Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi ve Başvuru Şartları 2018

08.08.2018
A+
A-
Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi ve Başvuru Şartları 2018

Subay olmak bir çok gencimizin hayallerini süslemektedir. Şanlı Türk Ordusunun subay olarak bir ferdi olmak isteyen gençlerimiz, bu amaç doğrultusunda alımları takip etmekte ve bu alımlar için kendilerini hazırlamak istemektedirler.

Geçtiğimiz günlerde duyuru yapan JSGA (Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi ) SUBAY öğrenci alımı yapacağını açıklamıştı. Başvuru süresi hâlen devam eden Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi Subay Öğrenci Alımı için bizde sizler için, JSGA nedir ? Başvuru nasıl yapılır ? Başvuru koşulları nelerdir ? Başvuru için gerekli belgeler nedir ? Sorularına yazımızın devamında cevap vermeye çalışacağız.

Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi Nedir ?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi , Jandarma Genel Komutanlığı’nın ihtiyaç duyduğu miktarda subay yetiştiren, liseden sonra (5) yıl lisans (üniversite) düzeyinde eğitim-öğretim veren İçişleri Bakanlığına bağlı yüksek öğretim kurumudur.  JSGA‟de subay diplomasının yanı sıra ulusal ve uluslararası lisans diploması da verilmektedir. JSGA de adaylara lisans eğitimine başlamadan önce özenli bir İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir.Ayrıca hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan adaylara yurt dışı dil eğitimi imkanı sunulmaktadır.2018 yılında Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinin İngilizce hazırlık sınıfına (220) erkek öğrenci alınacaktır.

JSGA‟den mezun olan subaylar  Jandarma Genel Komutanlığı‟nın yönetim kademelerinde muvazzaf subay olarak görev almaktadır.

Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi Başvuru Koşulları Nelerdir ?

Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi  adaylardan bazı şartları istemektedir.Bu şartlar aşağıdaki gibidir.

 1. T.C Vatandaşı ve erkek olmak
 2. Lise veya dengi okullardan mezun olmuş veya 01 Ekim 2018 tarihine kadar mezun olacak durumda olmak
 3. 2018 yılı YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT)‟nden en az 150 veya üzerinde puan almış olmak koşuluyla adayın TYT puanı ile sınavın ikinci oturumundaki Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavından alacağı puan ile birlikte hesaplanacak olan YKS Eşit Ağırlık (EA) puan türünden en az Türkiye‟de 240.000‟inci sıradaki adayın aldığı puanı almış olmak.
 4. Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının biri itibariyle yirmi bir (21) yaşını bitirmemiş olmak. Yani , 1 ocak 1997 ve sonrası doğumlu olmak
 5. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak
 6. Sevk edileceği Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş hastanelerden “Subay Öğrenci Adayı Olur” kararlı sağlık kurulu raporu almak,
 7. Yapılacak fiziki kontrolde vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak.
 8. Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye üye olmadığına dair yazılı beyan sunmak
 9. Tüm Başvuru Koşulları İçin TIKLAYINIZ

JSGA 2018 Alımı Başvuruları Nasıl Yapılır ?

Başvurular sadece internet ortamı üzerinden yapılacaktır. Bunun dışında posta yoluyla veya şahsen başvuru  yapılmayacaktır.Başvurular www.jandarma.gov.tr ve www.jsga.edu.tr internet adresinden ulaşılabilecek Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla yapılacaktır. Burada adayların bilmesi gereken önemli bir husus başvuru kılavuzunu dikkatli bir şekilde okumaları ve başvurularını ondan sonra yapmalarıdır.Ön başvurular; 24 Temmuz 2018 günü başlayıp, 13 Ağustos 2018 günü saat 10.00‟da sona erecektir.

Ön başvurularını başarılı olan adaylar arasından  temin edilecek kontenjan miktarına göre YKS (EA) puan türünden almış olduğu notuna göre en yüksekten düşüğe doğru sıralanacak ve en az on katına kadar adaya 16 Ağustos 2018 tarihine kadar www.jandarma.gov.tr internet adresi üzerinden “seçme sınavlarına çağrılma” ve “sınav ücretini yatırma” duyurusu yapılacaktır.

Sınavlara Çağrılan Adayların Gelirken Getireceği Belgeler

Öncelikle adaylar sınava gelirken yanlarında bir adet yarım kapaklı karton dosya getirmeli ve aşağıda sayacağımız belgeleri sırasıyla bu dosyaya takmaları gerekmektedir.Bu belgeler aşağıdaki gibidir ;

 1. T.C. Kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 2. Sınav başvuru dilekçesi. (Seçme sınavlarına katılmaya hak kazanarak sınav ücret, yatırma duyurusu yapılan adaylar, Aday Bilgi Formu’nun pdf olarak” çıktısını alıp imzalayarak seçme sınavlarına gelirken yanında getirecektir. Bu belge sınav başvuru dilekçesi yerine geçecektir.)
 3. Lise diplomasının veya 01 Ekim 2018 tarihine kadar mezun olabilecek durumda olan adayların öğrenci belgesinin aslı ve fotokopisi, yabancı ülke lise mezunu olan adaylar için Milli Eğitim Bakanlığınca alınan denklik belgesinin aslı ve fotokopisi
 4. Son bir yıl içerisinde çekilmiş 4 adet biyometrik fotoğraf,
 5. Sabıka kaydı olmadığına dair Cumhuriyet Başsavcılıklarından veya e-Devlet kapısı üzerinden alınmış “Adli Sicil Belgesi”,
 6. Şehit ve vazife malullerinin eş ve çocuklarından başvuru yapacak adaylar için verilen Ģehitlik veya vazife malullüğü belgesinin kurum veya Valilik onaylı örneği. Ancak bu belgenin verilememesi durumunda SGK‟dan şehit veya vazife malulü olarak maaş aldığına dair belge ile kendisine verilen kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 7. Başvuru sırasında herhangi bir siyasi partiye üye olmadığına dair imzalı beyanı,
 8. Başvuru tarihi itibarıyla son üç ay içinde tek tabipten alınmış “Spor Yapar” raporu,
 9. Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
 10. YKS sonuç belgesinin bilgisayar çıktısı,
 11. Subay Öğrenci Adayı Olur” kararlı sağlık kurulu raporu

Buradaki vermiş olduğumuz bilgiler haricinde daha detaylı bilgi almak isteyen adaylar http://www.jsga.edu.tr adresinden başvuru kılavuzunu indirip inceleyebilirler.

Deniz Kuvvetleri Subay Alımları ve Başvuru Şartları 2018

JÖH Olmak İçin Ne Yapılır ?

2018 Jandarma Astsubay Alımı Başvuruları ve Şartları Neler?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. blank Münire dedi ki:

  Üniversite sınavı Tyt birinci basamak 210 ikinci basamak175 bu puanlarla baş vurabilirmiyim jsga ya.

  1. blank Admin dedi ki:

   Hayır

 2. blank Mmmm dedi ki:

  Önlisans mezunlari basvurabilirmi