Karma Polis Meslek Yüksek Okulları


20.09.2016
A+
A-
Karma Polis Meslek Yüksek Okulları

Bayan arkadaşlarımızın sürekli olarak sordukları bayanların karma olarak eğitim aldığı okullar sorusuna bu yazımızda sizler için cevap vereceğiz. Polis meslek yüksek okullarına alımları 7000 kişi olduğu zamanlarda malumunuz bayan alımı da bir hayli fazlaydı ve o zamanlar bayan-erkek yani karma eğitim veren okul sayısı da haliyle çoktu. Geçtiğimiz yıllarda polis meslek yüksek okullarının polis meslek eğitim merkezlerine dönüştürülmesiyle bayanların bulunduğu okullarda günümüzde 2 ye kadar düştü. İstanbul Şükrü Balcı PMYO, İzmir Rüştü Ünsal PMYO, Yozgat PMYO, Hatay PMYO, Samsun 19 Mayıs PMYO, Trabzon PMYO, Balıkesir PMYO, Aksaray PMYO

Önceki Yıllarda Karma Eğitim Veren Polis Meslek Yüksek Okulları
Eskiden polis meslek yüksek okullarında karma eğitim veren okullar şunlardı: İstanbul Şükrü Balcı PMYO, İzmir Rüştü Ünsal PMYO, Yozgat PMYO, Hatay PMYO, Samsun 19 Mayıs PMYO, Trabzon PMYO, Balıkesir PMYO ve Aksaray PMYO idi. Ancak günümüzde bu okulların bir çoğu polis meslek eğitim merkezine dönüştürülerek zaten polis meslek yüksek okuluyla ilişkisi tamamen kesildi ve polis meslek eğitim merkezi olarak da karma durumda değiller.

Karma Polis Meslek Yüksek Okulları Hangileri?
Şuanda 2016 yılı itibari ile bayan polis meslek yüksek okuluna alınan öğrenci sayısı 250 olduğu için bayan eğitim veren polis meslek yüksek okulları da 2 ye düşürüldü. Karma eğitim olarak tabir edilen okullar ise; Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksek Okulu ve Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksek Okulu‘dur. Önümüzdeki yıllarda belki de polis meslek yüksek okullarına bayan alımı daha da azalacak ve karma eğitim veren okul sayısı teke düşecektir bunu kimse bilemez.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 370 YORUM
 1. beyza dedi ki:

  merhaba liseyi yeni bitirdim 17 yasındayım pmyo basvurusu yapabilirmiyim

  1. Hakan dedi ki:

   TYT girmelisin.

 2. Damla dedi ki:

  Mrb admin 2018 yılı içinde sadece iki şehirdemi karma PMYO mu war bayanm

  1. Admin dedi ki:

   evet

 3. Sema dedi ki:

  Merhaba Nigdede oturuyorum.Pmyo olarak neresi gelir.

  1. Admin dedi ki:

   Samsun ya da İstanbul

 4. Nurettin dedi ki:

  Burnumda cocukluktan kalma ufak bi iz var sıkıntı olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   sorun olmaz.

 5. Fadime dedi ki:

  Merhaba ben 18 yaşındayım ve tyt ye tekrardan gireceğim acaba ben pmyo mulakatlarindan başarılı olmazsam üniversite sınavına puanı ile başka bir mesleği tercih edebilir miyim yoksa ikinci yıl mı çalışıp kazanmam gerekli?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Tercih yapabilirsin..

 6. Mdn dedi ki:

  Tyt den kaç puan almamız gerekiyo

  1. Admin Admin dedi ki:

   270 puan…