Kadın Polisler Artık Başörtüsü Takabilecek

06.06.2017
1.800
A+
A-
Kadın Polisler Artık Başörtüsü Takabilecek

Kadın polis adaylarından genel sorulardan biri de “Kadın polis başörtüsü takabilir mi?” oluyor. Başörtüsü bayan polis adaylarının oldukça önem verdiği konulardan biri.

Bu konuda hükümet 6 Haziran 2017 tarihinde adım attı. Kadın polislere bayan polis kumaş başlık takma hakkı geldi.

6 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle, Emniyet Hizmetleri sınıfına mensup personelin kılık kıyafet yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.

Bu değişiklik şu şekildedir:

MADDE 1 – 15/8/2007 tarihli ve 26614 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliğinin 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine “kep veya bere,” ibaresinden sonra gelmek üzere “başını kapatan bayanlar için kumaş başlık,” ibaresi eklenmiştir.

İşte detaylar:

“(3) Kumaş Başlık: Başını kapatan bayan personel için başı kapatacak ancak yüzü örtmeyecek şekilde desensiz, koyu lacivert renkte kumaştan yapılır. Özellikleri bu Yönetmeliğin Ek-1/J’sinde gösterilmiştir.”

Bu değişiklikle, kadın polisler, yukarıda belirtildiği şartlarda ve şekilde, başörtüsü ve türban kullanabilecekler.

Polis okullarında okuyan bayan polis adayları da bu değişiklikten faydalanabilecekler. İnanç konusunda hassasiyeti olan kadın polis ve polis adayları, bu sayede herhangi bir tereddüt ya da problem yaşamayacaklar.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. sezen dedi ki:

  insanların hayali peşinden koşmas gerektiğini düşünüyorum. hayalim polis olup kotü insanlarla çatışıp onları haklamakkkkk

 2. fatma zişan dedi ki:

  polislik benim için çok başka bişey polisliği anlatamam çünkü söyledikleerim yetrsiz kalır polislik benim içn bambaşka bir amaaç uğruna savaşmak milletini hainlerin eline bırakmamak ölmeyi bile göze alacak kadar ter dökmektir…..

 3. Feyza dedi ki:

  Mrb benim kaşımda küçük bir dikiş var sorun olurmu

  1. admin dedi ki:

   Uzaktan belli değilse sorun olmama ihtimali yüksek.

 4. Nida dedi ki:

  Arkadaş net bir tarih verin yahu kaçtır kaciriyorum ya polislik hayal değil gerçeğim olacak hemde layıkıyla lise mezunu KPSS şartı olmadan polis olmama izin verin lütfen bilen bulan net tarih atsın

  1. Admin dedi ki:

   lise mezunları pmyo ya başvuru yapabilir..