Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı 2023

15.04.2019
A+
A-
Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı 2023

Kara Kuvvetleri Komutanlığı uzman erbaş alımı 2023 yılında 05 Mart 2023 yılında askeri alımlara başlamıştır. 5 Mart tarihinde başvuru şartları ile beraber başvuru alanı bizlerin karşısına çıkmıştı. Başvuru şartlarını tamamen karşılayan adaylar ise 30 Mayıs 2023 seçim aşaması faaliyetlerine girmeye hak kazanmıştır. Uzman Erbaş olarak orduya katılan kişiler uzman onbaşı veya uzman çavuş rütbelerinde görevlerini yapacaklardır. Seçim faaliyetlerine katılmaya hak kazanan adayların kafalarındaki soruları bu yazımızda gidereceğiz ve yazının en alt kısmına başvuru kılavuzunun linkini sizlere sunarak sınav için gerekli belgelerin tümünü inceleme fırsatı sunacağız. Sitemizi takip ederek diğer alımlardan ve alımların nasıl işlediğine dair bilgilerden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. 05 Mart 2023 tarihinde başvurusu yapan adaylar uzman erbaş 2023 başvuru sonuçları kısmından kazandıklarını görebilecekler.

2023 Uzman Erbaş Alımı Seçim Aşamaları

Uzman erbaş alımı seçim aşamaları 2023 yılı için belli olmuş durumdadır. Seçim faaliyetlerine gidecek olan adayların öncelikle başvuru evrak kontrolleri yapılacak. Başvuru kılavuzundaki tablo-2’de yer alan esaslara göre de fiziki değerlendirilmeye tabii tutulan adaylar yazılı sınava da girecekler. Yazılı sınav 100 puan üzerinden değerlendirilecek ve yüksek puan yapanlar başarı sırasına göre sıralanacaklar. Fiziki yeterlilik testi uygulamaları da adayların puanını etkileyecek ve giriş faktörlerini belirleyecek. Burada belirlenen parkur üzerinden puanlar elde edeceksiniz. Son olarak yine 100 puan üzerinden değerlendirilecek olan sözlü mülakat aşaması bulunur. Burada adayların en az 70 puan alması gerekir. 70’in altında alan adaylar maalesef uzman erbaşlık için göreve kabul edilmeyecekler. Kara Kuvvetleri Komutanlığı uzman erbaş alımı 2023 gerekli başvuru kılavuzu ve başvuru sonuçları sayfanın en altında ulaşılabilir olacaktır.

Uzman Erbaş Sınavlarında Gerekli Olan Belgeler

Kara Kuvvetleri Komutanlığı uzman erbaş alımı 2023 için seçim faaliyetlerine çağırılan adayların yanlarında götürmesi gereken belgeler olmalıdır. Aşamalardan birden fazla olduğu için her aşama için detaylı olarak belgeler sizlere maddeler halinde sunulmuştur. Maddeleri dikkatli okuyup seçim aşaması faaliyetlerini en az baş ağrısı ile atlatabilirsiniz. Uzman erbaş sınavda gerekli olan belgeler aşağıdaki gibidir. Maddelerde yer alan belgelerin örneklerini başvuru kılavuzunda inceleyebilirsiniz. Kılavuzun en alt kısmında tablolar halinde sizlere örnekler sunulmuştur.

blank
 • Adaylar seçim aşaması sınavlarına gelirken bir adet yarım kapaklı pembe karton dosyanın içine takılı olarak aşağıdaki belgeleri, sırasına göre dizmek suretiyle ve dosyanın ön yüzüne tükenmez kalem ile TC numarası, adı ve soyadı yazılmış olarak getireceklerdir.
 • Sınav Çağrı Belgesi: Genel ağdan (İnternet) adayın başvurusunun kabul edildiğine dair bilgisayar çıktısı,
 • Diploma aslı ve bir adet fotokopisi (Diploma bulunmuyor ise geçici mezuniyet belgesinin aslı veya bir adet fotokopisi; diploma ve geçici mezuniyet belgesi de bulunmuyor ise okul tarafından onaylı öğrenim durum belgesi ve bir adet fotokopisi, e-devletten alınmış olan öğrenim durum belgesi),
 • Askerlik hizmetini çavuş olarak yapanlar için varsa çavuş diploma sureti,
 • Askerlik hizmeti sona eren adaylar için birliklerinden aldıkları terhis belgesinin aslı ve fotokopisi veya askerlik şubesinden alacakları terhis belgesinin onaylı sureti, (Sözleşmeli Er olarak görev yapan adaylar sözleşme belgelerini de yanlarında getireceklerdir)
 • Varsa ehliyet, askerî ehliyet, spor kursu, ustalık ve kalfalık belgesi, bonservis, başarı belgesi ve benzeri belgelerin asılları ve birer fotokopileri, (Halen silah altında olan erbaş/erlerin kimlik ve ehliyetlerinin asılları birliklerince adaylara verilecektir.)
 • Şehit/gazi eşi veya çocuğu olduğunu belirten aday; anne/baba veya eşi TSK’ya mensup ise bağlı olduğu Kuvvet Komutanlıklarının Personel Başkanlığından, diğer kamu kurumlarına mensup ise Sosyal Güvenlik Kurumundan alacakları belgenin aslı ve bir adet fotokopisi,
 • Nitelik Belgesi: Askerlik hizmeti devam eden adaylar; ilgili Birlik Komutanı veya Kurum Amiri tarafından onaylanmış ve mühürlenmiş kapalı zarf içinde getireceklerdir. Birlikler tarafından nitelik belgeleri geçer not almayan, uygun görülmeyen adaylar sınava kesinlikle gönderilmeyecektir.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Adayın kendisine ait nüfus cüzdanının aslı (askerlik hizmetine devam eden adaylar dâhil) ve iki adet fotokopisi (kayıt kabul ve hastane sevk için).
 • “Fiziki Yeterlilik Testinde (mekik, şınav ve koşu) ortaya çıkabilecek her türlü sağlık problemimde sorumluluk tarafıma aittir.” yazısını içeren imzalı Muvafakatname.
 • Fiziki Yeterlilik Testine katılabilmek için adayların tek hekimden (aile hekimi, kurum hekimi vb.) “adayın spor (şınav, mekik ve koşu) yapmasında sakınca bulunmamaktadır” onaylı hekim raporunu beraberinde getirecektir. (Örneği EK-C’dedir)
 • AÇIKLAMA: Nüfus bilgilerinde değişiklik yapılmış olanlar, Nüfus Müdürlüklerinden Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (ıslak imzalı) belgelerini beraberinde getireceklerdir.
 • Adli sicil veya adli sicil arşiv kaydı olanlar, ilgili mahkeme kararı ile kesinleşme şerhinin aslı ve fotokopisini beraberinde getirecektir.
 • Adayın kendisine ait son üç ay içerisinde çekilmiş 8 adet vesikalık fotoğraf getirilecektir.

Uzman Erbaş Alımı Başvuru Kılavuzu İçin Tıklayın

Uzman Erbaş Alımı Başvuru Sonuçları İçin Tıklayın

2023 – Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?
SAT ve SAS Komandosu Nasıl olunur, Şartları Nelerdir ?
Deniz Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2023
2023 – Kara Harp Okulu Başvurusu


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.