Kayseri Polis Meslek Eğitim Merkezi

10.07.2016
A+
A-
Kayseri Polis Meslek Eğitim Merkezi

Bazı kayıtlarda Kayseri Polis Okulunun ilk açılışı 1960 yılında İstanbul Polis Okulunun 1960 ihtilaliyle birlikte Kayseri’ye taşınması ve Kayseri Polis Okulu adıyla eğitim ve öğretime başlamasıyla gerçekleştiği şeklinde ise de bunun böyle olmadığını, Türkiye’nin üçüncü, Kayseri’nin ise ilk Polis Eğitim kurumunun, 04 Kasım 1959 günü saat 11.00’da dönemin Dâhiliye Vekili (İçişleri Bakanı) Dr. Namık GEDİK ile birlikte İl Valisi Ahmet KINIK, Kayseri Mebusları (Milletvekilleri) İbrahim KİRAZOĞLU, Fikri APAYDIN, Osman KAVUNCU, Fahri KÖŞKEROĞLU, Servet HACIPAŞAOĞLU, Durdu TURAN, Bekir DEVELİOĞLU ve ilin ileri gelenlerinin katılımıyla tedrisata (eğitim öğretime) başladığını dönemin yerel basınından Erciyes Telgraf Gazetesinin 05 Kasım 1959 Tarih ve 1228 Sayılı nüshasından öğrenmekteyiz.

Kayseri Polis Okulunun ikinci olarak açılışı; 1981 yılında Toplum Polisi Eğitim Sitesi olarak inşaatına başlanan binaların 24.05.1984 tarihli Bakanlık oluruyla Kayseri Polis Okulu Müdürlüğü olarak tescil edilmesiyle sağlanmıştır.

Kayseri Polis Okulu, dört dönem Polis Okulu olarak hizmet verdikten sonra zamanın gerekleri doğrultusunda 29.04.1988 tarihinde Polis Koleji Müdürlüğüne dönüştürülerek eğitim ve öğretimine devam etmiştir.

Polis Kolejlerinin ihtiyaç duyulmamasından dolayı bire indirilmesi üzerine Kayseri Polis Koleji de kapatıldı. Boşalma nedeniyle boş kalan binaların 18.05.1992 tarihli Bakanlık oluruyla yeniden Polis Okulu Müdürlüğü olarak tescil edilmesi üzerine yeniden Polis Okulu statüsü kazandırılan Okulumuz 10 dönem olarak eğitimini sürdürmüş ve toplam 4790 öğrenci mezun vermiştir.
9 Mayıs 2001 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Kayseri Polis Okulu; Polis Akademisine bağlı, ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim ve uygulama yapan 2 yıllık Polis Meslek Yüksek Okulu statüsüne kavuşturulmuştur. Polis Meslek Yüksekokulu olduktan sonra 13 dönemde toplam 3286 öğrenci mezun vermiştir.​

28.05.2016 tarihinde İçişleri Bakanlık Makamının onayı ile Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğüne dönüştürülmüştür.

Kayseri Polis Meslek Eğitim Merkezi Adres ve İletişim

ADRES : KAYSERİ POLİS MESLEK YÜKSEKOKULU-ERKİLET BULVARI-SANCAKTEPE MAHALLESİ NO: 350 38090 Kocasinan/KAYSERİ

E-POSTA :kayseripmyo@egm.gov.tr
İLETİŞİM BİLGİLERİ :
Telefon No (Santral) :0(352) 351 02 13-14
Fax: 0(352) 351 02 15
Fct: 0(505) 318 38 51-52

Kayseri Polis Meslek Eğitim Merkezine Aşağıdaki Haritadan Ulaşabilirsiniz

Kayseri Polis Meslek Eğitim Merkezinden Bir Kaç Fotoğraf

kayseripomem

kayseripomem2


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. blank Kübra dedi ki:

  Merhaba. Ben kayseride yaşıyorum. Edindiğim bilgilere göre bulunduğun şehirdeki PMYO sana çıkmaz başka şehirler çıkar diyorlar. Yani bana kayseri de ki PMYO çıimazmis. Bu bilgi dogru mudur?

  1. blank admin dedi ki:

   Kayseri pomem oldu pmyo değil zaten.

 2. blank Adem dedi ki:

  Merhabalar ben sivasin bir ilçesinde ikamet etmekteyim. Acaba mulakatta hangi ildeki pomem çıkar bilgi alabilirmiyim. Şimdiden teşekkürler

  1. blank admin dedi ki:

   Sivas POMEM olabilir.

   1. blank Adem dedi ki:

    Tamam çok teşekkür ederim

 3. blank irem dedi ki:

  merhabalar ben buranın kaç yaşa eğtim verdiği kazanma şartlarını öğrenmek istiyorum vede anadolu lisesinden geçiş yapabiliyozmu

  1. blank Admin dedi ki:

   Lise sonda TYT ile başvuracaksınız.

 4. blank tolgahan dedi ki:

  tyt kaç puan öğrenebilirmiyim

  1. blank Admin dedi ki:

   Belli değil.

 5. blank Ayşe dedi ki:

  Kayserideki polis okuluna bayan öğrenci alımı var mı

  1. blank Sıla karan dedi ki:

   Macaba kauseride bayan ogrenci aliniyormu

 6. blank Fatih dedi ki:

  Terminalden ulaşım nasıl bilgi verebilir misiniz?

 7. blank Selahattin dedi ki:

  Yurt disinda yasiyorum lise mezunuyum polis okullarina nasil basvurabilirim

 8. blank Zeynep dedi ki:

  22 yaşındayım aceba polis olabilirmiyim