Jandarma Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar 2018

09.05.2018
A+
A-
Jandarma Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar 2018

Türk Silahlı kuvvetleri her yıl Kara, Hava ve Deniz Komutanlığı ile İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı için binlerce uzman çavuş alımı yapmaktadır.

Yıl başlarında verilen karara göre de bu mesleği üstlenenler için maaş bilgileri değişmektedir. Peki Jandarma Uzman Çavuş maaşları ne kadar 2018?

Jandarma Uzman Çavuşların Maaşını Neler Etkiler

Türkiye sınırları içerisinde görev yapan pek çok uzman çavuş bulunmaktadır. Ancak tümüne baktığımızda maaşlarının aynı kalmadığını, etken hususlar göz önünde tutularak değiştiğini görürüz. Aslında 3.500,00 TL ile 4.500,00 TL arası olan bu ücretler de yine bu maddelere göre artabilmektedir. Nedir bahsettiğimiz etkileyenler?

Öncelikle uzman çavuşların kendi içlerinde sınıflara ayrıldığını söylememiz gerekir. Örnek olarak kimisi asayiş olabiliyorken kimisi JÖH diye adlandırılabilmektedir. Piyade olanları ve meslek sınıfları doğrultusunda askerlik görevlerini icra edenleri de mevcuttur. Sınıf farklılıklarından doğan bu ayrım tabi ki maaşlara da olumlu ya da olumsuz yönde etki edebilmektedir.

Jandarma Uzman Çavuş maaşları ne kadar 2018? konusunun bir diğer muhatabı da bağlı olduğu garnizon türüdür. Coğrafi konum olarak ayrılan bu garnizonlar beşe bölünmektedir. Ancak aralarından 4. ve 5. garnizona tabi olarak görev yapanlar yani doğu ve güneydoğu bölgelerinde mesaini geçirenler için maaş oranları doğal olarak çok daha fazladır.

Kişinin evli olup olmaması da maaş konusunu 231,00 TL’lik fark olarak etkilemektedir. Evliler bu artı ücreti alabiliyorken, bekar olanlar o ödemeden muaf tutulurlar. Bununla birlikte sahip olunan çocuk sayısı, 6 yaşını geçen ve geçemeyen durumları neticesinde de yine maaş konusunda değişikliklere neden olabilmektedir.

Jandarma Uzman Çavuş maaşları ne kadar 2018? Son durum ne?

Jandarma Uzman Çavuş maaşları ne kadar 2018? için kadar dikkat çeken her konu geçtiğimiz yılın son aylarından itibaren çoktan takip edilmeye başlandı. Bunu en çok enflasyon ve zam oranları konusu ile kanıtlayabiliriz.

Tezimizden yola çıkarak yıllık ve 6 aylık olarak yapılan zamların dikkatli incelenmesini de gösterebiliriz. Yarı zamanlı olarak da nitelendirebileceğimiz enflasyon oranları her yıl başında sıfır üzerinden ve en baştan belirlenmektedir. Sonrasında ise çıkan rakama enflasyon farkı dediğimiz başka bir rakam uygulaması yapılmaktadır.

2018 yılının ilk yarısı için yapılacak zam oranı %4 olarak belirlenmiştir. Bu zam oranı ile birlikte tüm maaşlar yine yukarıda belirttiğimiz etki sebeplerine göre değişmektedir.

Batıda görev yapanlar için Jandarma Uzman Çavuş maaşları ne kadar 2018? sorusunun cevabı için 4.500,00 TL denile biliniyorken bu sayı, doğuda görev üzerinden değerlendirildiğinde 6.000,00 TL’yi bulabilmektedir. Ayrıca:

 • Çalışmayan eş için ek 262,00 TL
 • Emekli eş için ek 30,44 TL
 • 6 yaşından küçük her çocuk için ek 77,11 TL
 • 6 yaş üzeri için ise ek 49,97 TL

yardım adı altında ödeme alınmaktadır.

2018’de Astsubay Maaşı Ne Kadar Oldu?

 • Jandarma Genel Komutanlığı
 • Sahil Güvenlik Komutanlığı
 • Milli Savunma Komutanlığı
 • Kara Kuvvetleri Komutanlığı
 • Hava Kuvvetleri Komutanlığı
 • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

bünyesinde bulunan her astsubay için 2018 yılı maaşları ilk basamakta 4.000,00 TL ile 5.000,00 TL arası olarak belirlenmiştir. Burada yine sınıf, kıdem, tazminat durumu, görev, aile, çocuk ve coğrafi konum kriterleri göz önüne alınarak artışlar yaşanabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında Jandarma Uzman Çavuş maaşları ne kadar 2018? ile astsubayların 2018 yılı ücretleri karşılaştırıldığında, astsubayların biraz daha fazla kazandıkları söylenebilmektedir.

2018 Yılı İçerisinde Subaylar Kaç TL Maaş Ödemesi Alacaklardır?

Bu aşamada konuyu yeni teğmenler ve diğer konumdaki görevliler olarak ikiye ayırmamız daha yerinde olacaktır.

Eğer yeni mezun bir teğmen iseniz belirlenen tüm şartların de göz önünde bulundurulması ile 4.500,00 TL gibi ödenekler ile işe başlamanız mümkündür.

Ancak Kıbrıs ya da doğu ile güneydoğuda görev için bulunuyorsanız bu rakamda 750,00 TL ile 1.500,00 TL arası bir artış söz konusu olur. Böylece bir üsteğmenin maaşı 4.300,00 TL’den başlanılarak 6.400,00 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Yine bir değerlendirme yapacak olursak Jandarma Uzman Çavuş maaşları ne kadar 2018? konusu içerisinde subaylar çavuşlara göre artan bir tablo ile ücret alımına sahip olmaktadırlar.

Uzman Çavuşluktan Astsubaylığa Nasıl Geçiş Yapılır?

Jandarma Uzman Çavuş maaşları ne kadar 2018? için yukarıda detaylı bilgi verdiğimizi umuyoruz. Yalnız bu kadar anlatılandan sonra akıllara astsubaylığa geçiş fikri gelebilmektedir. Ona da değinmek istedik…

Öncelikle başvuru yapmanız gerekir. Lise mezunu olarak müracaat edecekseniz

 • Uzman çavuş olarak en az 1 yıl görev yapmış olmanız gerekir.
 • 25 yaşınızı henüz doldurmamışsanız “Uzman Erbaşlıktan Astsubaylığa Geçiş” sınavını başarı ile geçmeniz beklenecektir. Sonrasında mülakat ve spor alanlarında da uygulamalı bir sınava gireceksiniz. “Muvazzaf Astsubay Olur” raporunu alabilen herkes ise Astsubay Meslek Yüksekokulu hakkı kazanılmış sayılır..

Yüksekokul ya da lisans mezunu iseniz:

 • Uzman çavuş olarak 4 yıl görev yapmanız istenmektedir. Ancak 10 yıl ve daha uzun zaman dilimlerinde bu görevi sürdürenler astsubaylığa geçiş yapamazlar.
 • Yine Uzman Erbaşlıktan Astsubaylığa Geçiş” sınavını başarı ile geçmeniz beklenecektir. Sonrasında mülakat ve spor alanlarında da uygulamalı bir sınava gireceksiniz. “Muvazzaf Astsubay Olur” raporunu almanız istenecektir.
 • Sonrasında bireyler ASTASAK’a yani Astsubay Temel Kursu’na kabul edilirler. 6 aylık bir eğitim alarak başarı ile tamamlamaları durumunda da astsubay olurlar.

2018 Jandarma Uzman Erbaş Alımı Başvuruları Ve Şartları Neler?

2018 Jandarma Astsubay Alımı Başvuruları ve Şartları Neler?

Jandarma Özel Harekat Başvuru Şartları 2018


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.