin psikolojik durumları da değerlendirilmekte ve buna bağlı olarak bu durum raporlarda belirtilmektedir. Psikolojik olarak yeterli düzeyde olmayan kişilerin de komando olmasına izin verilmemektedir. Bunun dışında ise sağlıkla ilgili ekstra bir şart bulunmamaktadır.

Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir ve Eğitim Süreci

Komando olmak için gereken şartlar nelerdir sorusunun cevapları arasında en önemlisi ve insanları en fazla zorlayanı eğitimdir. Komando demek kısaca üst düzey asker demektir. Normal asker ve güvenlik güçlerinin yetersiz kaldığı ya da kalacağının düşünüldüğü yerlerde komandolar devreye girmektedir. Bunun en büyük nedeni ise aldıkları eğitimleridir. Söz konusu eğitimler sırasında her türlü silahın kullanımını ayrıntılı olarak öğrenmektedirler. Yani söz konusu kişilere her türlü silahla profesyonel şekilde görev yapabilmektedir. Ayrıca son derece dayanıklı olan bu kişiler hemen her hava koşulunda zorlanmadan görev yapabilmektedir. Yiyecek bulma konusunda da uzman olan komandolar uzun süre birileriyle irtibat kurmadan görev yapabilmekte ve bu esnada da yiyeceklerini doğadan elde edebilmektedir. Yine alınan eğitim sayesinde psikolojik dayanıklılıkları son derece yüksektir.

Komando olmak için gereken şartlar nelerdir sorusunun cevaplarından bir tanesi yukarıda yer almaktadır. Bu özelliklerin sağlanabilmesi için alınan eğitimde kişiler oldukça fazla zorlanmaktadır. Bazen gerçek mermilerle eğitim yapılmakta bazen ise ıssız bir yerde tek bırakılmaktadırlar. Her türlü koşulda görev yapabilmeleri ve psikolojik dayanıklılıkları için yapılan eğitimlerin çok zorlu olması ve bundan en ufak bir taviz verilmemesi birçok kişinin burada elenmesine neden olmaktadır. Yani söz konusu eğitimden dolayı her isteyen kişi komanda olamamakta ve sadece bu eğitimi tamamlamayı başaran kişiler komando olabilmektedir. Bundan dolayı da insanları en fazla eğitim zorlamaktadır. Isparta, Kayseri ve Bolu gibi illerde yer alan komando eğitim kamplarında eğitimler verilmektedir. Buraya gelen askerler özel olarak seçilmektedir. Seçim sonrasında eğitimde başarılı olamayan kişiler elenmektedir.

Komando olmak için gereken şartlar nelerdir konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Komandoların üstlenmiş olduğu görevler ve ülke için oynadıkları rolleri gören birçok kişi komando olmak istemektedir. Fakat söz konusu durum dışarıdan görüldüğü kadar kolay değildir. Bundan dolayı kişilerin öncelikle kararlı olması ve bu kararlılığını sürekli koruması gerekmektedir. Aksi takdirde karşılaşmış olduğu zorluklardan dolayı komando olmaktan vazgeçebilir. Ayrıca bedenen ve ruhen de kişinin buna uygun olması aranan şartlardan bir diğeridir. Yapılacak olan eğitimi de başarıyla tamamlayan kişiler komando olabilmekte ve zor görevlerde yer almaktadır. Komando olmak için gereken şartlar nelerdir sorusunun cevapları bunlar olup insanlar bu sayede kendilerini daha fazla komando olmaya hazırlayabilmektedir.

Bordo Bereli Eğitimleri

Jandarma Özel Harekat (JÖH) Nasıl Olunur?

2018 – Jandarma Sözleşmeli Astsubay Başvurusu ve Alımları

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Emir dedi ki:

  Bizlerde vatanımız için milletimiz için savaşmak istiyoruz renk körleride polis asker olabilsin

  1. MUHAMMED TALHA dedi ki:

   TABİ CANIM ONDAN SONRA RENK KÖRÜ OLAN İNSANLAR TERÖRİSTİ ASKER VEYA POLİS ZANNEDEREK VURSUN DEMI.SAÇMA SAPAN KONUŞMA.

 2. Görke. dedi ki:

  Mülekatlara baş vurmak için kaç yaş gerekir

 3. Fadime dedi ki:

  Komonda olmak icin hangi okulu bitirmek gerek ve nasil basvuru yapa biliriz?