Komando Nasıl Olunur ?

Komando Nasıl Olunur ?

Komando olmak, askerliğini komando olarak yapan  gençler için bir övünç kaynağıdır. İçi vatan aşkı ile yanan gençlerimiz vatani görevlerini komando olarak en iyi şekilde tamamlamak ister. Komando olarak yapamayanlar için ise bazen bir hayal olarak kalmış bazen en büyük hedeflerden biri olarak kalmıştır. Askerliğini bitirmiş bir bireye “askerliğini ne olarak yaptın?” diye sorulduğunda “komando olarak yaptım” demesi onun için bir gurur kaynağıdır. Hemen ardından da “komando nasıl olunur?” sorusu pek de geç kalmaz. Çünkü komando Türk Silahlı Kuvvetleri’nin özen ile hazırladığı özel bir birliktir. Komando her koşulda ne yapacağını bilen, ileri seviye de arazi eğitimi almış ve birçok zorlu eğitimden geçmiş asker kavramının seçkin bir türüdür. Peki komando nasıl olunur? İsteyen herkes komando olabilir mi?

Komando olmak isteyen kişiler genellik ile sorduğu “İsteyen herkes komando olabilir mi?” sorusunun cevabı elbette hayır olarak alacaklardır. Çünkü komando olabilmek için belli başlı vasıflara sahip olmak gerekir. Ama tabi ki ilk başta kendi isteğinin olması lazım yani gönüllü olması lazımdır. Yani askerlik yapmayan bir kişi komando olmak istiyorsa askerlik yaşı geldiğinde celp işlemleri için askeri şubeye gitmesi gerekir. Orada size doldurmanız gereken bir form verilecektir. O formda komando olmak istiyorum kısmını işaretlemek ile ilk adım atılmış olur.

Komando Nasıl Olunur ?

Askeri şubeye komando nasıl olunur? Diye sorulduğunda da gerekli işlemleri yapmakta yardımcı olacaklardır. Zaten çoğu askeri şubelerde bizzat şahsa sözlü olarak komando olmayı isteyip istemediğini soruyorlar. Tabi ne her kadar istiyorum diye olumlu olarak cevaplansa da herkese komando olmak nasip olmuyor. Bununla beraber komando olmak isteyen kişinin sağlık açısından bir sıkıntısının olmaması, fiziksel açıdan belli özelliklere sahip olması, eğitimi ve kendine has yeteneklerinin olması gerekir.

Fiziksel Olarak Aranan Şartlar

Komando nasıl olunur? Sorusunu kendine soranlar fiziksel olarak bazı özelliklere sahip olmalıdırlar.  Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir;

  • Öncelikle sağlam bir yapıya sahip olması gerekir. Sağlam yapı demek uzun boylu, poslu veya kaslı olmak demek değildir. Vücudunun ve iradesinin sağlam olması demektir.
  • Boylu, poslu veya kaslı olmasa da boy ve kilosunun orantılı olması gerekir. Kısa boylu olan kişilerde komando olabilir. Boyunun 1.60’ın üzerinde olması ve sadece orantılı olması gerekir. Mesela 1.80 boyunda olan bir bireyin kilosu en fazla 90 kilo en azda 70 kilo olması gerekir. Yani boyunun +10 fazlası veya -10 azıdır. Boy ve kilo olarak bu şartlar gerekmektedir.
  • Boy ve kilosu her ne kadar orantılı olsa da askerlik zamanı gelmeden önce ciddi bir ameliyat olmuşsa bu da menfi manada etkiler. Yani bu ameliyattan dolayı kendisine “komando olamaz ama askerliğe elverişlidir” raporu verilebilir. Bu rapor kişinin komando olamaması için yeterlidir. Zaten komando olmak istemeyenler de genellikle bu rapor sayesinde komando olamaz.
  • Aynı zamanda dereceli gözlük kullanan, düztaban olan, astım ve benzeri gibi ciddi bir rahatsızlığı olanda komando olamaz.
  • Kendisinde fiziki olarak bu şartlar bulunan ve yukarıda belirtilmiş hastalıklar bulunmayan kimselerde ruhsal bir hastalıkta yoksa komando olabilir. Bunların yanı sıra fiziki özellik olarak uzun boylu olmak tabi ki de bir avantajdır. Ama olumsuz yönleri de vardır. Mesela olası bir saldırıda veya bir çatışmada uzun boylu olan kimseler hedef küçültmede zorlanırlar. Bu konuda kısa boylu olanlar daha avantajlıdır.

Komando nasıl olunur? Komando olmak için ne tür yeteneklere sahip olmak gerekir?” buna benzer sorularda birçok soruluyor. Yetenek olarak da askeri şubeye gidildiğinde verilen formda “hobilerin nelerdir?” “yaptığın spor var mı?” gibi sorular da vardır. Hobi veya spor olarak yapılan aktivitelerin olması komando olmayı olumlu yönden etkiler. Çünkü bir komandonun atik, çevik ve güçlü olması şarttır. Yapmış olduğu spor dalları gerek sabotaj eğitimlerinde gerekse arazi eğitimlerin de işine yarar. En önemlisi olası bir çatışma esnasında yani zor şartlar altındayken yapmış olduğu spor sayesinde zorluğu azaltabilmektir. Fiziksel olarak komando nasıl olunur? Sorusunun cevabı yukarıda yazıldığı gibidir.

Ruhsal Olarak Aranan Şartlar

Komando olan kişilerde fiziksel özellikler arandığı gibi ruhsal özelliklerde aranmaktadır. Hatta fiziksel özellikten bile daha ön plandadır diyebiliriz. Çünkü bazı şeyler kafa da biter. Bunun yanı sıra ruhsal bir hastalığının olmaması gerekir. Çünkü bu tür hastalıklar kişiyi ileri derecede menfi manada etkiler. Mesela fobisi olan insanlar genelde birçok yerde sıkıntı çeker. Komando olmak isteyen birinin de eğer fobisi varsa zaten birçok eğitimden geri kalır. Bu da onun refize olmasına sebep olur. Fobi olarak mesela kapalı alanlar da kalma korkusu olanlar komando olmak için pek elverişli değildir. Aynı zaman da karanlık korkusu olanlar da komando olamazlar. Çünkü gece eğitimlerinden geçemezler.

Panik atak olanlar komando olamazlar. Çünkü bir komando herhangi bir saldırı esnasında soğukkanlı bir şekilde ne yapacağını bilmelidir. Kendine öz güveni olmalıdır. Bu ve bunun gibi hastalığı olan kimseler komando olamazlar. Yukarıda sayılan ruhsal ve fiziksel şartlar kendisin de bulanan kimseler komando olabilir. Bu şartlar kendisin de bulunmayan kimseler ise komando olamaz. Yani ruhsal olarak da komando nasıl olunur? Sorusunun cevabı bu şekildedir. Askeri şubeye gidip boy ve kilo hariç yukarıda sayılan şartlar kendisin de bulunmadığı halde askerliği komando olarak çıkan kimseler de vardır. Bu kimseler de eğer hastalık varsa ve tespit edilirse genellikle refize olurlar. Yani askerliğini komando olarak değil de piyade veya jandarma olarak yaparlar.

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur ?

Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir

JANA (Jandarma Astsubay ) Sınav Başvuruları Ne Zaman Yapılacak


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Yusuf can dedi ki:

    Ben komandolugu meslek olarak yapmak istiyorum da nasıl olacak cvp bekliyorum