POLİSLİK

Kadınlar Hangi Polis Okulunda Okur?

Polis olmak birçok kişinin hayalin süslemektedir. Ülke içindeki asayişin ve huzurun sağlanmasında görev yapan polisler kimi zamanda ülke savunmasında görev yapmaktadır. Dolayısıyla vatan için çok önemli bir görevi yerine getirmekte ve bu da insanların bu göreve talip olmasını sağlamaktadır. Polis olmak isteyen kişilerin bir bölümü erkeklerden oluşurken diğer bölümü ise kadınlardan oluşmaktadır.

Kadın adayların aklında ise bununla ilgili çok önemli bir soru bulunmaktadır. Kadınlar hangi polis okulunda okur sorusu kadınların aklındaki en önemli sorulardan bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Bilindiği gibi söz konusu okullar yatılı ve bu da kadınların aklındaki soruyu daha da önemli bir hale getirmektedir. Bu yazımızın içerisinde belirtilen sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Kadınlar hangi polis okulunda okur konusu son derece önemlidir. Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır. Kadınlara özel polis okulu maalesef yoktur. Bunun farklı sebepleri olsa da en önemli sebebi kadınlara verilen kontenjanın sınırlı olmasıdır. Kontenjan sınırlı olduğu için bayan polis aday sayısı da oldukça düşük olmaktadır. Bundan dolayı da bayanlara özel okul yoktur. Peki kadınlar hangi polis okuluna gidecek diye soracak olursanız bunun cevabı karma polis okulları olacaktır. Erkek ve kadın polis adaylarının birlikte eğitim gördükleri karma polis okullarına kadınlar gidebilmekte ve burada eğitim görebilmektedir. Sonucunda ise verilen eğitimi başarı ile tamamlayan kadın adaylar polis olmaya hak kazanmaktadır.

Kadınlar hangi polis okulunda okur sorusunun cevabı zaman içinde değişmiştir. Bilindiği gibi PMYO ve POMEM polis yetiştirmekte olup bu kurumlara giriş için istenen şartlar farklıdır. PMYO yaklaşık 2 yıl eğitim verir iken POMEM ise daha kısa eğitim vermektedir. Bir tanesine giriş için lise ya da dengi okul diploması yeterken diğeri için ön lisans ve dengi okul diploması istenmektedir. Özellikle son yıllarda PMYO sayısı azaltılmış ve bunların bir kısmı POMEM yapılmıştır. Dolayısıyla da karma olarak eğitim veren kurumlarda ciddi bir değişim olmuştur. PMYO sayısının azalmasına bağlı olarak burada karma olarak eğitim veren kurumların sayısında ciddi bir düşüşten söz etmek mümkündür.

Kadınlar Hangi Polis Okulunda Okur ve PMYO Seçenekleri

Kadınlar hangi polis okulunda okur konusunu iyi takip etmek gerekmektedir. Çünkü okulların sayısının azalması ve buna bağlı olarak birbirine dönüşmeleri gibi hususlar karma eğitim verilen okulların değişmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı da güncel bilginin takibi son derece önemlidir. Yapılan son değişikliklerden sonra PMYO ve POMEM olarak hangi okulların karma eğitim vereceği açıklanmıştır. Bayan adaylardan polis okuluna girmeye hak kazanan kişiler buralara yönlendirilmektedir. PMYO kazanan bayan adayların gidebileceği okullar şunlardır:

  • Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksek Okulu
  • Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksek Okulu

Yukarıda da belirtildiği gibi güncel olarak kadınların girebilecekleri okullar bunlardır. Fakat alım sayısının farklı olmasına bağlı olarak söz konusu okulların sayısı artabilmekte ya da azalabilmektedir.

Kadınlar Hangi Polis Okulunda Okur ve POMEM Seçenekleri

Kadınlar hangi polis okulunda okur konusunda sıradaki husus POMEM kazanan bayan adayların durumuyla ilgilidir. Bilindiği gibi son dönemde PMYO’ların bir kısmı kapatılarak POMEM yapılmıştır. Devlet tarafından yapılan planlama bu şekilde olduğu için karma POMEM sayısında bir miktar artış olduğu söylenebilmektedir. Karmam olarak eğitim veren POMEM okulları şunlardır:

  • İstanbul Arnavutköy Polis Meslek Eğitim Merkezi
  • Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezi
  • Aksaray Polis Meslek Eğitim Merkezi

Yukarıda belirtilen okullar karma olarak eğitim vermektedir. POMEM kazanan bayan adaylar buradaki okullara yönlendirilmektedir.

Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur

POMEM Fiziki Yeterlilik Parkuru Bay/Bayan

Polislikte Yaş Şartı Esnetilir Mi

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu