Kimlik (Nüfus cüzdanı) Kaybetme Cezası Nedir, Nüfus Cüzdanı Ne Kadardır?

15.04.2018
A+
A-
Kimlik (Nüfus cüzdanı) Kaybetme Cezası Nedir, Nüfus Cüzdanı Ne Kadardır?

Vatandaşların ülkede bulundukları hareketliliği ve bağlı bulunmuş olduğu aileye gösteren resmi işlerde ki devamlılığını esas alan belgeye kimlik denir. Kimlik kişilerin kim olduğunu gösterir. Kimlik (Nüfus cüzdanı) kaybetme cezası nedir, nüfus cüzdanı ne kadardır?

 • Kimliklerini kaybeden kişiler devlet tarafından belirli bir miktar cezaya çarptırılmaktaydı. Kimlik kaybetme cezası 90Kimliklerini kaybeden kişilere uygulanan para cezası her yıl artış göstermekte olup 2015 yılında idari ceza parası 90 lira idi. 2016 yılına kadar ceza uygulaması devam ederken 2016 yılından sonra ceza uygulaması kaldırılmıştır. Herhangi bir para cezası uygulanmayacağı kararı verilmiştir ve bunun yerine değerli kağıt parası alınması kararı verimiştir.
 • 2018 yılı içerisinde kimliklerini kaybeden vatandaşlardan sadece kağıt parası alınmaktadır. Kimlik (Nüfus cüzdanı) kaybetme cezası nedir, nüfus cüzdanı ne kadardır? Alınan kağıt parası 32 liradır. Kimliğini kaybeden kişi ceza ücreti değil kaybetmiş olduğu kimliğine kağıt parası ödeyecektir.
 • Kimlik kaybetmek hassas bir durumdur. Kötü niyetli kişiler bütün bilgilerinize erişim sağlayarak adınıza birçok işlem yapabilirler.
 • Kimliğinizi kaybettiğini zaman hemen gazeteye ilan verip Emniyet Müdürlüğü’ne giderek kimliğinizi kaybettiğinizi bildirmeniz gerekir. Bu işlemleri daha önceden de yapıyordunuz. Sonrasında yapmanız gereken tek şey nüfus müdürlüğüne giderek yeni kimliğinizi istemeniz olacaktır. Hemen yeni kimlik çıktığı için eski kimliğiniz iptal olacaktır.
 • Kimlik (Nüfus cüzdanı) kaybetme cezası nedir, nüfus cüzdanı ne kadardır? Eskiden kimliklerini kaybeden kişiler ceza parası ödüyorlardı. Kimlikleri çalınan kişiler ise emniyete başvurarak bunu kanıtladıklarında ceza parası ödemiyorlardı. Ancak sel, yangın, deprem, terör saldırılarında, afetlerde kimliklerini kaybetmiş olan kişiler ceza parası ödemiyorlardı. Bunların haricinde herhangi bir ihmalkarlık gösteren kişiler koyulmuş olan belirli miktardaki ceza paralarını ödüyorlardı. Kimliklerini bulundukları yerlerde çaldırmış olan kişiler ise bunu bir şahit ile veya kamera kaydı ile kanıtlamakla yükümlü idiler.

Yeni Çıkan Çipli Kimlik Ücretleri

Kimlik (Nüfus cüzdanı) kaybetme cezası nedir, nüfus cüzdanı ne kadardır? Hayatımıza yeni giren çipli kimlikler diğer kimlikler gibi nüfus müdürlüklerinden alınmaktadır. Çipli kimliklerimizi almak için giderken yanımızda 1 adet biyometrik fotoğraf olması gerekir. İşlem ücreti olarak 15 lira ödeyeceksiniz. Sonrasında nüfus personeli size ait olan adres bilgilerini ve el izi bilgilerini alarak işleminizi tamamlayacaktır. Çipli kimliğiniz posta yoluyla evinize gönderilecektir.

Nüfus Cüzdanı

 • Kimlik (Nüfus cüzdanı) kaybetme cezası nedir, nüfus cüzdanı ne kadardır? Nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizde hemen bir yenisini çıkartabiliyor olmanız ve nüfus cüzdanı kaybetmenin herhangi bir cezası bulunmuyor olduğu anlamına gelmez. Nüfus cüzdanının üzerinde bulunan bilgiler kimliğini kaybetmiş olan kişinin başına birçok dert açılmasına neden olabilir. Bu sebeple kimliğinizi kaybettiyseniz bir an önce vakit kaybetmeden nüfus müdürlüklerine giderek nüfus cüzdanınızı yenilemelisiniz.
 • Eskiden nüfus cüzdanı çıkarmak için muhtar tarafından onaylanmış olan belgeleri alarak nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekiyordu.  Muhtardan nüfus cüzdanı çıkartma formu doldurması istenirdi sonrasında bir adet vesikalık fotoğrafla başvuruda bulunmaz gerekirdi.
 • Kimlik (Nüfus cüzdanı) kaybetme cezası nedir, nüfus cüzdanı ne kadardır? 2017 yılında çıkan çiftlik izlerinizi çıkartmak için nüfus müdürlüklerine giderken yanınızda biyometrik fotoğraf bulundurmalısınız. Çipli kimliklerin çıkması ile birlikte eski usullerin birçoğu kaldırılmış oldu.

Kaybolmuş Olan Nüfus Cüzdanınızı Tekrar Nasıl Geri Çıkartırsınız?

Kimlik (Nüfus cüzdanı) kaybetme cezası nedir, nüfus cüzdanı ne kadardır? Nüfus cüzdanınız çalındığı anda veya kaybolduğu anda hemen nüfus müdürlüklerine giderek nüfus cüzdanı talep formu almalısınız. Nüfus cüzdanı talep formunu bağlı bulunduğunuz veya çalışan kurum yetkilisi düzenlemelidir.

Nüfus müdürlüklerine giderken yanınızda son 6 ayda çekilmiş olan 3 adet biyometrik fotoğraf bulunmalıdır. Talep formu ile birlikte nüfus müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz. Nüfus müdürlükleri ihtiyaç duyduklarını da kimliğinizi katılmanız için gerekli olan bilgi ya da belge talep edebilirler. Kimliğinizi kanıtlamak için gereken belgelerden bazıları;

 • Uluslararası aile cüzdanı
 • Pasaport
 • Ehliyet
 • Avukat kimlik kartı
 • Yabancı ülke kimlik kartı ya da pasaportu

Nüfus Cüzdanı Çalınan Kişilerin Emniyet Makamlarına Bildirim Yapma ve Gazeteye İlan Verme Mecburiyeti Var mıdır?

 • Nüfus cüzdanı kaybolan veya çalınan kişilerin gazeteye ilan vermesi veya emniyet makamlarına müracaat etmesi kendi kararı olacaktır. Herhangi bir ihmalkarlık yaşamamanız adına emniyet müdürlüklerine müracaat etmeniz kişisel güvenliğiniz açısından yerinde bir davranış olacaktır. Gazeteye ilan vermek de aynı şekilde güvenliğinizi üst seviyeye çıkaracaktır.
 • Nüfus cüzdanının kaybolduğu anda herhangi bir işlem yapmadan direkt olarak nüfus müdürlüklerine gidip yeni kimliğinizi çıkarttığınızda eski kimliğiniz otomatikman iptal olacaktır.
 • Kimlik (Nüfus cüzdanı) kaybetme cezası nedir, nüfus cüzdanı ne kadardır? Nüfus cüzdanları çıkarılmış olduğu tarih seri ve no bölümleri mevcut olacaktır. Nüfus cüzdanının arka tarafında da verilmiş olan başka bir sayı vardır. Dolayısıyla yeni kimliğinizi aldığınızda bu rakamlar da değişiklik gösterecektir.
 • Yeni kimliğinizi aldığınızda değişmiş olan bu numaraları çalıştığınız bankalara bildirerek herhangi bir mağduriyet yaşamanıza engel olabilirsiniz. Aksi bir durumda kötü niyetli kişiler nüfus cüzdanındaki seri numaraları ile işlem yapabilirler.
 • Kimlik (Nüfus cüzdanı) kaybetme cezası nedir, nüfus cüzdanı ne kadardır? Kimliğinizi çaldırdığını veya kaybettiniz tarihten sonra cüzdanınızı çıkarttırmaya gideceksiniz bu durumda önceden gazeteye ilan vermeniz önemli olacaktır. Kimliğinizi çıkartmaya gideceğiniz arada kötü niyetli kişiler kimliğinizle işlemler yapmış olabilirler. Bunların önüne geçmek adına gazeteye ilan vermeniz önemlidir.

Plakadan Rehinli Araç Sorgulama

Silah Bulundurma Ruhsatı Nasıl Nereden Alınır?

Zabıta Olma Şartları Nelerdir


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.