KKK Sözleşmeli Er / Erbaş Alımı ve Başvurusu

06.12.2017
4.062
A+
A-
KKK Sözleşmeli Er / Erbaş Alımı ve Başvurusu

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2017 yılının son aylarında içlerinde askerlik hizmetini yapanlar arasında yetişmiş personel görevlendirmek için en az ilkokul mezunu kişilerden Er/Erbaş alımı yapmaktadır. KKK Sözleşmeli Er/Erbaş Alımı ve Başvurusu son başvuru tarihi 29 Aralık 2017 olan Er/Erbaş alımında adayların http://www.msb.gov.tr adresine girerek buradaki bilgileri tam ve doğru girmek zorundadırlar.  Bahse konu adres haricinde posta, fax ile yapılan başvurular kesinlikle kabul edilmemektedir. Askerlik hizmetini yapan adaylarda yine aynı adreste müracaat ederek sınav zamanları birlikleri tarafından gerekli ulaşım imkânı sağlanmaktadır. Komutanlıkça en az 3 yıllık sözleşme yapıldığı gibi, müteakip sözleşmelerde ise 1 yıldan az, 3 yıldan fazla olmamak kaydıyla 7 yıllık sözleşme imzalamayarak, 7 yılın sonunda görev sürelerini uzatabildikleri gibi sözleşme süreleri son ermeden fesih etme şanları bulunmamaktadır.

KKK Sözleşmeli Er/Erbaş Alımı ve Başvurusu http://www.msb.gov.tr adresinde ön başvurusunu yapan adaylar, başvurunu yaptıkta sonra sistem tarafından kendilerine verilen aday numaralarını unutmamaları gerekmektedir. Başvuru işleminden sonra gerekli çıktıyı alarak kendilerine ait özlük dosya eklenmek üzere ilgili birime teslim ederler. Başvuruların tamamlanmasının ardından aday seçimi için müracaat edenler Ankara Cebeci Semtinde bulunan MSB Per. Tem. D.Bşk.lığına davet edilerek burada belgelerin asılları ile belgelerin eksik veya yanlışlıkları tespit edilerek, yanlış bilgi veren adaylar elenir.  Silah atında bulunan adaylar birlik komutanlarınca doldurulacak olan hakkındaki disiplin işlemleri, rehberlik araştırma tespitleri mühürlü bir zarfa konularak aday sınav merkezine getirir. Mühürlü kırılmış veya açılmış zarflar kabul edilmeyerek aday sınava tabi tutulmaz.

KKK Sözleşmeli Er/Erbaş Alımı ve Başvurusu Şartları

KKK Sözleşmeli Er/Erbaş Alımı ve Başvurusu şartları bulunmaktadır. Bu şartlar arasında:

 • Türk Vatandaşı ve erkek olmak,
 • En az İlköğretim mezunu olmak,
 • Daha önce subay, astsubay, uzman jandarma, sözleşmeli er olarak istihdam edilmemek,
 • Askerlik hizmetini yapmamış veya tamamlayanlar için 01 Ocak 2017 tarihi itibari ile 20 yaşından gün almamak ve 25 yaşını bitirmemiş,
 • Türk Silahlı kuvvetlerinden herhangi bir sebepten dolayı çıkarılmamak,
 • Boyunun 164 cm’den kısa olmaması ve boyu ile kilo endeksinin orantılı olması,
 • Güvenlik ve arşiv soruşturmasında herhangi bir olumsuzluğunun bulunmaması,
 • Kamu haklarından yoksun bulunmamak,
 • Devlet Güvenliği, yüz kızartıcı, hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçlardan affa uğrasa bile herhangi bir cezasının bulunmaması,
 • Herhangi bir terör örgütü üyeliğinde ve faaliyetinde bulunmaması,
 • Sağlık muayenesinde Er/Erbaş yapabilmesinde bir rahatsızlığının bulunmaması gerekmektedir.

KKK Sözleşmeli Er/Erbaş Alımı ve Başvurusu şartlarında askeriliğini henüz yapmayan kişilerin başvurması halinde askerlikleri Milli Savunma Bakanlığı tarafında ertelenmektedir. Başvuru yapan adaylar ön sözleşmeyi yaptıkları andan itibaren askerlik hizmetlerinin üçte birlik kısmı askerlik hizmetlerinden sayılmaktadır.  Rütbe olarak uzman erbaş’ın astı konumunda bulunan sözleşmeli Er/Erbaşlar iki yıllık görevlerini tamamladıkları zaman görevlerinde herhangi bir ceza almadılarsa sözleşmeli onbaşılığa, sözleşmeli onbaşılıkta yine iki yıl görev yapmaları halinde liyakat durumuna göre sözleşmeli çavuşlukta geçiş yapmaktadırlar. İsterlerse görev sürelerine devam ederek Uzman Erbaş veya Astsubaylığa geçiş yapabilmektedirler. Vatani görevini yapan erlerle aynı kıyafeti giyen sözleşmeli Er/Erbaşların amblemleri farklı olmaz,  kadrolarına karşı gelen silahları kullanarak, yemek ve barınak ihtiyaçlarını kışladan karşılanarak herhangi bir ücret ödememektedirler.

KKK Sözleşmeli Er/Erbaş Alımı ve Başvurusu yapanlar sözleşme yapıldığı andan itibaren tüm özlük haklardan yaralanan Er/Erbaşlar, 7 yıllık hizmet sürelerini tamamladıklarında Devlet Personel Başkanlığı tarafından atamaları yapılmakta, her yıl 30 gün izin hakları bulunduğu gibi, 15 gün yıllık mazeret izinleri, eşlerinin doğum yapmaları halinde 10 gün doğum izni, birinci derece de yakınların ölümlerinde ise 10 günlük izin hakları bulunmaktadır. Bunun yanında TSK Dayanışma Vakfı’na üye olabildikleri gibi, buradaki tüm imkânlardan kendileri ve aileleri yaralanmaktadır. Er/Erbaş olmak isteyen adaylar ön başvurularını tamamlayarak ön elemeden geçmeleri üzerine sınava katılacak adaylar için sınav tarihi ve yerleri www.msb.gov.tr adresinden duyurulduğu gibi, adayların e posta adreslerine, telefonlarına kısa mesaj olarak ta bilgi verilmektedir.

KKK Sözleşmeli Er/Erbaş Alımı ve Başvurusu Sonrası Sınav Şartları

KKK Sözleşmeli Er/Erbaş Alımı ve Başvurusu işlemlerini başarılı ile halleden aday Fiziki Yeterlilik testi ve mülakat yapılmakta olup, yazılı sınav uygulaması bulunmamaktadır. Başvuru yapacak adaylar için bazı şartlar gerekmektedir. Fiziki yeterlilik sınavında adaylara mekik, şınavdan veya idarecinin tasarrufuna bağlı olarak Mekik Koşusu veya 1500 metre koşusundan birisi ile sınava tabi tutularak, 2 dakika içerisinde 60 mekik çeken aday 100 puan, 2 dakika içerisinde 55 şınav çeken 100 puan, 1 dakika 34 saniye süre altında mekik koşusu yapan aday ise 100 puan almaktadır. Mekik ve şınav sınavında yapılmayan her bir hareket için 2 puan düşerek sıralama yapılırken, koşuda her 1 saniye için 5 puan azaltılmaktadır.  Örnek verecek olursak, 2 dakika içerisinde 40 mekik çeken kişi 50 puan, 40 şınav çeken 70 puan, 1 dakika 50 saniye içerisinde mekik koşusu yapan ise 50 puan almaktadır. 1500 metre koşusunda ise 5.40 ile 5.49 süre arasında bitiren adaylar 100 puan alabildikleri gibi 7.30 ile 7.39 sürede bitiren adaylar 20 puan almaktadırlar.

KKK Sözleşmeli Er/Erbaş Alımı ve Başvurusu adayların mülakata katılabilmeleri için 70 ve üzeri puan almaları ve kategorileri tam olarak yapan adaylar mülakat sınavına alınarak, mülakatta sorulan sorulara nasıl cevap verdiği, ses tonu, hal ve hareketleri gözlemlenerek 100 üzerinden değerlendirme yapılır, 70 ve altı puan alan aday mülakattan kalmış sayılmaktadır. KKK Sözleşmeli Er/Erbaş Alımı ve Başvurusu içeriğini ile sınavı başarılı ile tamamlayan aday tam teşekküllü sağlık kuruluşlarından alacağı rapor ile göreve başlamaktadır.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 28 YORUM
 1. Fatma dedi ki:

  Erbaş başvurular bitti mi bilgi verir misiniz başvuru yapamadım

 2. sezer dedi ki:

  sözleşmeli er 2. dönem başvuru yaptım sınavlar saglıklar bitti görev yerleri ne zaman belli olacak aceba

  1. General dedi ki:

   Sezer saglik raporunda msb nin belirlediği hastanedenmi rapor alınıyor raporda ne testler yapılıyor sen başvuru yaptıktan sonra ne kadar zaman sonra mülakata çağrıldım.

 3. TUNCAY dedi ki:

  SÖZLEMELİ ER İÇİN YAŞI YÜKSETİLMESİNİ İSTİYORUZ

 4. Hasan dedi ki:

  Yaş şartı çok düşük yukseltilmeli ben başvuru yapmak istiyorum yaş engeline takiliyorum bir insanın en verimli yaşları zaten 25 35 arası ama nedendir bilmem ama yaşı çok aşağı tutuyorlar bende yaş şartının yükselmesi. Tarafindayim böyle bi imkan olursa iyi olur

 5. Mehmet ali dedi ki:

  Allah için beni askere alın kaç kez baş vurdum ses seda yok cumhurbaşka nımıza yazdım gene ses yok ya arkadaş bu ülkede insan özgür değilmi asker olmak istiyom hiç bir yetkili görmüyomu sinir kırizi geçiriyom teli kırasıö var

 6. SEMİH dedi ki:

  Ben başvuru yaptım ne zaman açıklanır bana bir Bilgi verin

 7. Yusuf dedi ki:

  Sözlesmeli er 2018 basvurulari tekrar ne zamn baslayacak bilgisi olan varsa soylesin. Aradimm aradimm bulamadimm

 8. Suat dedi ki:

  Alımlar ne zmn

 9. ÖZCAN TÖNGEL dedi ki:

  BAŞVURU FORMUYLA NEDEN HİÇ KARŞILAŞAMIYORUZ
  BİZİ SÜREKLİ AYNI YERDE DÖNDERİP DURUYOSUNUZ

  1. osman yılmaztürk dedi ki:

   kardeşim başvuru için tskpersonel sitesine gitmen lazım. ben başvurdum her ay yeni başvuru alacaklarmış.

 10. adem dedi ki:

  yeni alımlar ne zaman yapılacak bilginiz var mı ?

 11. Ramazan dedi ki:

  biraz sol gözüm de karışıklık var uzakla ilgili acaba bi problem olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Bilgim yok

 12. Nurdogan dedi ki:

  Yas sardi 35 olmali

 13. Mustafa yılmaz dedi ki:

  Başvuru yapamıyorum Ocak ayında baslicak denmişti ama sayfa açılmıyor

 14. Hasan dedi ki:

  Başvuruyu nereden yapılıyor ve ne zaman yapılıyor bir tarih verebilirmisiniz !!!!!!!LÜTFENN!!!!

 15. Levent dedi ki:

  Bende başvuru yapmak istiyorum agustosta askerim direk 3 yıllik yapmak istiyorum nerden başvuru yapabiliriz

 16. osman yılmaztürk dedi ki:

  ben buna başvurmuştum, şu an 9.piyade alayı mekanize birlikteyim. Şartlar ve maaş gayet güzel. Başvurmak isteyenlere tavsiye ederim. Gelince beni bulun. Osman Yılmazturk Burdur 9.piyade mekanize birlik. Bu arada başvuruları tskpersonel.com sitesinden online olarak yapabiliyorsunuz. Allah düşmanımıza göz açtırmasın.

 17. Mehmet dedi ki:

  Su an alımlar devam edıyormu sözlesmeli erlik için eğer edıyorsa nereden basvurabılırım

 18. Mehmet dedi ki:

  Su an alımlar devam edıyormu sözlesmeli erlik için eğer edıyorsa nereden basvurabılırım yardımcı olun?

 19. R.boyuk dedi ki:

  Şu anda alım ıçın kayıt yok 12.ayın 29.da bitti .yeni alım kayıtları henüz başlamadı

 20. enes dedi ki:

  bende basvurdum mulakata gurdim kazandim yanliz bana hic bir evrak verilmedi haber bekliyorum acaba ben yanlis anlamis olabilirmiyim mulakati gecene saglik raporu getir diye evrak verilirmi yiksa sonradan mi haber verilir anlamadim tel ariyirum ama bakan yok bilgi almak icin yardimci olursaniz sevinirim

 21. alper dedi ki:

  yaş 32 cıktı diye duydum doğrumu acaba birde başvurular ne zaman olcak bilgisi olan varmı rahat değilim arkadaş ben şehit verdik diye tehcilimi bozdurdum şimdide gitmek istiyorum kardeşlerim orada ben burada olmuyor vatan için doğmuşuz biz ins alırlar bizide

 22. Seckin dedi ki:

  Arkadaslar bende jandarma personeliyim bi askerim 12.12.2017 de basvuru yapti internt uzerinden kendisine bi aday num.verildi bu asamadan sonrasi icin ne yapmasi gerekiyor herhangi bi cagri varmi evrak hazirlayacak mi ne yapmasi lazim

 23. ümit can söğütlü dedi ki:

  GÖNÜLDEN YÜREKTEN ASKER OLMAK İSTİYORUM BUKADARMI GÖZÜNÜZ KÖR NASIL BİR ŞEY BU

 24. mahsun dedi ki:

  Bnm askerlik biteli 7 ay oldu lisemezunu da deyilim bn ola bilirmiyim

 25. ismail dedi ki:

  selam ben ismail yaş 25 sözleşmeli er olmak itiyorum