Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmetleri Kapsamında Alo 183 Hattı

25.12.2017
A+
A-
Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmetleri Kapsamında Alo 183 Hattı

Ülkemizde son zamanlarda kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı ve çocuk ihmallerine dair çok sayıda haber ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde Alo 183 Hattı kurulmuş durumdadır. Alo 183 Hattı, kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi noktasında önemli işlevleri olan bir iletişim hattı olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Ayrıca çocuklara yönelik ihmal ve istismarın önüne geçilmesi noktasında da etkin bir hizmeti yerine getirilmesi amacıyla Alo 183 Hattı oluşturulmuş durumdadır. Her iki sorun da toplum vicdanında ağır yaralar açan sorunlara olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada kadına karşı işlenen şiddet suçlarının ve çocuk istismar suçlarının acil bir şekilde önlenebilmesi noktasında Alo 183 Hattı önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Hat 7 gün 24 saat süreyle açık bir hat olarak hizmet vermektedir. Bu doğrultuda gün içerisinde hemen her saatte bu hat üzerinden ihbarların değerlendirildiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Son dönemlerde TV kanallarında da duyurusu yapılan ihbar hattı, özürlüler, korunmaya muhtaç olan kişiler ve yaşlıların da korunmasına yönelik önlemler alıyor. Sokakta yaşayan çocuklara yönelik çalışmaların da bu ihbar hattı çerçevesinde değerlendirildiği biliniyor. Bu doğrultuda kadına yönelik şiddet olaylarının ve çocuk istismarı olaylarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Ülkemizin hemen her yerinden ücretsiz olarak ulaşılabilinen Alo 183 Hattı, kadınlara yönelik olarak cinsel, fiziksek, ekonomik ve duygusal şiddet ve istismar olaylarına karşı nelerin yapılabileceğine dair projeler geliştiriyor. Ayrıca bu hat çerçevesinde görev alan uzman personel, şiddete uğrayan çocuk ve yaşlılar için de neler yapılabileceğine dair fikirler ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra destek hattı kapsamında bilinçlendirme çalışmalarında oldukça önem veriliyor. Bütün bu çalışmaların tek gayesi ise; çocuk istismarı ve ihmalinin ve kadına yönelik her türlü şiddetin önüne geçilmesi olarak karşımıza çıkıyor.

Alo 183 Hattı Hangi Hizmetleri Sunuyor?

 Alo 183 Hattı toplamda 5 farklı kategoride hizmet sunuyor. Bu kategorilerin sıralanması ise şu şekilde karşımıza çıkıyor;

  • Çocukların istismar ve ihmallerinin son bulması ve çocukların pek çok yönden korunmaya alınması
  • Kadına yönelik her türlü şiddet ve istismarın önüne geçilmesi ve bu konuda bilinçlendirme çalışmalarının yapılması
  • Engellilerin yasal haklarının korunması ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi
  • Yaşlıların bakım ve rehabilitasyonlarının yapılabilmesi
  • Şehit yakınlar ve gazilerin yasal hakları çerçevesinde ihtiyaçlarının karşılanması

Sıralaman bütün bu hizmetleri oldukça geniş kapsamlı olarak sunulmaktadır. Bu bağlamda kadınların, çocukların, yaşlıların, engellilerin ve şehit yakınları ile gazilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi amaçlanmaktadır.

Alo 183 Hattı Kapsamında, çocukların; evlat edinme, aile yanında destekleme hizmetleri, koruyucu aile, suçun mağduru olmuş çocukların rehabilitasyonunun sağlanması ve sokakta yaşayan çocuklarının koruma alınması gibi hizmetleri sunulmaktadır. Ayrıca çalışan ya da çalıştırılan çocuklara yönelik önlem alınması çalışmaları da Alo 183 Hattı kapsamında sunulmaktadır. Çocukların koruma altına alınması, yurtlara ya da sevgi evlerine yerleştirilmesi gibi çocuk koruma hizmetlerinin de bu hat kapsamındaki hizmetlerden olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra, olası müdahaleler söz konusu olduğunda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce görevlendirilmiş olan Acil Müdahale Ekiplerinin görevlendirilmesi de bu hat kapsamında sunulan hizmetleri içermektedir.

Alo 183 Hattı,  kadına karşı şiddetin önlenmesi noktasında da etkili bir görevi yerine getirmektedir. Bu doğrultuda namus cinayetlerine ya da töre cinayetlerine maruz kalma gibi risklerin olduğu vakalara müdahale edilerek, kadına karşı işlenen cinayetlerin önlenmesi amaçlanmaktadır. Acil müdahalelerin söz konusu olduğunda seri bir şekilde müdahalelerin yapılabilmesi, önemli bir hizmet olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınlara yönelik cinsel, fiziksel ya da ekonomik şiddet gibi olaylarla her türlü istismarların önüne geçilmesi amacıyla Alo 183 Hattı, etkili bir hizmeti yerine getirmektedir.

Yaşlı ve Engellilere Yönelik Alo 183 Hattı Hizmetleri

Alo 83 Hattı, oldukça geniş kapsamlı olarak hizmet sunan bir hat olarak tanımlanıyor. Bu doğrultuda ihbar hattının, yaşlıların yaşam koşullarının iyileştirilmesinde, onların huzurevlerine yerleştirilmesinde, rehabilitasyonlarının yapılmasında ve onlara sosyal ve ekonomik yardımlar verilmesinde etkili bir hizmet sunulmaktadır. Alo 183 Hattı sokakta kalan ve evsiz olan yaşlıların ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak yapılan ihbarları da değerlendirmektedir. Yaşlı dayanışma merkezlerinde yaşlılara yönelik yaşam koşullarını iyileştirme çalışmaları da bu hat hizmetleri kapsamında yürütülmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında yaşlılara sunulacak bu hizmetlerin verilmesi noktasında vatandaşların hassas davranarak şikayet ya da ihbarda bulunmasının önemi ortaya çıkmaktadır.

Engellilerin yaşam standartlarının yükseltilmesine dair hizmetler de ülkemizde son zamanlarda ekili bir şekilde sunulduğu bilinmektedir. Bu hizmetlerin sunulmasında Alo 183 Hattı oldukça hayati bir rol taşımaktadır. Zira bu hatta yapılan şikayet ve ihbarlar neticesinde engellilerin yaşam standartlarının arttırılmasına yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Oluşturulan Engelli Yaşam Merkezlerinde onların bakım ve rehabilitasyonu yapılabilmektedir. Bu sayede engellilere yönelik olarak istihdam çalışmalarının da bu hizmetler kapsamında sunulduğu bilinmektedir. Ülkemizde şehit yakınları ve gazilere yönelik olarak yasal haklar mevcuttur. Bu haklar kapsamında onların tedavi ihtiyaçlarının karşılanması ve sosyal güvenlik haklarının verilmesi de önemli hizmetler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca gazilere ve şehit yakınlarına yönelik olarak çağrıları dikkate alan Alo 183 Hattı, gerekli bilgilendirmeleri yaparak, onlara gereken özenin gösterilmesi noktasında etkili bir görevi yerine getirmektedir.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.