Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Ve Seçim Aşamalarına

04.02.2018
A+
A-
Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Ve Seçim Aşamalarına

Kara Kuvvetlerinde astsubay olmak isteyenlerin öncelikle sınava girmeleri gerekmekte olup söz konusu sınav için yakın zamanda duyuru yayınlanmıştır. Kara Astsubay Meslek Yüksekokuluna girmek isteyen adayların bu sınava mutlaka girmeleri gerekmektedir. Bu sene sadece erkek öğrenci alımı yapılacaktır. Astsubay olmak isteyen adayların gün ve aya bakılmaksızın en fazla 21 yaşında olması gerekmekte olup bu kişilerin 2016 ya da 2017 yılında lise ve dengi okullardan mezun olmuş olmaları gerekmektedir. 2018 yılında kesin kayıt tarihine kadar mezun olacak kişiler de başvuru yapabilmektedir. Kısa süre önce ÖSYM bir kılavuz yayınlamıştır. Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esaslar bu kılavuzda yer almakta olup süreç burada belirtilen şekilde ilerleyecektir.

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamalarına Çağrı Esaslar ve MSÜ Sınavı

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esaslar konusunda adayların öncelikle sınava girmeleri gerektiğinden sınav için başvuru dönemini kaçırmamaları çok önemlidir. Söz konusu sınavın adı Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavıdır. Milli Savunma Üniversitesine girmek isteyen adayların sınav için başvurularını 9 Ocak ile 15 Şubat 2018 tarihleri arasında yapmaları gerekmektedir. Bu başvuru ile 18 Mart 2018 tarihinde yapılacak olan sınava girilmektedir. Sınav bütün il merkezlerinde yapılacaktır. Saat 10:15’te başlayacak olan sınavın toplam süresi ise 135 dakikadır. Bu sınav sonucunda alınacak olan puanlara göre adaylar 2’nci aşamaya geçiş hakkı kazanacaktır. Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu’na giriş için 2018-MSÜ Sayısal Puanı ve 2018-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı kullanılmaktadır.

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esaslar konusunda adayların aldıkları puanlar 2’nci aşamaya geçiş anlamı taşımaktadır. Bunun için puan sırasına göre adaylar bir sonraki aşamaya davet edilmektedir. Bu sınav sonunda adayların tercihleri 24 Nisan 2018 ile 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında www.msb.gov.tr adresinden yapılacaktır. Adayların bu tarihler arasında mutlaka tercihlerini yapmaları gerekmektedir. Adayların bu tercihten sonra 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) de girmeleri ve buradan en az 150 puan almaları gerekmektedir. Ayrıca Milli Savunma Üniversitesinin teklifi ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenecek olan taban puanın da üzerinde puan alınması gerekmektedir. Bu sınava girmeyen öğrenciler 2’nci aşamaya geçemeyecektir.

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esaslar konusunda bir sonraki husus ise sınavın yapılması ve sonuçlarının açıklanması ile ilgilidir. Sınava girecek olan adayların yanlarında getirmeleri gereken evraklar şunlardır:

 • Sınav giriş belgesi
 • C. Nüfus cüzdanı ya da onun yerine geçen pasaport

Bunların dışında herhangi bir belge istenmemekte olup ÖSYM tarafından yapılan sınavlardaki kurallar burada da geçerlidir. Öğrencilere kalem, silgi ve peçete sınav öncesinde verilecektir. Öğrenciler şeffaf şişelerde sınava su götürebilecektir. Ayrıca sınav yerine erken gelinmesi gerekmekte olup saat 10:00’dan sonra öğrenci alınmayacaktır. Yapılan sınav sonuçlarının 11 Haziran 2018 tarihinde açıklanması planlanmaktadır. Sınav sonuçları ÖSYM’nin sitesinden yayınlanacak ve öğrenciler şifreleri ile bu sonuçları öğrenebilecektir. Sınavların sonucuna göre 2’nci aşama için çağrılacak kişiler belirlenecektir.

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamalarına Çağrı Esaslar ve 2’nci Aşama

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esaslar konusunda yapılan sınav sonucunun açıklanmasından sonra bir sonraki aşamaya geçilmektedir. Bu aşamaya katılmaya hak kazananlar yine Milli Savunma Bakanlığının resmi sitesinden yayınlanacaktır. Adayların yanlarında getirmeleri gereken evraklar da yine buradan duyurulacaktır. Adayların eksik evrak getirmeleri durumunda bunları tamamlamaları için ek süre verilecek ve bu sürede de tamamlamayan adaylar elenecektir. Bu aşamanın tarihi ve saati adaylara duyurulacaktır. Sınav yeri ise Ankara’da bulunan Kara Harp Okulu Komutanlığıdır. 2’nci aşama toplamda iki gün sürecek olup bu süreye sağlık raporu bölümü dahil değildir. Adaylar ilk gün evrak kontrol, kişilik değerlendirme testi, fiziki değerlendirme, fiziki yeterlilik testine (FYT) gireceklerdir. İkinci gün mülakat sınavları yapılacaktır.

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esaslar arasında 2’nci aşama adaylar için çok önemlidir. Burada evrak kontrolünden sonra fiziki değerlendirme yapılmaktadır. Kılavuzda yayınlanan boy-kilo tablosuna uygun olmayan adaylar burada elenmektedir. Daha sonra ise kişilik değerlendirme testi yapılmaktadır. Bu test eleme için kullanılmazken mülakata yapılan küçük bir hazırlık gibidir. Bundan sonra ise Adayları biraz zorlayabilecek olan FYT yapılmaktadır. Bu testte adayların 400 metre koşu, durarak uzun atlama, basketbol topu fırlatma, mekik ve barfiks dallarında güç, çeviklik ve hız gibi becerileri denenmektedir. Adayların bu 5 testin en az 4’ünden puan alması gerekmektedir. Aksi halde adayların diğer testlerden aldıkları puanlara bakılmadan elemesi yapılmaktadır. Bu sınav sonucunda alınan puanlar adaylara sözlü olarak bildirilmektedir. Adayların bu puanlara itiraz hakları bulunmakta olup alandan ayrılmadan itirazlarını yapmaları gerekmektedir. İtiraz sonucunda yeniden teste sokulan adayların aldıkları puanlar bu defa kesin olup itiraz hakkı bulunmamaktadır.

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esaslar konusundaki son aşamalardan bir tanesi mülakattır. Burada yapılan sınavda adayların en az 70 puan almaları gerekmektedir. Bu puanın altında kalan adaylar elenmiş kabul edilir. Bu yapılan sınavların tamamı birlikte değerlendirilmekte ve Aday Değerlendirme Puanları belirlenmektedir. Bu puana göre adayların tercihleri değerlendirilmekte ve okullara yerleştirilmektedir. Ayrıca adayların sağlık raporu almaları ve bu mesleği yapmalarında herhangi bir engel bulunmadığını belirtmeleri gerekmektedir. Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esaslar genel hatlarıyla bu şekildedir.

2018 – Kara Harp Okulu Taban Puanları

2018 – Kara Harp Okulu Boy Kilo Endeksi

2018 – Kara Harp Okulu Başvurusu


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. blank Elif dedi ki:

  Göz dereceleri hakkında bilginiz var mıdır?

 2. blank ecrin dedi ki:

  Bayan alimi kac olacak qskeriye icin veya kara harp okulu icin

 3. blank ecrin dedi ki:

  Bayan alimi kac kho icin