Asker Alımları

JÖH Olmak İçin Ne Yapılır ?

Jandarma Özel Harekat birlikleri özellikle de son dönemde terör örgütlerine karşı yürüttükleri başarılı operasyonlar neticesinde halk arasında son derece popüler hale gelmiş birliklerdendir. Tıpkı Polis Özel Harekat gibi Jandarma Özel Harekat’ta gençler arasındaki hedeflenen mesleklerden biri konumuna ulaştı. Halk arasında PÖH olarak adlandırılan bu birlikler, özellikle de sınır ötesi operasyonlarda oldukça başarılı işlere imza atmışlardır. Bunun neticesinde de bilinirlikleri hayli artmıiştır. Birçok gençte bu tür sebeplerden ötürü JÖH nasıl olunur sorusunun cevabını aramaya başladı. JÖH ile ilgili kısaca bilgi aktarmak gerekirse, Jandarma bünyesi altında görev yapan rütbeli askerlerden oluşan birliktir. Seçkin jandarmalardan oluşan bu birlik genellikle zor operasyonlarda görev yapmasıyla bilinir.

Jandarma Özel Harekat bünyesinde görev alan askerler, gönüllü askerlerden veya seçilmiş askerlerden oluşan çok özel bir timdir. Terörün yoğun olarak yaşandığı bir bölgede yer almamızdan dolayı, JÖH ve PÖH gibi timler ülkemiz açısından son derece önemlidir. Birçok aday da hem bu birliklerin özel ve prestijli olmasından dolayı hem de maaşlarının ülke ortalamasına oranla iyi sayılabilecek düzeyde olması sebebiyle tercih etmektedirler. Jandarma Özel Harekat Timlerinin hepsinin kendilerine has takma isimleri bulunur. Kurtlar, Fatihler, Roketler gibi isimlerin yanı sıra hepsinin farklı armaları da bulunur. Yani hem prestijli hem de zorlu bir görev yaparken kendilerini motive edecek bu tür şeyler de bulmaktadırlar.

Hem Polis Özel Harekat hem de Jandarma Özel Harekat timleri en tehlikeli ve zorlu operasyonlara giden timlerdir. Bu tür opersayonlara ilk olarak komandolar giderek oradan çeşitli bilgi ve belgeleri edinirler. Bilgilerin ve belgelerin analizi sonrası da bunları Jandarma Özel Harekat timlerine iletirler. Bunları değerlendiren JÖH timleri bu tür operasyonlara müdahale ederek, zorlu operasyonların hemen hemen tamamında rol alır. JÖH olmak isteyen adaylarda aranan bazı şartlar vardır. Elbette her aday bu zorlu görevi yapmak için elverişli şartları taşımıyor olabilir. Bu sebeple de sadece istenilen yeterliliklere uygun olan ve bu iş için görevli olan adaylar JÖH olabilir. Şimdi sizler için detaylı şekilde nasıl JÖH olabileceğinizi anlatalım.

JÖH Başvrusu Nasıl Yapılır ?

JÖH olmak isteyen adayların başvuruları için belli adımlar vardır. Öncelikle adaylardan istenilen şartlar ve yeterlilikler ile ilgili olarak sizlere detaylı bilgileri aktaracağız. Daha sonrasında ise adayların hangi durumlarda JÖH olamayacakları ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. JÖH olmak isteyen aday sayısı her ne kadar binlerce olsa da herkes bu görev için uygun değildir. Jandarma Özel Harekat bünyesinde görev olacak adaylarda aranan çok farklı özellikler vardır. Öncelikle hem fiziken hem de psikolojik olarak bu göreve uygun olmanız gerekmektedir. Bu sebepten dolayı da JÖH alımı yapılırken adaylar seçilmektedir. Gönüllü adaylardan da JÖH olduğu için, gönüllü olan adayların Jandarma Özel Harekat olmaya elverişli olup olmadıkları incelenerek karar verilir. Eğer olumlu ise adaylar JÖH olarak görev yapabilirler. Şimdi sizlere detaylı şekilde nasıl Jandarma Özel Harekat başvurusu yapabileceğinizle ilgili bilgileri aktarmaya çalışalım:

 

 • Adaylar için aranan ilk şart adayların Jandarma Özel Harekat olabilmeleri için Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görevli olmaları gerekmektedir. Yani halihazırda Jandarma Genel Komutanlığı’nda personel olarak görev yapanlar JÖH olmak için başvuru yapabilirler. Adayların, uzman jandarma, subay, astsubay, uzman çavuş veya sözleşmeli uzman çavuş gibi çeşitli rütbelerle halihazırda Jandarma Genel Komutanlığı’nda görev yapıyor olması şarttır.

 

 • JÖH olmak için adaylar Jandarma Genel Komutanlığı’nın yayılaması gereken alım ilanını beklemelidirler. Jandarma Özel Harekat için personel ihtiyacı olduğuna dair yayınlanacak ilan ile birlikte adaylar başvuru yapabilir. İlanda adaylara başvuru şartları ile birlikte başvuru tarihleri de iletilir. Adaylar tüm bunları not edip, belirtilen tarihler içerisinde başvurularını yapmak için belirtilen yerlere gitmek zorundadır. Burada adayların dikkat edeceği husus, askerlik disiplinli bir meslek olduğundan dolayı başvuru tarihlerini aksatmadan başvuru yapmak zorunda olmalarıdır.

 

 • Jandarma Özel Harekat olarak görev yapmak isteyen adayların seçilmesi gönüllülük esasına göredir. Yani adaylar gönüllü olarak bu görevi yapmak için başvuru yapabilirler. Eğer adaylar yukarıda saydığımız şekillde Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapıyorlarsa ve askerlik sürelerinin bitimi için en az 180 günlük bir süre kalmışsa JÖH olmak için başvuru yaparakta bu mesleği icra etmeye başlayabilirler.

 

 • Adaylar gönüllü olarak Jandarma Özel Harekat olmak için başvuru yaptıkları zaman, eğer uygun bulunurlarsa mesleğe başlayabilirler. Yani her başvuran adayın Jandarma Özel Harekat olarak direkt mesleğe başlaması söz konusu değildir. Aranan şartlar ve adaylardan istenilen kriterler yeterliyse başvurular kabul edilmektedir. Sadece bu meslek için uygun olan adayların görev yapması sağlanmaktadır.

2018 – JÖH Adayları İçin İstenilen Şartlar Nelerdir ?

Jandarma Özel Harekat olarak görev yapmak isteyen tüm adaylarda bazı şartlar aranmaktadır. Tüm şartları sıralamadan sizlere fikir sahibi olmanız açısından bazı şartları sıralamak istiyoruz. 2018 Jandarma Özel Harekat adaylarından istenilen bazı şartlar aşağıdaki gibidir:

 

 • Jandarma Özel Harekat olarak görev yapacak adayların tamamı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır. Başka ülke vatandaşları ve yurtdışında yaşayıpta o ülkenin vatandaşı olan Türkler başvuru yapamaz.

 

 • JÖH olmak için adayların en az lise veya dengi okullardan mezun olunması şartı aranmaktadır. Yurtdışında eğitim gördülerse de Türkiye’de geçerliliği olması gerekir.

 

 • 25 yaşını doldurmamış olan adayların başvuruları kabul edilir. Daha büyük yaştakiler başvuru yapamazlar.

 

 • Adayların uzman erbaş olur veya komando uzman erbaş olur şeklinde rapor almaları gerekir.

 

 • Adaylara yapılacak güvenlik tahkikatının olumlu şekilde sonuçlanması gerekir.

 

 • Tüm adayların askerliklerini yapmış ya da başvuru sırasında askerliğini yapıyor olması gerekir.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Vay be? millet askerlikten kaçmak icin üniversite yi uzatiyor farkli seyler yapiyor biz gidebilmek için canımızı vermeye hazırken sınavdan geçemedik şansa bak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu