Komando İle JÖH Arasındaki Fark Nedir?

01.04.2018
A+
A-
Komando İle JÖH Arasındaki Fark Nedir?

Halk dilinde komando denilince akla dağlarda gezen, operasyona çıkan, terörle etkili mücadele eden özel eğitim alan kişiler akla gelmektedir. Oysa Komandolar Türk Silahlı Kuvvetlerinin özel olarak eğittiği, genellikle özel görevlerde, baskın, sabotaj gibi görevlerde yer alan az sayıda birlikten olan askerlere denmektedir.

Almış oldukları eğitim sayesinde karada, denizde, havada savaşabildikleri gibi her türlü hava koşullarında da mücadele etme yeteneğine sahip olmaktadırlar. Diğer taraftan JÖH olarak bilinen jandarma Özel Hareket birlikleri genellikle rütbeli askerlerden oluşan ve genellikle gönüllü olan kişilerden oluşmaktadır. JÖH ve Komanda birlikleri birbirine karıştırılsa da Komando ile JÖH arasındaki Fark Nedir? Diye düşünenler olursa birçok farklılıkların olduğu görülmektedir.

Eğitim Acısından Komando İle JÖH Arasındaki Fark Nedir?

Ülkemizin hangi bölgesinden olursa olsun askere gitmek isteyenlere ne olacaklarını sorsanız hepsi komando olmak istediğini söyleyerek askerlik şubelerinde komando olmak ister misiniz sorusuna evet yanıtını vermektedirler. Askere giden kişilerin hepsi komando olamadığı gibi komando olmayı hak eden kişiler Kayseri, Bolu, Siirt, Tunceli, Hakkari ve Manisa gibi şehirlerde bulunan komando tugaylarında eğitim görmektedirler. Bu illerde 3 ay boyunca eğitim görenler genellikle er ve erbaş rütbesinde olan askerlerdir. JÖH olmak isteyenlerde ise durum tamamen farklı olduğundan askerlik vazifesini yapan rütbeli askerlerden oluşan ve genellikle İzmir’in Foça ilçesinde 5 aylık eğitimden geçmektedirler. Komando ile JÖH Arasındaki Fark Nedir? Sorusuna aldıkları eğitim oluşmaktadır.

Komando olmak isteyenlere verilen eğitimler JÖH olmak isteyen eğitimleri aratmamaktadır. Zorlu eğitimden geçen komandolar, kara eğitimi alanlar her türlü hava koşullarında mücadele edebilecek şekilde eğitim vermektedirler. Üzerinde taşıdıkları teczizatın ağırlığı ile dayanıklılık testine tabi tutulan komandolar, havadan mücadele de etkili olmak için paraşütle atlama eğitimleri almaktadırlar. Özellikle Isparta Eğridir Dağ Komando Okulunda eğitim gören askerler buradaki aldıkları eğitim sayesinde ihtisas kursunu almış olmaktadırlar. Komando İle JÖH Arasındaki Fark Nedir? Diye merak edenlere bir farkta almış oldukları eğitimden kaynaklanıyordur. JÖH’ler genellikle her türlü coğrafi koşullarda savaş tekniklerinin yanı sıra mayın temizleme, mağara baskını, bina arama ve tarama faaliyetleri eğitimi verilmektedir.

Komando İle JÖH Arasındaki Fark Nedir? Kriterleri Nelerdir? 

Komando olmanın şartları arasında fiziksel ve zihinsel dinçliğin yanı sıra boy ve kilo oranının da uygun olması gerekmektedir. Ayrıca boy olarak ne çok uzun boylu olan kişiler ne de çok kısa olan kişiler tercih edilmediği gibi ciddi bir ameliyat geçirmemiş, yüksek korkusu olmayan, psikolojisi sağlam olan kişiler tercih edilmektedir. JÖH olmak isteyenlerde gönüllülük esası yer aldığı için seçimlerde belirlenen kriterler aynı olarak görülmektedir. JÖH olmak isteyen kişilerinde psikolojilerinin yanı sıra fiziksel olarak ta sağlam olması gerektiği gibi intihara meyilli olmaması, her türlü koşulda görev yapmaya dayanıklı direncinin olması gerekmektedir. Her ne kadar Komando ile JÖH Arasındaki Fark Nedir? Diye sorulsa da benzer yanları bulunmaktadır.

Komando İle JÖH arasındaki Fark Nedir? Olarak Komando rütbeli askerden oluştuğu gibi rütbesiz askerlerinden bulunduğu bilinmeli ve Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olarak görev yapmaktadırlar. JÖH’ler ise tamamı rütbeli askerden oluştuğu gibi Jandarma Genel Komutanlığına bağlı olarak görev yapmaktadırlar. Her iki birimde komando eğitimi alarak göreve başlarken komando kursunu almış Jandarma personeli daha sonra özel hareket kursu alarak JÖH olmaktadırlar. Ancak komando kursunu alan diğer askerler Özel Hareket kursu almadıkları için JÖH olamadıkları gibi, JÖH olmanız için esas olan diğer bir husus ise Jandarma içerisinde olmanız gerekmektedir. Ortak noktaları bulunsa da görev açıları bakımından ayrıldıkları görülmektedir.

Komando İle JÖH Arasındaki Fark Nedir? Hangi Görevleri Yaparlar?

Komando olarak görev yapan askerler genellikle dağlarda terör ile mücadele de etkin olarak savaşırken, JÖH olarak görev yapan askeri birlikler özellikle şehir merkezlerinde yaşanılan terör olaylarında, meskun mahal operasyonlarında etkin olarak rol oynamaktadırlar. Kıyafetleri, kullandığı silahları benzerlik taşısa da aldıkları eğitimler bakımından JÖH birliklerinin eğitimleri daha zorlu olarak geçmektedir. Komando ile JÖH Arasındaki Fark Nedir? Sorusuna bir yanıt olarak ta JÖH’ler her türlü silah kullanım noktasında özel eğitime tabi tutulmaktadırlar. Her iki birlikte çoğu zaman birlikte görev alarak dış ve iç tehditlere karşı mücadele verirlerken JÖH olmak isteyen Komandolar terhislerine 3 ay kala müracaat etmeleri gerekmektedir.

Komando eğitimi alanlar olsun JÖH eğitimi alan kişiler eğitim zamanları farklı olsalar da almış oldukları eğitimlerde savaş tekniklerinin yanı sıra, dayanıklılık, güç, doğa koşullarına uyum, kullanılan silahlar ile ilgili temel eğitim, araç ve gereçlerle ilgili eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler verilirken adayların yorgunluk testi, strest altında görev yapmaları, özgüvenleri, zor şartlar altında ani karar verme kapasiteleri de değerlendirilmektedir. Görevlerinin çoğu zamanlarını dağlarda ve terörle mücadele de geçiren komanda ve JÖH’lerin psikolojilerinin sağlam olmasının yanı sıra, operasyon esnasında uzun yolculuk yaptıkları içinde fiziki olarak güçlü olmaları için eğitimler verildiği için Komando ve JÖH Arasındaki Fark Nedir? Olarak benzer yanları da bulunmaktadır.

Ülke güvenliğinde önemli rol oynayan Komanda ve JÖH birlikleri Türk Silahlı Kuvvetlerinin önemli birlikleri arasında yer almaktadır. Yaptıkları görev açısından aldıkları maaşları da yüksek olan Komanda ve JÖH Arasındaki Fark Nedir? Diye merak edenler farklılık ve benzerlikleri bakımından eğitim acısından farklılıkları olsa da görevlerinin zorlulukları aynı olmaktadır. Herkesin hayalinde olan ve bu birliklerin üyesi olmak isteyenler şartları uyması halinde başvurularını yapabilirler.

Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Hangi Bölüm Mezunları Yedek Subay Olabilir ?

Komando Nasıl Olunur ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.