Jandarma Uzman Çavuş Nasıl Olunur 2023, Şartları Nelerdir?

21.04.2018
A+
A-
Jandarma Uzman Çavuş Nasıl Olunur 2023, Şartları Nelerdir?

Jandarma uzman çavuş olabilmek, özellikle dış tehditlerle uğraştığımız şu günlerde her gencin hayali olmaya devam ediyor. Ancak konu ile alakalı olarak merak edilen birçok detay bulunmaktadır. Aşağıdaki yazımızda Jandarma Uzman Çavuş nasıl olunur 2023? Şartları nelerdir? Konusu için detaylı bir inceleme bulabilirsiniz.

Jandarma Uzman Çavuş Nedir? Ne İş Yapar?

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 1986’dan beri devam eden orduya profesyonel personel yetiştirme amacı için kendini ülkesine adamış kişilere verilen genel isim uzman erbaşlar olarak geçmektedir. Bu tanıma giren iki farklı grup bulunmaktadır. Uzman onbaşılar ve uzman çavuşlar…

Yaptıkları işe gelince görev yerleri ve tanımları gereğince sorumluluğunu taşıdıkları tüm kadro görevlerini layığı ile yerine getirmek zorundadırlar. Kanunen kendilerine verilen haklar neticesinde oldukları bölgenin asayişi ve güvenliğinden sorumludurlar.

Jandarma Uzman Çavuş Olma Şartları Nelerdir?

Birazdan sayacağımız tüm özellikler Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri ile Jandarma uzman erbaşlarını içerisine alan kapsama dairdir. İşte tüm şartlar…

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ilk şarttır.
 • En az lise düzeyinde eğitim almış olmak gerekir.
 • Müracaat tarihi için, terhisten en fazla 3 yıl zaman geçmiş olmalıdır.
 • Başvuru için 25 yaşını aşmamak önemlidir.
 • Daha önce askeri öğrenciliğe dair bir bağı varsa, bunun kesilmemiş olması istenir.
 • Müracaat öncesi subay, yedek subay, astsubay ya da uzman erbaş olarak görev yapmamış olması beklenir.
 • Herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olduğunu kanıtlanmalıdır. Taksirle suç işlemek hariç affa uğrayan, para cezasına çevrilmiş, zaman aşımına uğramış ya da sicil kaydından çıkarılmış hiçbir suç fiili bulunmamalıdır.
 • Bitirdiği askerlik görevi boyunca verilen emirlere itaatsizlik, amire fiili taarruz, hakaret, isyan, fesat ve mukavemet gibi olaylardan hüküm giymemiş olmalıdır.
 • Askeri Ceza Kanunu 148. Madde’ye dair diğer suçlarla da herhangi bir ilişiği bulunmamalıdır.
 • Eğer başvuru sırasında askerlik görevi devam ediyorsa, birlik komutanından en az 80 puan aldığını gösteren belge alınmalıdır.
 • Yıkıcı, bölücü, yasadışı herhangi bir görüşü benimsememiş ve propagandasını yapmamış olmalıdır.
 • Boy ve kilo değerlerinin kanunda belirtildiği gibi olması gerekir. Adayların en az 1,64 m boyunda olmaları gerekmektedir.
 • Sağlık raporu hazırlanmalıdır.
 • Tüm sınav ve testlerden başarı ile geçilmelidir.

Türk Silahlı Kuvvetleri 2023 yılı içerisinde tahminimizce 50.000 kişiye istihdam sağlayacaktır.

Sözleşmeli Jandarma Uzman Çavuş Nasıl Olunur 2023

Uzman erbaşlar göreve başladıklarında zaten sözleşmeli olarak nitelendirilirler. İlk sözleşme ise 2 – 5 yıl arasında hazırlanır. Daha sonrasında kişinin isteğine göre tekrar 1 ile 5 yıl arası bir sözleşme taahhüdü verilebilinmektedir.

2023 İçin Alımlar Nasıl Olacak?

Jandarma Uzman Çavuş nasıl olunur 2023? sorusu bu yıl da diğer yıllar kadar merak edilen bir konu. Az bilinenli bu soruyu sizin için araştırdık…

 • Jandarma Uzman Çavuş olmak isteyenler için iki aşamalı bir sınav düzenlenecek. Beden yetenek sınavı ve mülakatlar…
 • Burada taban puan 50 olarak belirlenmiştir.
 • 29 ve altında toplam puana sahip adaylar doğrudan eleneceklerdir.
 • Beden yetenek sınavında 30 almış tüm adayların mülakatlardan en az 10 puan almaları beklenmektedir.
 • Jandarma Uzman Çavuş nasıl olunur 2023? için merak edilen bir diğer husus ise yaş sınırıdır. 2023’de bu mesleği yapmak isteyenler için 696 sayılı kanun hükmünde kararnameden iyi haberler geldi. Artık uzman çavuş olabilmek için yaş sınırı 20 değil. 29 yaşına kadar yukarıda Jandarma Uzman Çavuş olma şartları nelerdir? başlığı altında anlattığımız şartlara sahip olan herkes çavuş olabilecektir.

Başvurular Ne Zaman ve Nereden Yapılacak? Süreç Nasıl İşleyecek?

2023 yılı için tüm başvuruların tarihi henüz belli olmayıp alım günü online olarak yapılması uygun görülmüştür. Adayların sisteme girerek kişisel bilgilerini eksiksiz şekilde doldurmaları istenmektedir. İkinci aşama seçimler için hak kazananlar ise bahar aylarında yapılacak olan sahil güvenlik akademisi ve jandarma sınavlarına girerek yollarına devam edebilecekler. Bu basamağı da başarı ile tamamlayanlar önceden yetkilendirilmiş hastanelere giderek sağlık raporu çıkaracaklardır.

Maaşlar Ne Kadar?

Bu soru diğerlerine nazaran çok daha dikkat çekici bir sorudur ve yukarıdaki Jandarma Uzman Çavuş nasıl olunur 2023? Şartları nelerdir? konusunu tamamlar niteliktedir. 2023 yılı için belirlenen ücretler, son zamlar ve enflasyon farkları ışığında netleştirildi.

Ayrıca TSK’ya kayıtlı her erbaş için nitelik ve görevlerine göre maaşlara ek tazminat hakkı sunulmaktadır.

Batıda Görev Yapacak Personel İçin Maaşlar Ne Kadar?

Batıda herhangi bir garnizonda göreve başlayacak bekar, komando, asayiş ve diğer niteliklerdeki tazminat hakkı olmayan personel için en düşük maaş 3.500,00 TL olarak belirlendi. Uzman çavuş görevinde bulunanlar çalıştıkları yer, nitelikleri, eş ve çocuk durumlarına göre standart maaş uygulamasına ek ödeme ve tazminatlar almaktadırlar.

Doğuda Görev Yapacak Personel İçin Maaşlar Ne Kadar?

Doğu ve güneydoğudaki askeri birliklerde görev alan Jandarma Uzman Çavuşlar 4. Ve 5. garnizona tabiidirler. Bu durumun doğal bir sonucu olarak da 500,00 TL ile 1.000,00 TL arasında fazladan ücret alabilmektedirler. Ayrıca komando birliğinde görev yapanlar 5.700,00 TL’lere çıkabilmektedirler.

Daha düz bir ifade ile 2018 yılı için doğuda görev yapacak olan Jandarma Uzman Çavuşlar 4.600,00 TL ile 5.900,00 TL arası maaş ödemesi hakkına sahiptiler.

Asteğmenler Ne Kadar Maaş Alır

Komando Nasıl Olunur? Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Subay Nasıl Olunur


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. blank Erkan dedi ki:

  Arkadaşlar ben 1989 doğumluyum lise mezunuyum askerden 3 ay oluyor gelelı başvurum kabul edılırmı admın

 2. blank Hikaye Oku dedi ki:

  Bende çook istiyordum ancak nasip olmadı.

 3. blank Hakan dedi ki:

  Lise mezunu olmasa olurmu

 4. blank Zafer dedi ki:

  Hocam bundan 7 yıl önce adam yaralama suçuna girmiştim ( hafif el kesilmesi bıçakla ) geçen gün sicilime baktırdım temiz çıktı ordaki gorevli bana 2014 te süresi dolmuş gbt de güzüküyor o da silinir dedi sicil kaydımıda elime verdi temizdi acaba uzman çavuş olmaya engelmi ??? Yorum çıkmadığı için tekrar attım saolun

  1. blank Admin dedi ki:

   sorun olabilir ama şansınızı deneyin..

   1. blank Zafer dedi ki:

    Peki bunu nasıl silebilirim bi şekilde haledebilirim bi yardımcı olursanız sevinirim

 5. blank Zafer dedi ki:

  Peki hocam bu sorun polis olmama engelmi çünkü polislikte 6 ay hüküm giymemiş biri polis olabilir yazıyordu

 6. blank Ali dedi ki:

  2000 doğumlular lise mezunu jandarma uzman cavuş için başvuru yapabilirmi

  1. blank Ozcan dedi ki:

   Askere gidince kal işte