Güncel Bilgiler

2023 Kayıp Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkartılır?

Bildiğiniz üzere artık yeni çipli nüfus cüzdanlarına geçiş yapıldı. Kaybettiğiniz eski kimlikler için tekrardan eski kimlik başvurusu yapamıyorsunuz. Dolayısı ile 2023 kayıp nüfus cüzdanı nasıl çıkartılır konusunda yapmanız gereken şey nüfus müdürlüğüne başvurmak olacaktır. Kaybolan kimlik ister yeni isterse de eski olsun bu durum fark etmez. Fakat kayıp nüfuz cüzdanı başvurusu yaptıktan sonra alacağınız kimlik yeni olacaktır. Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek, çipli kimlikler hakkında bilgiler öğrenmek için yazımızın tümünü inceleyebilirsiniz.

Nüfus Cüzdanı Nedir?

Nüfus cüzdanı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına devlet tarafından verilen bir belgedir. Belge üzerinde kişisel bilgiler yer alır. Dini durum, anne adı, baba adı, doğum yeri, doğum tarihi, kimliğin verilme sebebi, sıra numarası gibi bilgiler yer almaktadır. Kadınlar için turuncu, erkekler için mavi kimlik verilmektedir. Fakat yeni düzenlemeler ile birlikte çipli kimlik kartlarına geçilmiştir.

Çipli Kimlik İçin Gerekli Olanlar

Çipli kimlik kartı, eski kâğıt nüfus cüzdanlarında bulunan bilgilerin yanı sıra biyometrik bilgilerimizi de bulundurur. Parmak izi, fotoğraf gibi. Uluslararası bir format olan ICAO standartlarına uygun olarak yapılmıştır. Pasaport ve sürücü belgesi olarak da kullanılabilmektedir.

İlk defa çipli kimlik çıkaracak olan kişilerin yanında bulundurması gereken 3 adet evrak bulunmaktadır. Bunlar 22,50 TL kart yenileme ücretinin makbuzu, eski kimlik veya kimlik yerine geçecek pasaport, sürücü belgesi ve biyometrik fotoğraftır. Bu 3 evrak ile beraber nüfus müdürlüğüne gidip yeni kimliğinize başvuruda bulunabilirsiniz. Yoğunluğa göre 1 hafta ila 2 ay arasında kartınız elinize ulaşacaktır. Kalabalık illerde genellikle bu süreç çok uzun olmaktadır.

Yeni Çipli Kimlik Kartı Özellikleri

Yeni çipli kimlik kartlarının, eski kimlik belgelerine nazaran daha çok özelliği bulunmaktadır. Daha çok özelliği olması ise eski kimlik belgesi ile olan farkları arttırmaktadır. Eski kimlik kartlarında belli başlı bilgiler bulunmaktaydı. Kan grubu, dini durum, medeni durum, yaş, anne ve baba adı, cilt ve sıra numarası ve nerede doğulduğunu dair bilgiler yer almaktaydı. Yeni çipli kimlik kartında da bu bilgiler yer almaktadır. Fakat birçok yenilik de mevcuttur. Bu yenilikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yeni çipli kimliklerinizi pasaport yerine kullanabilirsiniz. Ülkemizin anlaşmalı olduğu ve kimlik ile giriş yapabildiğiniz ülkeler olan Ukrayna, Kıbrıs gibi yerlere çipli kimlik ile giriş yapmanız mümkündür.
 • Sürücü belgenizi ayrı olarak taşımanıza gerek kalmayacak. Kimliğiniz sürücü belgesi olarak da geçmektedir.
 • Eski nüfus cüzdanlarında cinsiyet ayrımı için farklı renkler kullanılıyordu. Artık tüm kimlikler tek renk olarak vatandaşlara verilecektir.
 • Din bilgileriniz kimlik üzerinde yazmayacak.
 • Parmak izi ve kopyalanamayan bilgileriniz kimlik içerisinde yer alıp güvenli bir şekilde tutulacak. Korsan veya hırsız kişilerin kimliğinizden bilgi çalması imkansız olacak.
 • Uluslararası olarak kimliğinizi kullanabileceksiniz. ICAO formatı sayesinde genel geçer bir çipli kimliktir.

Üst düzey güvenlik önlemleri ile evrakta sahtecilik ve sahte kimlik gibi suçların önüne geçilmek hedeflenmektedir.

Kaybolan Kimlik Belgesi Tekrar Nasıl Çıkarılır?

Kaybolan kimliğinizi tekrar çıkartmak için öncelikle 2023 zammı ile beraber 45 TL kimlik çıkartma ücretini ödemek zorundasınız. Kayıp kimlikler için belirlenen yeni ücret enflasyon zamları ile beraber 45 TL olarak belirlenmiştir. Kimlik yenileme ücreti ise 22,50 TL’dir. Yani eski nüfus cüzdanına sahip kişiler 22,50 TL ödeyerek yeni çipli kimlik geçişini sağlayabilirler.

 • Kaybolan kimlik çıkarmak için uygulayacağınız adamlar ise aşağıdaki gibidir;
 • Öncelikle anlaşmalı olan bankalara kayıp kimlik kartı ücretini yatırmanız gerekmektedir. (45 TL)
 • Ardından son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğrafınız ile nüfus müdürlüğüne başvurmalısınız.
 • Randevu almanız durumunda da az bekleyeceksiniz.
 • Nüfus müdürlüğü kimliğinizi doğrulamak için sizden bazı bilgiler isteyecektir. Bu bilgiler parmak izi, ehliyet, pasaport gibi çeşitli şeyler olabilmektedir.
 • Nüfus müdürlüğünden başvuru işlemini yaptıktan sonra ise tek yapmanız gereken tekrardan kimliğinizin adresinize gelmesini beklemek olacaktır.

Gerekli Belgelerin İbraz Edilemediği Durumda Ne Yapılmalıdır?

Kaybolan kimliğiniz yerine yeni kimlik başvurusu yaptığınız zaman, kim olduğunuzu kanıtlamanız için belgeler istenmektedir. Eğer bu belgeleri ibraz edemezseniz Nüfus Müdürlüğü tarafından güvenilir bir pozisyonda olmayacaksınız. Fakat nüfusa kayıtlı olduğunuz yeri bildirmeniz üzerine bir araştırma yapılacak olup gerekli belgeler olmadan nüfus cüzdanınız düzenlenecek ve size teslim edilecektir.

Kaybedilen Nüfus Cüzdanı Nereye Bildirilir?

Kayıp kimlik nereye bildirilir bilmiyor olabilirsiniz. Kayıp kimlikler Nüfus Müdürlüğüne bildirilmektedir. Kaybetmenizin üzerinden 1 hafta gibi bir süre geçti ise ve güvenlik önlemi almak istiyorsanız emniyete de bildirebilirsiniz.

Yurt Dışında Kimlik Kaybedilirse Ne Yapılması Gerekir?

Yurt dışında kimliklerini kaybeden Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları bulundukları ülkede Türkiye Cumhuriyeti’nin dış temsilciliklerine gitmeleri gerekmektedir. Dış temsilcilikler; konsolos ve diplomatik temsilcilikleri kapsamaktadır. Gidilen konsolosluk veya diplomatik temsilcilik tarafından yeni bir nüfus cüzdanı verilmektedir. Eğer zaman kısıtlı ise geçici kimlik belgesi de sunulmaktadır. Verilen nüfus cüzdanı için kayıp nüfus cüzdanı talep formu doldurmanız gerekmektedir. Bu form konsolosluk ya da dış temsilcilik tarafından düzenlenecek ve onaylanacaktır.

Kaybolan Nüfus Cüzdanının İptal Edilmesi

Nüfus cüzdanı kayıp ne yapmalıyım diyen vatandaşların yapması gereken ilk işlem kimliklerini iptal ettirmek olacaktır. Kimlik belgelerinde seri kodu ve seri numarası bulunmaktadır. Kimlik kartlarındaki en önemli numaralardandır. Eğer kimliğinizi kaybederseniz ve yeni kimlik alırsanız, aldığınız yeni kimlikte yeni bir seri numarası ve seri kodu yazdığını göreceksiniz. Bu yeni seri numarası ve seri kodu ile birlikte kaybettiğiniz eski kimliğiniz otomatik olarak iptal edilecektir. İşlemler sırasında güncel tarihlere bakılacak olup, eski kimlik kartınız hukuken geçerliliğini yitirecektir. Kimlik bilgileriniz değiştiği zaman gerekli banka ve ilgili kurumlara bunu bildirmeyi ertelemeyin. Seri numaranızın değiştiğini bilmeyen bankalar tarafından, eski kimlik kartınız ile adınıza işlem yapılabilmektedir. Siz bildirene kadar veya sistem tarafından değiştirilene kadar işlem yapılmaya devam edilecektir.

Nüfus Cüzdanı Kaybetme Cezası Nedir?

Nüfus cüzdanı kaybetme cezası 2023 yılında 45,00 Türk Lirası olarak düzenlenmiştir. Eğer uluslararası aile cüzdanınızı kaybederseniz 121,00 Türk Lirası karşılığında yenisini talep edebilirsiniz. 45,00 Türk Lirası bir ceza olmayıp sadece değerli kâğıt ücretidir. 2016 yılında 6661 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi ile nüfus cüzdanı kaybolan vatandaşlardan alınan para cezası kaldırılmıştır. 2016 yılında nüfus cüzdanı kaybetme cezası 72,00 Türk Lirası idi. Bu sebep ile kaybolan uluslararası aile cüzdanını yenilemek için istenen ücret de ceza olmayıp dosya bedelidir.

Nüfus Cüzdanı Çıkarma Ücreti Nereye Ödenir?

Nüfus müdürlüğünden yeni kimlik işlemlerinizi yaparken ödeme işleminizi de gerçekleştireceksiniz. Herhangi bir banka üzerinden ödeme yapılması 2023 yılında istenmemektedir. Kimlik yenileme, kimlik değiştirme, kaybolma veya çalınma sebebi ile kimlik talebinde bulunma işlem ücretleri Nüfus Müdürlüğüne yapılacaktır.

Kayıp Nüfus Cüzdanı İlanı Vermek

Kaybolan nüfus cüzdanınızı emniyete bildirmek ile vatandaş yükümlüdür. Nüfus cüzdanını kaybeden vatandaşların emniyete veya gazeteye bildirmesi için herhangi bir yasal yükümlülük bulunmamaktadır. Fakat güvenlik açısından nüfus cüzdanı kayıp ilânınızı gazetelere verebilir ya da emniyete bildirebilirsiniz. Kimliğinizi kaybettiğinizi fark ettiğiniz zaman çok beklemeden yeni başvuru yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Çipli Kimlik Kartınız Kaybolursa Ne Yapılması Gerekir?

Kimlik kartınızı kaybederseniz veya çaldırırsanız çipli kimlik kartınızı çağrı merkezi üzerinden hızlı bir şekilde iptal ettirebilirsiniz. Alo 199 çağrı merkezini arayıp durumu bildirirseniz kimlik kartınız hızlı bir şekilde iptal edilecektir. Alo 199 çağrı merkezini arayamayacak bir durumda iseniz bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek müracaat yapmanız gerekmektedir.

Nüfus Cüzdanı Kayıp İhbarı E-Devlet Sistemi

Nüfus cüzdanınızı kaybettiğiniz zaman çipli kimlik kartları için Alo 199 aranmalıdır. Kimlik belgeleri için ise nüfus müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. E-Devlet hizmeti üzerinden çalıntı ve kayıp hat ihbar işlemi yapılmaktadır. Nüfus cüzdanı kayıp ihbarı yapılmamaktadır.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba benim sosyal hizmetler kartımdan cüzdanımla birlikte kayboldu bu kartı eskiden Ankara da genel müdürlük te çıkartıyordum şimdi nerede çıkartırım ve amir çocuğu olduğumu nasıl kanıtlarım babam vefat etti için sorun olur mu ayrıca şimdi evliyim hakkım var mı

 2. 15 yasındaki oglum eski kimligini okulda kaybetmis. Yeni çipli kimligini ise gecen sene almıstık. ( Yanında eski kimliğini taşıyordu, yeni çipli kimliği ise evde) Yarın okula uğrayıp soracağız, eğer bulamaz isek okulda eski kimliği, Emniyete bildirmelimiyiz her ihtimale karsı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu